Reklam
Reklam

OKAN GAYTANCIOĞLU: “İNEKLER ITHAL, ET ITHAL, YEM ITHAL, SAMAN ITHAL; AKP ISE YERLI VE MILLÎ!”

OKAN GAYTANCIOĞLU: “İNEKLER ITHAL, ET ITHAL, YEM ITHAL, SAMAN ITHAL; AKP ISE YERLI VE MILLÎ!”
  • 15.11.2019
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesinin görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, tarıma hakkı olan desteklerin verilmediğini ve bunun en iyi örneklerinden birinin de ayçiçeği desteklerinin 4 yıldır artmaması olduğunu söyledi.

Gaytancıoğlu, şunları ifade etti: “Sayın Bakan sunumunda bizi rakamlara boğdu, Türkiye tarımının gerçek durumunu iyi bir şekilde kamufle etti. Gerçek durum şudur: Tarımsal üretimde ciddi sorunlar yaşayan, çiftçisi borçlu ve mutsuz, kırsalı boşalmış, yorgun bir ülke arıyorsanız o ülke Türkiye’dir. Hâlbuki Türkiye bir zamanlar kendine yeterli, tropikal ürünler dışında her şeyi üreten, tarım ürünleri ithal etmeyen bir konumdaydı. ‘Destekleri artırdık.’ diyorsunuz ama bazı ürünlerde destekler hiç artmadı. Demek ki bu ürünlerde net ithalatçılığı kabul ediyorsunuz yani yenilgiyi kabul etmişsiniz.

Örneğin ay çiçeğinde destek 4 yıldır artmıyor. Yılda 2,5 milyar doları bu ürünün ithalatına veriyoruz. 4 yıldan beri bir kuruş bile artmayan bir üründen bahsediyoruz. Gümrük vergilerini düşürüyorsunuz. Zaten bunda gümrük vergileri çok düşük. 2.500 lira fiyat açıkladınız. Bunun bile arkasında duramadınız. Tarım Kredi Kooperatiflerine ürün aldırdınız. Sonra geri çektiniz.”

Okan Gaytancıoğlu, çiftçinin borç yükü altında ezildiğini ve buna rağmen kredi borçlarını ödemeye çalıştığına vurgu yaptı.

Süt üretimi ve süt tüketiminde Bakanlığın verdiği rakamlardaki çelişkilere de işaret eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu, tarımsal destekler içinde hayvancılığa %30 pay ayrıldığını oysa Avrupa’da bu oranın %50 olduğunu ifade etti.

Çiftçiye hak ettiği desteğin verilmediği de öne süren Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Sertifikalı tohumluk desteklerini ödemediniz. Çiftçiye gelince para mı bitiyor. Faizsiz krediye devam diyorsunuz, yine büyük işletmelere kredi veriyorsunuz.

İthalata, sadece hayvansal ürünlerin ithalatına dokuz yılda 7,5 milyar dolar ödediniz. Yem fiyatları sürekli artıyor. Neden? Çünkü dolarla alıyoruz. Yemin %60’ı ithal. Sadece saman ithalatı iflasın göstergesi. Meralar ranta kurban ediliyor.” dedi

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerini, “İnekler ithal, et ithal, yem ithal, saman ithal; AKP ise yerli ve millî (!)” diyerek, tamamladı.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ