Reklam
Reklam

SARIKEÇE: “MECLİS ÜYELERİ, SENİN AZARLAYARAK SUSTURACAĞIN İNSANLAR DEĞİLDİR”

SARIKEÇE: “MECLİS ÜYELERİ, SENİN AZARLAYARAK SUSTURACAĞIN İNSANLAR DEĞİLDİR”
  • 17.06.2020
Reklam

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, bugün yaptığı basın açıklamasında, Keşan Belediye Meclisi toplantılarında yaşananlara dikkat çekti ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Saat 14.30 sıralarında başlayan toplantıya, Sarıkeçe ile birlikte İYİ Parti Keşan Kadın Kolları Başkanı Hülya Yılmaz ve Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyesi Levent Kara da katıldı.

“BUNUN TELAFİSİ NASIL OLACAK”

Sözlerin başında COVİD -19 pandemisi için tedbirin elden bırakılmaması gerektiğine vurgu yapan ve yöneticiler dahil bir çok kişinin tedbirlere dikkat edilmediğine dikkat çeken Zafer Sarıkeçe“Sağlık Bakanımız kendini parçalıyor: ‘Yapmayın, etmeyin’ diye. Buna rağmen LGS’nin böyle bir süreçte yapılması ne kadar doğru bir hareket hâlâ aklım, mantığım almıyor. Her türlü olağanüstü önlemi alacaksınız ama 14 yaşındaki yavruları 20’şer kişilik sınıflara sokacaksınız. 8 milyona yakın öğrenciden bahsediyorum, bunun telafisi nasıl olacak, vebali ne olur?” dedi.

“SENİN HER DEDİĞİN DOĞRU OLACAK DİYE BİR ŞEY YOK”

Keşan Belediye Meclisi toplantılarında yaşanan gerginliğe değinen Sarıkeçe, şunları söyledi: “Bu zamana kadar Keşan’ın menfaatlerini gözettik. Bundan sonra da öyle yapacağız. Yeter ki başkan bu güne kadar ‘Ben yaparım, siz onaylayacaksınız’ dayatmalarını bırakıp ortak aklı ön plana çıkamaya gayret göstersin. Sayın Başkan birlikte çalışma modelini çok seçiyor, ama ne anlıyoruz. ‘Benim çalışmalarım burada, sizler bunu onaylayacaksınız’ demek dayatma modelidir. Samimi isen tartışırız ki tartıştık. O samimi olduğu zaman çok güzel şeylerin olduğunu da Keşan halkı gördü. Senin her dediğin doğru olacak diye bir şey yok. Muammer Aksoy Caddesi’nde yapılan yolun kalitesizliği ortada. Yerli ve milli beton kullandık, şimdi asfaltlıyoruz. Demek ki hata yapabiliyoruz. Önemli olan bunların üzerine gitmemek. Bir dakika bile boş oturma şansımız yok. Geçmiş dönemde fazlasıyla tükettik. Biz ‘Başkan çalışmasın’ diyecek ne insanlarız, ne de partiyiz, tam tersi elini taşın altına koymuş insanların yanındayız.”

“BAKANLIKLARIN ÖNÜNDE YATMAYA GELDİN, BANKALARIN ÖNÜNDE YATMAYA BAŞLAMIŞSIN”

Meclis toplantısında personel maaşlarının ödenmesi için istenilen ve Millet İttifakı tarafından reddedilen 4,5 milyon liralık kredi konusuna dikkat çeken Zafer Sarıkeçe, “Sayın başkanın Türkiye’de sadece 50 belediye ye verilecek diyerek bir başarı gibi sunduğu, kredi bir hibe değil ödenemeyen maaşlar için yasaya aykırı olarak borçlanma talebinden başka bir şey değildir. Ayrıca sayın başkan bu borçlanma için gerekli izninde alınmadığını yaptığı bilgilendirme de meclis üyelerine belirtmiş ve bunun onaylanmasının yasal olmadığını söylemiştir. Herhalde sayın başkan toplantının yapıldığı tiyatro salonunun ambiyansına kapılıp aklımız ile alay etme gayretine girmektedir. Verilen ne? %10 faizle para. Bunu herhangi bir banka da verebilir. Nerede bunun artısı? Kaldı ki Mehmet Özcan dönemine kıyasla Mustafa Helvacıoğlu döneminde tahsilatlar minimum %30 arttı. Uçan kuştan bile para alınan dönem yaşıyoruz. Su parası mı alınmadı, kira mı istenmedi, vergiler mi indirildi? Alacaklar alınıyor ama iş ödemeye geldiğinde belediye çalışanların maaşlarının alınmasına geldi mi? Yok öyle bir dünya.
Bakanlıkların önünde yatmaya geldin, bankaların önünde yatmaya başlamışsın. Keşan uçacaktı; ama Andersen’den masallar; demek ki bankaların önünde yatmaya başlamışız. Hayırlı olsun. İnsanlarımız bunu da görecek. Bu millet bakanlıkların önünde yatması için sayın Helvacıoğlu’nu görevlendirdiği gibi Keşan belediyesinin bankaların önünde yersiz yere yatırılmasının önüne geçilmesi içinde Millet İttifakının meclis üyelerini görevlendirmiştir.”
şeklinde konuştu.

“SEÇİLMİŞ MECLİS ÜYELERİ SENİN BAĞIRIP AZARLAYARAK SUSTURACAĞIN İNSANLAR DEĞİLDİR”

Sarıçeke, İYİ Parti’li ve CHP’li meclis üyelerinin meclis toplantısını terk etmeleri konusuyla ilgili de şunları dile getirdi: “Olağan gündem maddeleri içerisinde gerçekleşen toplantıda meclis denetim komisyonu raporunun okunmasından sonra üzerinde görüşme yapılması halinde olmuştur. Zira rapor üzerinde görüşme açan başkan grup konuşmaları yapılmasından sonra kendinin konuşması olacağının ardından söz isteyen konuşmacılara söz vereceğini söylemesine rağmen bunu yerine getirmemiştir. Kendi konuşmasında gerekli tenkitlerinin yanında yaptığı ithamlar ile meclisin çalışma ahengini bozmuş ve söz isteyen belediye meclis üyelerine söz vermeyerek seçilmiş meclis üyelerinin görevlerini yerine getirmesine engel olmuştur. Toplantının başkanın bu fevri ve antidemokratik yönetim tarzı ile sürdürülemeyeceği görüldüğünden toplantı millet ittifakı meclis üyelerince terk edilmiştir. Buradan Keşan kamuoyu önünde sayın Helvacıoğlu’na çağrıda bulunuyoruz. Keşan Belediyesinin seçilmiş meclis üyeleri senin işine gelmediğinde bağırıp azarlayarak, işine geldiğinden söz hakkı vermeyerek susturacağın insanlar değildir. Keşan belediyesinin meclis üyeleri seçmenlerinin onlara yüklediği görevlerin bilincinde olan, bu görevleri en iyi şekilde yerine getirerek aldıkları emanetin hakkını vermeye çalışan, fikir namusuna sahip çıkan, toplum tarafından sevilen birbirinden değerli kişilerdir. O yüzden görev süresi boyunca gerekli saygı çerçevesinde davranır ve meclisi yönetirseniz bu Keşan’ın faydasına olacaktır.”

“TOPLANTILARINIZI PARTİNİZDE YAPIN”

Keşan Belediyesinin sosyal medya hesaplarının Başkan Helvacıoğlu’nun şahsi hesapları olmadığına dikkat çeken Zafer Sarıkeçe, şunları kaydetti: “Sosyal medyanın toplumun kahir ekseriyetinin hayatında önemli bir yer ettiğini hepimiz bilmekteyiz. Devletin kurumları da bu yüzden sosyal medya üzerinden gerekli paylaşımları yaparak vatandaşları alanları konusunda bilgilendirmektedirler. Keşan Belediyesi’nin de bu konuda aktif olarak çalıştığı tarafımızdan da görülmektedir. Hem belediye başkanını hem de bu konuda görevli belediye çalışanlarını vatandaşlarımız adına tebrik etmekteyiz. Fakat unutulmamalıdır ki bu sosyal medya hesapları Keşan Belediyesine aittir ve bu hesapları kontrol eden çalışanların maaşları her birimiz tarafından ödenmektedir.
Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na hatırlarız ki bu hesaplar üzerinden muhalefete ithamlarda bulunmak, iftiralar atmak, ‘Krediyi vermeseniz de maaşları ödedik buda size kapak olsun’ demek, parti gruplarına ait toplantıları belediye meclis toplantısında yapmak ‘Şehr-i Emin’ diye tanımlanan belediye başkanlığı makamında oturan kişinin yapacağı işler değildir. Lütfen bu davranışları resmi sıfatınız taşıyarak yapmaktan vazgeçin. Gidin kendi toplantılarınızı partinizde yapın, siyaset yapacağınız zamanda kendi şahsi sosyal medya hesaplarını kullanın.”

“TÜKÜRDÜĞÜNÜ YALATMAKTAN BIKTIK; MALESEF BİRİLERİ TÜKÜRMEYE BIKMIYOR”

“Muhalefetin eleştirilerine gösterdiği tahammülsüzlüğe rağmen muhalefete oy veren vatandaşlara teşekkür etmesi adeta şark kurnazlığı olduğu görülmektedir.” diyerek açıklamasını sürdüren Sarıkeçe, “Biz tükürdüğünü yalatmaktan bıktık; ama malesef birileri tükürmeye bıkmıyor. Erikli’deki suyun bizim yüzümüzden gelmediği konusunda söylemek isterim ki bizler, bizden istediği kredinin yetkisini verdik. Bu kredi çıkmış mı? İhale aşamasına gelmiş mi? Meclise gelmiş mi? Bunların cevaplarını efendi gibi sinirlenmeden açıklasın, bize ne bir talep geldi, ne de reddedildi, ortada daha meclise gelecek derecede ilerleme kaydedilmemiş ham bir proje var. Tüm bunları bilmenize rağmen, utanmadan bizim vergilerimizle ödenen Keşan Belediyesi sosyal medya hesabından Başkan sıfatıyla insanların gözünün içine baka baka yalan söylüyorsunuz. İsim verip, doğruluğu kanıtlanmamış iddiaları çıkıp sosyal medya hesabında konuşma cüretini nereden buluyorsun? İlk toplantıda elinizde ne varsa, getirin sonuna kadar destek dedik. Hani borçlar nerede? Ne kadar açıklanamaz bir rakam bu? Hani batmıştık, bitmiştik? Biriktirip hepsini birlikte mi söyleyeceksiniz, kendi borçlarınızla birleştirip mi açıklayacaksınız? Demek ki işinizi yarayanları heybenize koyup, canınız sıkılınca isim verip ona buna çamur atıyorsunuz. Böyle siyaset olmaz. Bildiğiniz varsa saklamayacaksınız, bize gelip ispat edeceksiniz. Hamamda dedikodu yakışmıyor. Bir buçuk yıldır görevde bulunan sayın Helvacıoğlu’na buradan çağrıda bulunuyoruz. Sayın başkan yapamadığınız hizmetlerin gölgelemek için muhalefete bağırarak gündem değiştirmeye çalışmaya bir son verin.” şeklinde konuştu.

“KENDİNİZ İNANDINIZ MI GERÇEKTEN”

Ulusal kanalların haber bültenlerinde yer alan Erikli Sahili’ndeki çöp atıklarıyla ilgili sorumlulara tepki gösteren Zafer Sarıkeçe, “Yıllarca bir kooperatifin kıt kaynakları ile bir şekilde idare dilen Erikli’yi devraldığınız ilk yılda ulusal televizyon ana haberlerine sahillerinin pisliği ve çöplerinin toplanamaması ile meşhur ettiniz. Bir diğer önemli tatil bölgemiz olan Yayla’nın içler acısı diye nitelediğiniz arıtmasını geçen yıldan beri niye sağlıklı hale getirmediniz. Kum toplanacak mı göreceğiz diye talaşları almamanıza kendiniz inandınız mı gerçekten. Gelgite bağlayarak oradaki talaşı almamaya kargalar güler, buna gerçekten de inanacak bir adamı tutup getirin ben alnından öpeceğim.” diye konuştu.

“GELİN MECLİSİ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAYA GAYRET EDİN”

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na meclisi birlikte yönetme çağrısında ulunan İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe şunları ifade etti: “Sayın başkan bir buçuk yıldır uyguladığınız bu yöntemi gelin bırakın. Gelin meclisi ile birlikte çalışmaya gayret edin. Gelin meclisin önüne bir proje getirme ve bunu onaya sunuyorum demekten vazgeçin. Vatandaşı galeyana getirerek meclis üyelerinin üzerinde baskı yapmaya çalışmak, Keşan’a zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını bilin. Gelin o projeleri meclis ile birlikte hazırlayıp birden çok projeyi meclise seçim yapmak için getirin. Sayın başkan meclislerin belediye başkanlarını nasıl çalıştırmadığını gerçekten görmek istemiyorsanız İstanbul ve Ankara Büyükşehir Meclislerini izleyin. O zaman inanın Keşan Belediye Meclisine teşekkür edeceksiniz.”

“BİR ADIM BİLE GERİ DURMAYACAĞIZ”

Açıklamasının sonunda kendilerine oy veren seçmenlerine ve Keşan halkına seslenen Sarıkeçe, sözlerini şöyle tamamladı: “Değerli hemşerilerimiz İYİ Parti olarak vatandaşlarımız bize verdiği oyların üzerimize yükledikleri sorumlulukların farkındayız. Gerek yerel gerekse genel siyasette kısır çekişmelerin bırakılması gerektiği bizzat genel başkanımız tarafından üzerine basa basa söylenmektedir. İYİ Parti Keşan İlçe Teşkilatı olarak milletimizin ve devletimiz içinde bulunduğu bu zorlukların birlik olunarak ortak akıl ile çözüleceğinin farkındayız. Milletimiz bilmelidir ki; Millet ittifakı olarak vatandaşlarımızın yararına olan işlerde ortak akıl ile elimizden geleni yapmaktan bir adım bile geri durmayacağız.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ