Reklam
Reklam

ORTAK UZMAN AĞI (JEN) TOPLANTISI 2 – MİNERALNİ BANİ / BULGARİSTAN

ORTAK UZMAN AĞI (JEN) TOPLANTISI 2  – MİNERALNİ BANİ / BULGARİSTAN
  • 27.08.2021
Reklam

 

                                                                                                             “Cross-Thrace Connection”

         CB005.2.21.063

            “Çapraz Trakya Bağlantısı” Projesi

  Ref. No: CB005.2.21.063

Ortak Uzman Ağı (JEN) Toplantısı 2 – Mineralni Bani / Bulgaristan

Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında başlanmış olan CB005.2.21.063 sayılı ve  “Cross-Thrace Connection”/ “Çapraz Trakya Bağlantısı” isimli projemiz, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Liderliğinde, Bulgaristan – Bölgesel Tarih Müzesi – Haskovo  ve Bulgaristan “Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı” Derneği partnerliğinde yürütülmektedir.

Projenin Amacı: Edirne ve Haskovo bölgelerindeki yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yol açacak olan turistlerin aktivitelerini ve genel olarak değişimini önemli ölçüde artıracak bir bilgi sistemi oluşturmaktır.

Projenin üçüncü faaliyeti olan; Ortak Uzman Ağı (JEN) Toplantısı’nın Bulgaristan ayağındaki ilk toplantısı, 13-14 Ağustos 2021 tarihinde, Mineralni Bani/Haskova – Bulgaristan’da, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’ndan 5 uzman, Bulgaristan – Bölgesel Tarih Müzesi – Haskovo  ve Bulgaristan “Bölgesel İşbirliği ve Kalkınma İttifakı” Derneği‘nden toplam 5 uzman, kurum temsilcileri ve proje ekibi üyelerinin katılımıyla gerçekleşmiştir.

Toplantıda, uzmanlar, Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi Bölgesi’nde turizmin gelişimine yönelik raporlar sunmuştur. Uzmanlar ile yapılan ortak çalışmada, Ortak Bilgi Kitabında bir araya getirilecek veriler ele alınmıştır. Bu  Uzman Ağı, Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi Bölgesi’nde, uzmanlar ve kullanıcılar arasında ilişki kurulmasını teşvik etmeyi, sürdürülebilir turizmin gelişimi, yeni bilgi ve iyi uygulamalara ilişkin beklentileri karşılamaya hazır hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Ortak Uzman Ağı (JEN) Toplantılarının ilki 01-02.07.2021 tarihlerinde Keşan’da gerçekleştirilmiştir.  JEN toplantıları, ikisi Keshan’da, ikisi Bulgaristan Haskovo’da olmak üzere 4 ayrı çalışma toplantısından oluşmakta olup, toplantılarda Haskovo ve Edirne bölgelerindeki kültürel ve tarihi eserlerin kullanımı ve tanıtımı için fırsatlar, uygun turistik gelişme olanakları vb. tartışılmaktadır.

Ortak Uzman Ağı (JEN) Toplantıları ile; Haskovo ve Edirne bölgelerinde tarihi miras değerlerinin korunması ve kullanımıyla ilgili sorunlar ve fırsatlar incelenerek analiz edilmektedir. Bulgaristan-Türkiye Sınırötesi Bölgesi’nde, Turistik potansiyelin geliştirilmesi, tarihi mirasın korunması ve kullanılması için fırsatlar üzerine, analiz ve çalışmalar detaylandırılacak ve  elde edilen sonuçlar sektördeki ilgili paydaşlara dağıtılacaktır.

 

 

Bu yayın CCI Numarası 2014TC16I5CB005 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Keşan Ticaret ve Sanayi Odası sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliğinin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin 

görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.

 

 

“Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş finansman sağlanmaktadır.”

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ