Reklam
Reklam

SARDOS LİKYA YOLUNDA

SARDOS LİKYA YOLUNDA
  • 02.10.2019
Reklam

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) üyesi Samet Karaca ve Murat Sezen, tarihi Likya yolunu yürüyorlar. 29 Eylül 2019 tarihinde Fethiye’den başlayan yürüyüş, 12 Ekim’de son bulacak.

Dolu sırt çantalı ve kamp malzemeleri ile yüklü çantalarla toplamda 13 gün sürecek olan yürüyüşte arazinin coğrafi yapısına göre  günlük farklı kilometrelerde olmak üzere, yağmur, fırtına ve benzeri doğal hava şartlarına rağmen planlanan sürede 209 km. yol alınacak. Fethiye Kayaköy’den başlayan yürüyüşte Telmossos kaya mezarları, kelebekler vadisi, kabak koyu, Pydrai, Xanthos, Patara,Phellos  antik kentleri ve Sarıbelen gibi doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile bilinen muhteşem yerlerde ayak izlerini bırakacak olan SARDOS yürüyüşçüleri, bu yılki etabı Kaş ilçesinde sonlandıracak.
Antalya’ya kadar uzanan ve toplam 535 km. olan Likya yolunu her yıl yurt içi ve yurt dışı olmak üzere otuz binin üzerinde kişinin yürüyor. Uzun yıllar Antalya’da yaşayan İngiliz asıllı doğa tutkunu yazar Kate Clow tarafından keşfedilerek kitap haline de getirilen Likya yolu parkuru dünyanın sayılı en güzel 10 yürüyüş rotasının içinde yer alıyor.  Ayrıca Likya yolunu yürümeyi planlayanlar için, Zirve Dağcılık Kulübü üyelerinden olan ve Likya yolu blog’unun kurucusu Altuğ Şenel‘in yazdığı ”ADIM ADIM LİKYA YOLU” kitabı ihtiyaç olan her türlü bilgiyi içeren muhteşem bir döküman olarak ön plana çıkıyor. (www.likyayolu.org).

SARDOS yetkililerinin yaptığı açıklamada, şunları ifade etti: “Dünyanın gözde yürüyüş parkurlarından olan Likya Yolunu yürüyen üyelerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. Güçleri daim olsun. Önümüzdeki yıllarda da parkurun diğer etaplarını ve benzer önemli yürüyüş parkurlarında SARDOS’un da ayak izlerini bırakmak için gerekli planları yapmaya devam edeceğiz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ