Reklam
Reklam

SAROS’TA DA KORUMAYA ALINMASI İSTENDİ

SAROS’TA DA KORUMAYA ALINMASI İSTENDİ
  • 02.09.2020
Reklam

Erikli Sahili’nde görülen, nesli tükenme tehlikesi altında olan bitkiler arasında bulunan ‘kum zambağı’ bitkisinin koruma altına alınması isteniyor.

Nergisgiller familyasından soğanlı bir bitki türü olan kum zambakları ağustos ayında çiçeklenerek sahillere renk katıyor.

Bitki hakkında bilgi sahibi olan bazı vatandaşların, Erikli Sahili’nde bulunan kum zambaklarını, etrafını taşla çevirerek korumaya aldığı görüldü.

Bu konuda duyarlılık gösteren vatandaşlar, sahile gelen bazı kişilerin bu zambakları koparttığını ifade etti.

Doğaseverler, dünya genelinde olduğu gibi Erikli Sahili’nde bulunan kum zambaklarının da belediye tarafından koruma altına alınmasını istedi.

 

ANTALYA’DA KORUMA ALTINA ALINDI

Son olarak Antalya’nın Lara Sahili’ndeki bulunan kum zambakları, geçtiğimiz aylarda Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alındı.

73 BİN TL İDARİ PARA CEZASI KESİLİYOR

Dünya Doğa Koruma Birliği’nce koruma altına alınan ‘kum zambağı’ bitkisini ticari amaçla sökenlere, 73 bin TL idari ceza kesiliyor. Sinop’un Sarıkum Tabiat Koruma Alanı ve Akliman Koyu’nda yetişen ‘kum zambağı’ bitkisi için Koruma Tür Eylem Planı çalışması başlatıldı.

KUM ZAMBAĞI…

Kum zambağı, nergisgiller familyasına ait, kıyı kumullarında yetişen soğanlı bir bitki türü. Çok yıllık, soğanlı, genişçe uzun şeritsi yapraklı, yaklaşık 40- 45 cm boyunda, beyaz çiçekli, çiçek sayısı 3-15’tir. Çiçeklenme zamanı ağustos ve ekim ayları arasındadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ