Reklam
Reklam

PEKCAN: “DAĞDA DEĞİL, KÖYDE YAŞIYORUM”

PEKCAN: “DAĞDA DEĞİL, KÖYDE YAŞIYORUM”
  • 06.05.2020
Reklam

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ile birlikte bugün düzenlediği basın toplantısında, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu eleştirdi.

Saat 13.00’te başlayan toplantıda konuşan Pekcan, sözlerine 48 yıl önce bugün idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anarak başladı.

Belediye Başkanı Helvacıoğlu ile birlikte yapılan karşılıklı eleştirisel açıklamalarla kamuoyunu meşgul ettiklerini belirten Recep Pekcan, bu nedenle kamuoyundan özür diledi ve bu konudaki son açıklamasını yaptığını söyledi.

Pekcan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Keşan Belediye binasına asılan Atatürk portresinin küçük olması nedeniyle başlayan tartışmalarda kendisini eleştiren Başkan Helvacıoğlu’na cevap verdi.

“DAĞDA DEĞİL, KÖYDE YAŞIYORUM, KEŞAN’DA EVİM YOK”

Helcavıoğlu’nun kendisini, virüs salgınından sonra köye kaçmakla ve dağda bayırda oturmakla yöneticilik yapılamayacağı konusunda eleştirdiğini dile getiren Recep Pekcan, “Başkanın doğru söylemediği çok fazla şey var. Benim Keşan’da evim yok. Yaklaşık 3 yıldır köyde yaşıyorum. Eşimle birlikte Keşan’a her gün gelip, köyüme dönüyorum. Orası dağ değil, köydür. Bana ulaşamadığını söylemiş ama zamanında çoğu kez bana ulaşmıştır.” dedi.

“NE DEMEK İSTEDİĞİNİ ANLAMADIM”

Başkan Helvacıoğlu’nun “Üslubunu bozmuşsun ve ailene yakışmıyorsun.” şeklinde haddini aşan bir söz sarf ettiğini kaydeden Pekcan, bu konuda ne demek istediğini anlamadığını belirtti.

“EKSTRA BİR ŞEY YOK Kİ KENDİNİ KAHRAMAN YAPMAYA ÇALIŞIYORSSUN”

Başkan Helvacıoğlu’nun “Sağlığımız hiçe sayarak çalışıyorum, bu virüs beni durduramadı.” şeklindeki sözlerine karşılık da Recep Pekcan şunları söyledi: “Sen zaten bir belediye başkanısın görevini yapmak zorundasın, ekstradan bir şey yapmıyorsun ki. Doktor ve hemşire hastalarımıza ne diyeceğiz, onlar da hastalarla bire bir temastalar. Emniyet, jandarma, basın mensupları, belediye çalışanları da görevlerinin başındalar. Herkes işini yapıyor ve sen de kendi işini yapıyorsun. Ekstra bir şey yok ki kendini kahraman yapmaya çalışıyorsun.”

Pekcan, Mart ve Nisan aylarında belediyenin kiracılardan kira ücreti almayacağını ancak bu işyerlerinin işlerini yoluna koymakta zorlanacağını ve bu nedenle de kiraların yıl sonuna kadar alınmaması gerektiğine işaret etti.

“46 ENCÜMEN TOPLANTISINA KATILMAMIŞ”

Mustafa Helvacıoğlu’nun CHP’li ve İYİ Parti’li meclis üyelerini belediyeye uğramayıp, komisyonlara katılmamakla suçladığını ifade eden Recep Pekcan, “Komisyon tutanaklarını inceledim ve imar komisyonunun 10 toplantısından 10’una da AKP’li üyelerin katılmadığını gördüm. Bizim meclis üyelerimiz toplantılara katılmış, sadece bir toplantıda eşinin rahatsızlığı nedeniyle bir meclis üyemiz toplantıya katılamamış. Trafik komisyon toplantılarına bizim meclis üyelerimizin tamamı katılmış, ancak AKP’li üyeleri hiç birinde yok. Bir diğer konu başkan 46 encümen toplantısına katılmamış ve vekil göndermiş. Bir de bu toplantıların bir çoğunda ise şehir dışında değil belediye içindeymiş başkan. Belediye içerisindesin ve toplantıya katılmıyorsun.”

Başkan Helvacıoğlu’nun “Size kapak olsun diye belediye çalışanlarına soruşturma açtım.” şeklinde sözler sarf ettiğinin altını çizen Pekcan, “Bize bir şey göstermek için belediye çalışanlarının ekmeğiyle, huzuruyla oynamanın anlamı var mı? Belediyenin içinde çok sıkıntılar var ama bunları dillendirmeyeceğim. Çalışanlarının mutlu ve huzurlu olmadıka, sevgiyi bir kenara bırakın size saygıyı göstermedikçe, onlara huzurlu bir çalışma ortamı sağlayamadıkça verim alamazsınız. Kapak olsun diye insanları soruşturma ile üzüp yorup bir şeyler yapacağınıza, varsa bir hata pardon dersiniz toparlarsınız.” diye konuştu.

Recep Pekcan sözlerinin devamında FSRU Limanı, MUÇEV ve maskelerin yeniden satılmasına izin verilmesi konularında görüşlerini belirtmesiyle devam etti.

CHP EDİRNE MİLLETVEKİLİ OKAN GAYTANCIOĞLU VE CHP KEŞAN İLÇE BAŞKANI RECEP PEKCAN, GÜNDEME DAİR DEĞERLENDİRMELERDE BULUNUYOR…

Selim Şen paylaştı: 6 Mayıs 2020 Çarşamba

OKAN GAYDANCIOĞLU…

Toplantıda daha sonra konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da corona virüsüyle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarla ilgili AK Parti’yi eleştirdi.

Gaytancıoğu, “Sümerbank olsaydı maske sıkıntısı olmazdı, şeker fabrikaları olsaydı kolonya sıkıntısı çekmezdik, hıfzıssıhha üssünü kapatmasaydılar da şimdiye kadar aşımızı bulmuştuk.” diyerek sözlerine başladı.

48 yıl önce bugün idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anarak konuşmasına devam eden Okan Gaytancıoğlu, ülkenin zor durumda olduğu bugünlerde AK Parti’nin ucuz siyaset yaparak devamlı gündem değiştirdiğini dile getirdi.

83 milyonun yoksulluk içinde yaşadığını ve işsizliğe de yoksulluğa da her geçen gün yenilerinin eklendiğinin altını çizen Gaytancıoğlu, Türkiye’de corona virüsüyle mücadelenin iyi yönetilemediğini bildirdi.

“BUNA BİZ UCUZ SİYASET DİYORUZ”

Dünyadaki tüm ülkelerin kapılarını kapatarak dışarı ürün satmayacağını duyurduğunu belirten Okan Gaytancıoğlu, “Bizler ise hâlâ 2 liranın altında fiyatı açıklıyoruz. Kendi çiftçinizi daha ne kadar mağdur edeceksiniz. Kendi esnafınızı düşünmüyor, AVM’lerin hangi tarihte açılacağını söylüyorsunuz. İşte buna biz ucuz siyaset diyoruz. AK Parti ülkenin gündeminden kopmuştur ve yapay gündem oluşturmaktadır.” dedi.

“DİĞER ÜLKELER ESNAFINA VE ÜRETİCİSİNE DESTEK VERİYOR, BİZİMKİLER BORÇ VERİYOR”

Sözlerinin sonunda 2019 ayçiçeği desteklemelerinin halen ödenmediğini vurgulayan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “8 milyon ton işleme kapasitemiz var ve bu salgın bittiğinde bizim para kazanmamız lazım. Türkiye’nin iç ve dış borcunu ödemesi, istihdam yaratması lazım. Neden 4 yıldan beri ayçiçeği desteğini artırmıyorsun? Hâlâ 2019 yılının desteklemelerini de ödemediler. Bu dönemde diğer ülkeler esnafına ve üreticisine destek veriyor, bizimkiler borç veriyor. İndirim yapmak gerekirken, fiyatları artırıyorsun.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ