Reklam
Reklam

SELANİK GÖÇMENLERİ

SELANİK GÖÇMENLERİ
  • 24.05.2021
Reklam

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı

Ülkemizde maalesef  bazı siyasetçilerin yanında Balkan’lardan gelen ve Osmanlı egemenliği altında yüzyıllarca yıl yaşayan farklı kimlikli topluluklara yönelik siyasal ve dinen ayrımcı, bölücü söylemlere bir yenisi eklenmiştir.

Geçtiğimiz Cuma günü Cuma vaazında Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, Selânik göçmenlerine yönelik “%90’ı Sabetayist. Aslında Müslüman değil” sözlerini resmi bir din görevlisinin kullanması haddini aşan bir ifade olmuştur. Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, İslam inancında asla yeri olmayan belli inançları ayrıştırma ve aşağılama duyguları içinde, siyasi görüşlerini de katarak din adamı kimliğinden uzaklaşmıştır. Müftünün Selanik göçmenlerine yönelik tarih bilgisinden yoksun, hamaset duyguları içinde hareket etmiştir.

Selanik’ten zorunlu mübadele ile Türkiye’ye göçe tabi tutulmalarının sebebi; Osmanlı’nın başarısız siyasi kararlarının bir acı sonucudur. Osmanlı egemenliğinde yaşayan çok kültürlü, etnik kimlikler olduğu bilinen bir gerçektir. Gerek Selanik ve gerekse Balkan coğrafyalarında yaşayanlar, İslâm dinine mensup olduklarından dolayı öz vatanlarından mübadele ile ayrılmak zorunda bırakılmışlardır. Türkiye topraklarına Selanik göçmenleri olarak gelenler devletin tanımı ile muhacirlerdir. Bu etnik kimliklerin içinde Pomaklar, Boşnaklar, Romanlar yer alıyordu. Bir din görevlisinin Selanikli göçmenlerin dini açıdan sorgulama gibi bir vazifesi olmamalıdır. Müslüman almadıklarına yönelik beyanları Selanik göçmenlerini aşılamak, din tartışmasını körüklemek müftüye siyasal anlamda değer katıyor alabilir, ancak bir din görevlisini aşan bir konuşma şeklidir. Düzce Akçakoca müftüsünün görev yaptığı diyanet İşlerin Başkanlığı fevri hareket eden müftü hakkında idari soruşturma açması gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Atatürk, İslâm dinine verdiği değer gereği, topluma İslam dini anlamında hizmet vermesi gerekenlerin siyasi düşüncelerini ifade etme, hamaset duyguları ile hareket etme hakkı bulunmamaktadır. Müftünün Selânik göçmenlerine yönelik sözlerini kınamakla birlikte, Ulu Önderimiz Atatürk‘ün, “Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır.” söylediği bir sözü anımsatıyor. Kullanmış olduğu ayrıştırıcı din söylemlerinden dolayı kendisini şiddetle kınıyoruz!

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ