Reklam
Reklam

“SON KEZ UYARIYORUZ: MECLİS ÜYELERİNE BAĞIRIP ÇAĞIRAMAZSINIZ!”

“SON KEZ UYARIYORUZ: MECLİS ÜYELERİNE BAĞIRIP ÇAĞIRAMAZSINIZ!”
  • 05.02.2021
Reklam

4 Şubat 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi toplantısındaki tartışmalarla ilgili ilk açıklama CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan’dan geldi.

Pekcan, bugün, parti binasında düzenlenen basın toplantısında, mecliste yaşanan tartışmalar hakkında değerlendirmede bulundu.

Saat 14.00 sıralarında başlayan basın toplantısına, Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri ve partililer de katıldı.

Pekcan birçok konuya değindiği toplantıda, ilk olarak bugün hayatını kaybeden partili Sait Kalan’a rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.

“BİR AKIL TUTULMASI VAR”

Sözlerinin başında son meclis toplantısında yaşanan olaylara değinen Recep Pekcan, şunları ifade etti: “Belediye başkanının <siyasi şov yapıyorsunuz>, <siyasi engel oluyorsunuz>, <çalıştırmıyorsunuz> şeklinde söylemleri oldu. Grup sözcümüz uyarıda bulunarak, ses tonuna dikkat etmesi gerektiğini söyledi ve neden bağırdığını sordu. Çalışmamızı engelleyen, sizin sürekli konuşuyor olmanız şeklinde grup sözcümüz söylemlerini dile getirdi. Meclis üyemiz Süleyman Gürsel Paçaman arkadaşımız dilek ve temenniler bölümünde söylemleri oldu. Özlem arkadaşımız, <Sayın Başkan çok bağırıyorsunuz, başımız ağrıdı> dedi ve başkan da <Gelme o zaman kızım> şeklinde söylemi oldu. Bir kadın meclis üyesine bu nasıl bir hitaptır? Daha sonra <teröristleri saldınız> şeklinde söylemi oldu. Biz de terörist haline geldik (!) Bir akıl tutulması var. Terörist diye nitelediği insanları, otobüslere bindirip biz mi gezdirdik? Yargılayıp, sokağa biz mi saldık? Açılım adı altında, sınırları açıp, ülke sınırları içerisine biz mi aldık? Onların nitelediği insanlarla sahnelere çıkıp, biz mi şarkılar ve türküler söyledik?

Konu daha sonra roman vatandaşlara geldi. Bu nereden oraya gitti başka bir durumdur. Meclis devam ederken, basına <Yayını kesin!> dediler. Hatta, canlı yayın yaptığı cihazı başkanın söylemiyle bir memur kapattı. Türkiye’de yaşanan olaylar, Keşan’da neden yaşanmasın ki?”

“BİZ UYARDIK DİYE Mİ KIYAMET KOPTU?”

“Belediye başkanının bu şekilde <bir şov yapma> amacının olduğu belliydi.” diyerek sözlerini sürdüren Pekcan, Pekcan, CHP olarak meclise; merhum Selim Sesler’in adını konferans salonuna verilmesini, cenazeleri yıkamak için gassal alınmasını, muhtarlara nakdi yardım yapılması gibi bazı önergeler verdiklerini ve her defasında da farklı bir tartışma yaşandığını vurgulayarak, “Belediye Başkanı bunu düşünemedi ve biz uyardık diye mi kıyamet koptu?” diye sordu.

“BİR ÇİVİ DE O ÇAKSIN”

Başkan Mustafa Helvacıoğlu’nun “Bir çivi bile çakmadık” şeklinde sarf ettiği sözlerine dikkat çeken CHP’li Başkan Recep Pekcan, “Bizim 30 yılımızla ilgili bir şey söylüyor. Ama onlarca yapılan iş var. Hayal dahi edemeyeceği işleri bizim belediye başkanlarımız yaptı. Bir çivi de o çaksın. Ben de kendisine teşekkür edeyim.” dedi.

“ELLERİNDE BELGE VARSA, GEREĞİNİ YAPSINLAR”

Helvacıoğlu’nun, önceki dönem CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Özcan’la ilgili bazı iddialarda bulunduğuna işaret eden Pekcan, “Eski belediye başkanımızı rüşvetle belediyeye eleman aldığını dile getirerek iftira eden AKP Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na söylemlerinin yanlış olduğunu söyledik. Bu konuda ellerinde belge varsa, gereğini yapsınlar ve sonuna kadar arkasındayız. Ama ortada hiçbir şey yok ve iftira attığını dile getirdik. AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Mehmet Özcan’ın ismini neden bir yere verilmediğini dile getirerek, siyasi şov yapmaya çalışıyor.”

“KORKUYORSA SİYASET YAPMASINLAR”

Pekcan sözlerine şöyle devam etti: “Hamallar ve müzisyen arkadaşlarımızın yaklaşık 10 aydan bu yana çalışmadıklarını biliyorum. Tuzu kuru bazı arkadaşlarımız herhangi bir sıkıntı yaşamazken, ben bu insanların eve nasıl ekmek götürdüğünü merak ediyorum. Mahkeme ve zimmet çıkmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Bizim belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz yargılandı. Ama kimsenin ceza aldığını görmedim. Keşan’da herhangi bir insana en ufak bir yararımız olacaksa, belediye meclis üyesi arkadaşlarımız tüm riskleri göze alarak, hamallara ve müzisyenlere yaptığımız gibi yine riskin altına gireriz. Yeter ki insanlarımız aç kalmasın ve çocuklarımız ağlamasın. Cumhur ittifakındaki arkadaşlar, çok korkuyorsa ya siyaset yapmasınlar ya da ret oyu versinler.”

“BAŞKAN KUDURDU”

Mecliste bir diğer tartışma yaratan ‘Saygısızlık’ konusuna da değinen Recep Pekcan, “Meclis üyemiz, başkanın saygısızlık yaptığını söyledi. Fakat, başkan kudurdu. Pazartesi günü hukuki süreç başlatacaklarını söyledi. Aladdin arkadaşımıza söz verilmedi ve başka bir sıkıntı yaşandı. Mecliste sadece Süleyman’ı ya da diğer meclis üyelerini görüyorsanız yanılıyorsunuz. Onlara baktığınızda, tüm CHP’lileri göreceksiniz. Bizim arkadaşlarımızdan herhangi birine yapılan bir davranış bana yapılmış demektir. Bunun teyidini vermek için söylüyorum; <Sayın Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu sen saygısızsın> Pazartesi günü eğer kanuni bir işlem başlatacaksanız, Süleyman’ın adının yanına beni de yazabilirsin. Hiçbir problem yok. Biz kocaman bir aileyiz. Bizi tek tek görmeyin.” dedi.

“KEŞAN’DA YAŞAYAN HERKES BİZİM KARDEŞİMİZDİR”

Pekcan son olarak şunlara değindi: “1980 öncesinden bu yana ülkenin üzerinde bir takım oyunlar oynanıyor. Böl, parçala ve yönet düşüncesi vardı. Kardeş kardeşi sağcı ve solcu diye vurdu. Daha sonra dini ve terörle ilgili oyunlar oynandı. Şimdi başka oyunlar oynanıyor. Romanlar ve diğerleri diye bir ayrım yok. Biz hep birlikte büyüdük. Kardeşçe bölünmeden birlikte yaşamamız gerekiyor. Keşan’da yaşayan herkes bizim kardeşimizdir. Mustafa Helvacıoğlu’nu daha önce uyardık. Şimdi son kez uyarıyoruz: Belediye başkanları kent için önemlidir. Sulhu ve beraberliği sağlamaları gerekiyor. Belediye başkanlığı bağıracak makam değildir. Sorunları çözecek, insanları uzlaştıracak ve herkese eşit davranacak bir koltukta oturuyorsunuz. Meclis üyelerine bağırıp çağıramazsınız. Belediye başkanı daha uzlaştırıcı olur. Bağırıp çağırmadan, siyasi şov yapmadan önündeki 3 seneyi sağlıkla ve mutlulukla tamamlamalı. Ondan sonrasının ne olacağını hep birlikte göreceğiz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ