Reklam
Reklam

“ZAMLARDAN EN ÇOK VATANDAŞ VE ESNAF ETKİLENİYOR”

“ZAMLARDAN EN ÇOK VATANDAŞ VE ESNAF ETKİLENİYOR”
  • 08.03.2022
Reklam

Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, yaptığı basın açıklamasında, zam gelecek ve tükenecek korkusuyla vatandaşın sıvı yağa rağbet göstermesi konusuyla ilgili olarak “Rusya-Ukrayna savaşıyor, biz de ekonomik savaşı veriyoruz. Zarar gören esnaf ve hakkımızdır.” dedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çakır, şunları söyledi: “Zam korkusu rafları boşalttı. Gıda da artan fahiş fiyatların yanı sıra Rusya-Ukrayna çatışması ile ithalatın durma noktasına gelmesi paniğe sebep oldu. Zam gelecek endişesi ile marketlere koşan vatandaşlar birçok üründeki rafları boşalttı. Başta ayçiçeği olmak üzere bazı ürünler yoka düştü, temel gıda maddelerinin başında makarna un ve yağda gereğinden fazla satış yapıldı. Zincir marketler yine piyasayı hareketlendirdi. Çoğu yağları raflardan çekerek sıkıntı yarattı görünmüş daha sonraki alışverişlerde herkese bir adet yağ tenekesi satışı yapıldığı gözlenmiş.

Yağ fiyatlarına zam gelecek söylentileri piyasaya sıkıntı yaratmıştır. Küçük esnaf maalesef sattığı bir teneke yağı bir daha yerine koyamayacak. Çünkü yine zamlı alacak veya hiç alamayacak. Eriyen giden sermayesi olacaktır. Burada, vatandaşlarımızın suçu da var. Şehirde yağ turu başlattılar. Rusya Ukrayna savaşıyor, biz de ekonomik savaşı veriyoruz. Zarar gören esnaf ve hakkımızdır. Lütfen duyarlı olalım halkımız bilinçli olsun. Tarım Bakanlığımız açıklamada bulunarak gerekli tedbirler alınmıştır diye ülkemizde yeterli stoklarının olduğundan bahsetti. Onun için hiç telaş etmeye gerek yok. Herkes ihtiyacı kadar yağ alsın, ilkeli davransın. Aksi halde yağ satışlarımızda malların fiyatlarını kendimiz arttırıyoruz. Piyasada kriz oluşuyor, zam yağmuru fırtınaya dönüşüyor, iğneden ipliğe her şeyin fiyatı artıyor, vatandaşımız ve esnafımız çok mağdur. Esnaf sattığı bir daha yerine koyamıyor, koli ile mal alamıyor, artık adet ile raflarına diziyor. Burada ardı arkası kesilmeyen akaryakıt zammı faktörü var. Benzin ve motorin fiyatı arttıkça yağ, un, şeker, süt ve gıda maddeleri rekora gidiyor. Vatandaş esnafa alışverişe gelmeye korkuyor. Gidenlere ya veresiye alacak ya da kilo ile değil gram ile ürününü satın alacak. Bazı ürünlerde de esnaf ile vatandaşın fiyat konusunda aralarında sorun yaşanıyor. Ardı ardına gelen zamlar esnaf ve vatandaşımızı birbirini düşürüyor. Dar gelirli bıraktın orta halli vatandaş dahil zamlardan çıldırmak üzere. Rusya Ukrayna savaşında zam bombaları üzerimize yağıyor. Lütfen sağduyulu olalım bilinçli alışveriş yapalım panik yaratma yalım. Piyasayı karartmayalım, bütçemizi cezalandırmayalım. Yoksa m yangınını hiç söndüremeyiz. Ayçiçek yağında da dışa bağımlılığı kaldıralım, çiftçimizi destekleyelim. Unutmayalım ki çiftçi üretimin en önemli faktördür ve yaşadığımız hayatın olmazsa olmazıdır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ