Reklam
Reklam

“TÜM ARAZİ SAHİPLERİNİN ZARARLARINI DERHAL GİDERMELİDİR”

“TÜM ARAZİ SAHİPLERİNİN ZARARLARINI DERHAL GİDERMELİDİR”
  • 14.01.2021
Reklam

BOTAŞ tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Limanı projesine ilişkin ikinci bilirkişi ortak raporu yayınlandı. Raporda proje için verilen ‘ÇED olumlu’ kararındaki verilerin eksik ve yetersiz olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak bugün Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

Saat 12.00 sıralarında başlan açıklamayı Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz okudu.

Karagöz, “Bilimsel rapor karşısında bir kamu kurumu olan BOTAŞ şirketi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arazilerimizdeki ve denizimizdeki tüm inşaat ve hafriyat çalışmalarını hukukun ve bilimin üstünlüğü ilkesi çerçevesinde derhal durdurmalı ve arazilerimizi eski haline getirmeli, tüm arazi sahiplerinin zararlarını derhal gidermelidir.

Keşan Kent Konseyi’nin ve Saros gönüllülerinin tüm uyarılarına rağmen 9 Kasım’da yapılan keşif ve bilirkişi incelemesinin ardından acımasızca hafriyat ve inşaatlar yaparak topraklarımıza ve doğamıza büyük zararlar veren Botaş şirketinin bilime aykırı Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesinden vazgeçmesi kamu yararı gereğidir.

Saros Körfezinin tüm kıyılarından binlerce Saros gönüllüsü, Keşan Kent Konseyinin rehberliğinde büyük bir dayanışma içinde hukuksal ve toplumsal mücadelesini ve tüm davalarını takip etmeye devam edecektir.”

ÇED Olumlu kararlarını iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Hasan Karagöz, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, on binlerce imzalı dilekçemizi, ÇED itiraz dilekçelerimizi, milyonlarca yurttaşın bu talana karşı sesini artık duymalı ve kamusal görevini yaparak bu projenin tüm ÇED olumlu kararlarını iptal etmelidir. Bakanlık ve Botaş kamu kurumları olarak bilime ve hukuka aykırı uygulamada ısrar edemezler. Aksi halde Botaş Saros’dan çıkıncaya kadar yeni şikâyetlerimiz ve hukuksal mücadelemiz devam edecektir. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri olarak, Edirne İdare Mahkemesi’nin önceki rapor ve yeni bilirkişi raporundaki birçok bilime ve hukuka aykırılık nedeniyle Saros körfezinde ve arazilerimizde daha fazla telafisi imkânsız zarar doğmaması için acilen yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz.” dedi.

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, ESTAB Başkanı ve Keşan Belediye Meclisi Üyesi Süleyman Paçaman, CHP’li il genel meclisi üyeleri ve Saros gönüllülerinin katıldığı basın açıklamasında, Av. Bülent Kaçar da yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ