Reklam
Reklam

SARI BASIN KARTI OLMAYAN GAZETECİLER DE YIPRANMA HAKKINDAN FAYDALANACAK

SARI BASIN KARTI OLMAYAN GAZETECİLER DE YIPRANMA HAKKINDAN FAYDALANACAK
  • 15.02.2020
Reklam

Edirne Gazeteciler Derneği (EGD) Başkanı Derya Sarılarlı ve Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği (AGD) Başkanı Murat Savaş, Anayasa Mahkemesi’nin gazetecilerin yıpranmasında “Sarı Basın Kartı” şartını iptali kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

EGD Yönetim Kurulu Başkanı Derya Sarıları ve AGD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Savaş, Anayasa Mahkemesi (AYM), basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlara ‘yıpranma payı’ getiren düzenlemeyi Anayasa’nın 13 ve 60’ıncı maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmesini değerlendirdi.

Sarılarlı, Anayasa Mahkemesi’nin gazetecilerin yıpranma hakkı için konulan ‘basın kartı sahibi olma’ şartına ilişkin kanun maddesini iptal etmesi ile ilgili “Anayasa Mahkemesi’nin kararı doğrudur. ‘Yıpranma hakkı’ sadece basın kartı olanlara değil, 5953 Sayılı Basın İş Kanunu’na göre basın sektöründe görev yapan tüm emekçilere verilmesi gerekiyordu. Anayasa Mahkemesi, gazetecilerin basın kartı sahibi olmasa dahi yıpranma hakkından faydalanabileceği yönünde karar vermiştir. Bunun sonucunda aynı sektörde görev yapanlar arasında emeklilikte eşitsizlik sorunu olmayacaktır.” dedi.

Derya Sarılarlı, şunları kaydetti: “Anayasa Mahkemesi’nin gazetecilerin yıpranma hakkını düzenleyen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki ‘sarı basın kartı şartı aranır’ hükmünü kaldırarak, sarı basın kartı sahibi olmasalar dahi gazetecilerin yıpranma hakkından yararlanabilmesine karar vermesi son derece olumludur.

Anayasa Mahkemesi, basın kartı sahibi olan ve olmayan gazeteciler şeklinde ayrımın olamayacağına karar vermiştir.

Aynı işi yapmalarına rağmen basın kartı sahibi ile basın kartına sahip olmayan şeklindeki ayrım, emeklilikte eşitsizliğe neden olacaktı.

Anayasa Mahkemesi, bu kararıyla ayrıca gazetecilerin fiziksel ve ruhsal olarak zor şartlarda görev yaptığını ve buna bağlı olarak yıpranma haklarının bulunduğunu da onaylamış olmuştur. Gazetecilerin yıpranma hakkını adeta tescillemiştir.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı Resmi Gazete’de yayınlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe girecektir.

Bu karar için Anayasa Mahkemesi’nde lehte oy veren üyelere teşekkür ederken, bu meslekte zor şartlarda, özveri ile görevini yapan tüm basın emekçilerine hayırlı olmasını diliyorum.”

Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin ise Savaş, “Basın kartı olmayanlar yıpranma hakkından yararlanamıyorlardı. Bu düzenleme onların da yararlanması konusunda faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ