Reklam
Reklam

50’YE YAKIN ARKADAŞ DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI

50’YE YAKIN ARKADAŞ DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI
  • 24.08.2022
Reklam

Edirne Erkek Yetiştirme Yurdunda 1960 / 2000 yılları arasında yetişmiş, öğrenim görmüş, meslek edinmiş ve yurdun dört bir yanına dağılmış, 50’ye yakın kişi,  20 / 21 Ağustos 2022 tarihlerinde Sarayiçi Av Köşkü ve Karaağaç’ta kentin saygın esnaflarından ve yetiştirme yurdunda yetişmiş Ali Kurnaz’ın çiftlik evinde buluşma günleri düzenleyerek geçmişi yad etti.

Farklı devre arkadaşları birbirleriyle tanışırlarken, aynı yılları birlikte yaşamış olanlar ortak anılarını paylaştı. 62 yıl sonra bir araya gelen gençler anılarını paylaşırken, duygusal anlar yaşandı. Toplantıya katılanlar arasında bulunan, öğretmenleri 90 yaşındaki İbrahim Rodin’in kendileri için yaptığı destekleri, yaşamlarına önemli katkıları bir bir sıralarken, öğretmenin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.  Öğrenciler, Rodin’in destekleri olmasaydı bugün ulaştıkları seviyeye gelemeyeceklerini anlattı. Tüm zor zamanlarında yanlarında bulunan öğretmenlerinin elini tek tek öptü.

Sarayiçi Av Köşkü kafede bir konuşma yapan, buluşma koordinatörü, 1974 yılında Edirne Erkek Öğretmen Okulu mezunu eğitimci – yazar Ali Gençli, bu buluşmanın Edirne Belediyesi Kültür Merkezinde basın mensuplarıyla birlikte, Belediye başkanımızın katılımıyla onur vereceği ve anonslarla halkımıza duyurular yapılarak görkemli bir şekilde yapılmasın arzu ettiklerini, ancak yoğunluğu nedeniyle Belediye Başkanı Recep Gürkan ile görüşemediklerini ve kendilerine anılan tarihlerde il dışında olacağından etkinliğe katılamayacağı, kültür merkezi salonlarının henüz kullanılabilir durumda olmadığı, anonsların ise yalnızca cenazelerde ve belediye duyurularında yapılabildiği bildirildi.

Gençli, “Bu olumsuzluklara karşın, bir transfer aracının sağlanması konusunda bize yardımcı olunduğunu belirtmek isterim.

     Ancak araç sahibi olan katılımcı arkadaşlarımızın transfer sorunumuzu, imece yoluyla çözdüğü için araç konusunda belediyemizin mevcut işlerini çözümlemesi düşüncesiyle meşgul etmeme yolunu seçtik.

      Dilekçemizi verdiğimiz andan itibaren ilgili birim yetkililerinin samimi ve içten bilgilendirme çabalarına teşekkür ederim. Gelecek yıllarda bu etkinliklerimizin daha da kapsamlı, kız yetiştirme yurdu öğrencilerinin de katılımıyla daha geniş çapta yapmayı planlıyoruz. Ana hedefimizin ise yetkili kurumların desteği ile yurdumuzun yeniden bir yetiştirme yurduna dönüştürülmesi için çaba sarf etmek olacaktır. Katkıları için,  Edirne Belediyesi ilgililerine, sevgili Ali Kurnaz’a, katılımcı arkadaşlara teşekkür ederim.” dedi.

Ali Gençli’den sonra söz alan Edirne Ticaret Lisesi mezunu Mali Müşavir Ceyhan Cermen de ebediyete göçen arkadaşları için saygı duruşuna davet etti ve saygı duruşunda bulunulmasından sonra, bu toplantıların devamının sürmesini istedi. Ali Gençli’ye bu etkinliği gerçekleştirdiği için teşekkür eden Ceyhan Cermen, İbrahim öğretmenlerinin, kendileri gibi küçük yaşlarda babasını yitirdiği ve bu yüzden yaşamını zorluklarla geçtiğini,  yurt çocuklarını kendi evladı gibi sevip onların iyi bir geleceğe sahip olması için çalıştığını anlattığını ve bunları dinlerken gözyaşlarını tutamadığını söyledi.

Almanya’dan, Antalya’dan, Aydın’dan, Bilecik’ten, İstanbul’dan, Keşan’dan katılan yurt öğrencileri bir sonraki toplantılarda buluşmak üzere dağıldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ