Reklam
Reklam

PAPİC: “TORUNLARI BURAYA GETİRME AMACIMIZ VAR”

PAPİC: “TORUNLARI BURAYA GETİRME AMACIMIZ VAR”
  • 19.04.2022
Reklam

Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkelerinden yola koyulup Çanakkale muharebesine katılan 30 bin gönüllüyü anmak amacıyla düzenlenen ‘Atalarımızın İzinde Saraybosna-Çanakkale Yürüyüşü’ne katılanlar Keşan’a ulaştı.

17 Nisan 2022 tarihinde Saraybosna’daki merhum Boşnak lider Alija Izetbegoviç kabrinden başlayan yürüyüş programı, 25 Nisan 2022 tarihinde 107.si organize edilecek olan ‘Çanakkale Kara Muharebeleri Anma Programı’nda son bulacak.

Bugün saat 15.00 sıralarında Keşan’a ulaşan yürüyüşçüleri, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önünde Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) üyeleri karşıladı.

Daha sonra SARDOS üyeleriyle birlikte Kurtuluş Caddesi’nden çarşı merkezine yürüyen grup; Keşan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Andaç Gedik, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda karşılandı.

Burada açıklamada bulunan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Öğretim üyesi ve yürüyüşün koordinatörü Abdülhamit Bolat, yürüyüşü Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki kardeşlik bağını kuvvetlendirmek amacıyla düzenlediklerini söyledi.

BOLAT: “TÜRKİYE’NİN GÖNÜL COĞRAFYASINDAKİ İNSANLARLA BİR ARADA OLACAĞINI GÖSTERMEK İSTEDİK”

Bolat, şunları kaydetti: “Aramızda hem Sırbistan’dan hem Bosna Hersek’ten gelenler var. Bosna Hersek’te bir kardeşlik çağrısı yaptık. Hem kendi memleketimize hem de tüm Dünya’ya, Türkiye’nin yalnız başına olmadığını ve her zaman gönül coğrafyasındaki insanlarla bir arada olacağını göstermek istedik.”

Günümüzün Şehitleri Derneği Başkanı Muhamed Papic de organizasyon için kendilerine destek olan Saraybosna Büyükelçisi İgor Kalabuhov’a özellikle teşekkür etti.

PAPİC: “TORUNLARI BURAYA GETİRME AMACIMIZ VAR”

Aralarında Keşan Belediyesinin de bulunduğu Türkiye’deki kurumlara, organizasyona destek verdikleri için teşekkür eden Papic, “Bu organizasyon aslında bir deneme versiyonudur. Asıl amacımız bugün 21 kişiyle başladığımız organizasyonu önümüzdeki senelerde daha büyük katılımla yapmaktır. Ondan sonraki senelerde de torunları buraya getirme amacımız var. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

EKER: “ÇANAKKALE RUHUNU YAŞATMAK ADINA ATILAN HER TÜRLÜ ADIMI ÖNEMSİYORUZ”

SARDOS Başkanı Faruk Eker şunları ifade etti: Abdülhamit hocamla iletişime geçtik ve İpsala’dan başlayıp, Çanakkale’ye kadar uzanan Türkiye ayağındaki rota çalışmasını hep birlikte yaptık. Duraklama yerlerindeki organizasyonlarda görev aldık. Böyle bir organizasyonda görev almaktan dolayı çok mutluyuz. Çanakkale ruhunu yaşatmak adına atılan her türlü adımı önemsiyoruz. Bundan sonra da bu tür adımların içerisinde olacağız.”

Bu akşam Keşan’da kalacak olan gruptaki yürüyüşçüler, daha sonra konaklayacakları otele geçti.

Grubun, yarın sabah saat 08.00 itibarı ile Keşan’dan ayrılacağı ve Çanakkale’ye doğru yola çıkacağı belirtildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ