Reklam
Reklam

‘TARHANA’ SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

‘TARHANA’ SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
  • 14.02.2020
Reklam

Edirne Valiliği’nce ‘Sağlıklı Nesiller Tarhana ile Büyüyor’ sloganıyla 4 okulda hayata geçirilen proje kapsamında, 1100 öğrenciye 8 hafta boyunca tarhana ikram edilmeye başlandı.

Edirne Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliğiyle kentteki 4 okulda ‘Sağlıklı Nesiller Tarhana ile Büyüyor’ sloganıyla proje başlatıldı. Projenin kent merkezindeki Mithat Paşa İlkokulu, Mithat Paşa Ortaokulu, Vali Fahri Yücel İlkokulu ve Atatürk Ortaokulunda toplam 1100 öğrenciye ulaştırılması hedefleniyor.


Projenin açılış etkinliği, Vali Fahri Yücel İlkokulunda gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Ali Uysal, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, kadın kooperatifleri üyeleri ile öğrencilerin katıldığı etkinlikte, okuldaki öğrencilere tarhana dağıtıldı.


UYSAL: ‘AMACIMIZ SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK’
Projenin yaklaşık 2 ay boyunca devam edeceğini söyleyen Vali Yardımcısı Uysal, “Yaklaşık 1100 öğrenci ile bugün uygulamaya başlıyoruz. Amacımız sağlıklı nesiller yetiştirmek. Bu tarhana ata çorbası. Bağışıklık sistemini geliştiren bir yiyecek. Ben hep şunu söylüyorum. İnsan vücudundaki besinleri bir ülkeye benzetmek gerekirse orduları gibidir. Bağışıklık sistemimiz, ne kadar güçlüyse virüsleri, hastalıkları kapmaz, püskürtür.” dedi.
İlçelerdeki kadın kooperatiflerince tarhananın üretildiğini söyleyen Ali Uysal, “Sayın valimizin büyük gayretleriyle her ilçemizde bu seferberliği başlattık. Kadın kooperatifleri kuruldu. Yerelden, bizzat el emeğiyle yapılan ürünleri kaynağından aldıracağız. Diğer büyük şehirlerde de satış merkezleri oluşturulacak. Yani kendi öz kültürümüz olan tarhanayı yaygınlaştırmak istiyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin bağışıklık sistemi daha güçlü olsun, daha sağlıklı olsunlar, istiyoruz.” diye konuştu.
İl Sağlık Müdürü Kalkan da projenin çok anlamlı olduğunu belirterek, “‘Yoğrulurken sevgiyi, içilirken de bağışıklığı artırır.’ diyoruz. Gerçekten milli eğitimimizle halk sağlığımızla tarım il müdürlüğümüzle beraber bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla geleneksel besin öğelerimizi, ata çorbamızı tekrar layık olduğu değerine kavuşturmak amacımız.” şeklinde konuştu.
Proje kapsamında okuldaki öğrencilere, Vali Yardımcısı Uysal ve beraberindekiler tarafından tarhana çorbası dağıtıldı. (DHA)

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ