Reklam
Reklam

TÜMER: “SU VE KANALİZASYON MÜDÜRÜNÜ NEDEN GÖREVDEN ALDINIZ?”

TÜMER: “SU VE KANALİZASYON MÜDÜRÜNÜ NEDEN GÖREVDEN ALDINIZ?”
  • 25.11.2021
Reklam

Bugün CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, Erikli’deki su konusundaki olumsuzluklara dikkat çekildi.

Saat 12.00’de başlayan basın toplantısına; CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, CHP Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, Keşan Belediye Meclisi’nin CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, parti yöneticileri, meclis üyeleri ve partililer katıldı.

İlk olarak konuşan Pekcan, Keşan Belediye Meclisi’nde yaşanan Erikli’deki su konusuyla ilgili tartışmalarda CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’e söz verilmediğini belirterek, bu konuda açıklamada bulunacaklarını söyledi.

Bugün Keşan Belediyesi tarafından, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Günü’ nedeniyle düzenlenen yürüyüş etkinliğine dikkat çeken Recep Pekcan, şunları söyledi: “AK Parti Belediyesinin organize ettiği bir yürüyüş. İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıran ve kadına şiddetin önünü açan bir zihniyetle yürünmesini uygun bulmadığımız için Kadın Kollarımız ve yönetimimizle beraber katılmama kararı aldık.

Bu ülke yönetilemiyor. Keşan’da aynı zihniyet tarafından yönetilemiyor. Bir güven bulanımı ve yönetememe gibi bir durum olduğu için çok acilen erken seçimle bu ülkenin tekrar güvenebileceği bir yönetime ve parlamenter sisteme geçmesi gerekiyor.”

FERİDUN TÜMER…

Basın toplantısı Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in açıklamasıyla devam etti.

Bugüne kadar gerçekleştirdikleri meclis toplantılarının yarısından fazlasında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kontrolden çıktığına dikkat çeken Tümer, “8 yıldır meclis üyesiyim ama toplantıyı alelacele kapatıp kaçan başkanı ilk defa görüyorum. İkinci meclis oturumunda konular dışında hiçbir şey konuşulmaz ama Başkan onu da es geçip konuştu. <45 gündür hazırlanıyorum> dedi. Erikli’deki vatandaşların mağduriyetiyle ilgili 4 tane soru vardı ama bu 4 soruya hiç cevap vermedi. Bunlar bizim ekip halinde çalışırken tespit ettiğimiz eksikler ve noksanlardı. İşler yapılırken bazı eksiklikler olabilir ama bunu kabul etmek erdemliktir. Mustafa Helvacıoğlu ısrarla bunu kabul etmiyor. Bir kere, iki kere söylersiniz yanlış olur ama üçüncü söylediğinizde yalan olur. Mustafa Helvacıoğlu yalan atıyor. Erikli’nin su hikayesi memleketin durumuna döndü. Sayın Cumhurbaşkanı konuştukça dolar, benzin, Euro artıyor. Mustafa Helvacıoğlu da konuyla ilgili her konuştuğunda rakam artıyor. Biz bunu anlamış değiliz.” diye konuştu.

“SİZ GÖRMEDİNİZ Mİ? GİDECEĞİNİZ HATTI BİLMİYOR MUSUNUZ?”

Tümer Erikli’deki su konuyla ilgili şunları ifade etti: “Kuyularla ilgili olarak şirketin verdiği rakam 240 bin lira ve Keşan Belediye Başkanlığının imalat planında kuruşu kuruşuna yazılı. Buda birinci yalan ve öyle söylendiği gibi kuyular 90 bin lira değil 240 bin lira. İkinci yalanında ise kuyulara hiç para ödemediğini söyledi. İkisi 440 metre olmuş ama burada 400 metre yazıyor. Üçüncü kuyunun 200 metresinde bir para ödenmiş. Sayın başkan ‘proje yapılırken mutlaka projede tadilat olur’ dedi ve bu olabilir yani. Bina çıkabileceğini söyledi ama arazideyiz. Ayrıca yolun dar olduğunu ve çalışma yapılamadığını söylüyor. Bunun bir etüt projesi yapılır. Araziye gidilir, oturduğunuz yerden olmaz. Ankara’daki piramit mimarlığa yaptırmazsınız o yapsa da siz ya da müdürünüz sahada işin başında olur. 15 gün önce etüt saha çalışması yapılıp kodlar alınıyor, 15 gün sonra dosya hazırlanıyor. 2 ay sonra imalata başlanıldığında ‘bina çıkabilir, yol dar’ deniliyor. Siz görmediniz mi? Gideceğiniz hattı bilmiyor musunuz? Bu hat 127 metre eksilmiş. Yaylada 400 metrede geçilecek yer 2 bin metreyle geçilmiş. Nasıl 127 metre eksilmiş oluyor. Bunlar evraklarda yer alıyor.

“2020’DEKİ GÖRÜNTÜYÜ KOPYALA YAPIŞTIR YAPTI”

15 Mart 2020 yılında bir meclis toplantısı yaptık. O Mecliste ben bu iş şimdi verilirse 15 Temmuz 2020’ye kadar su gelmeyeceğini söyledim. Başkan bunu daha önce Eriklide de kopyala yapıştır şeklinde yaptı. O görüntüyü verip ‘sen 15 Temmuz’da su getirtemeyeceğimizi söyledin ama biz getirdik’ dedi. Seni kim yönlendirip o videoyu oraya koyuyor?

Bu konuşmanın öncesinde biz bu suyu Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında kullanacağımızı söyledik. Bu kuyuların geçen yıl yapılmış ölçümlerinin olup olmadığını sorduk. İller Bankası kondüktörü ve şu işleri müdürümüz olmadığını söyledi. O zaman 50 milyon değildi. 15 -20 milyonlar konuşuluyordu. Biz de yüklü bir proje, parası büyük ve yapıldıktan sonra dönüşü olmayacağını söyledik. Bu yüzden ölçümlerini istediğimizi söyledik. Eylül meclisi gibi İller Bankasından ölçümler geldi. 6 tane kuyunun Erikli’ye yeteceğini söylendi. Mustafa bey üç tane kuyuyu koyduklarını belirtti. Madem yetecekti üç tane kuyuyu neden açtın. Kuyunun rakamı, metresi yanlış ve neden açıldığı belli değil.

BAŞKAN: “YA BÖLMEYİ BİLMİYOR YA DA ÖNÜNDE OKUDUKLARI YANLIŞ”

Mustafa Başkan Eriklilerle yaptığı toplantıda ‘30 yıl kredi versinler ben sizden para almayım’ dedi. Önceki toplantıda da ben Erikli’den buranın parasının yarısını aldığını söylüyor. Ya bölmeyi bilmiyor yâda önünde okudukları yanlış. 38 bin lira kreşi kullanıldı, 50 bin lira ödendi. En son söylediği rakam 53 bin lira ama aldığım duyumlara göre de 58 milyona da liraya bitmeyecek. Erikli’den ne kadarını alacağız. Biz Yayla’ya hat bırakıp döşeyin demedik. Onlar hat döşeyip üstüne su verdiler. Yaylanın ihtiyacı yokken Erikli’den önce verdiler. Siz Yayla’ya bu suyu götürmek maksatlı yaptığımız için hattı da öyle yaptınız. 6,5 daha boru kullandınız, arıtma daha büyük yaptınız, jeneratörleri bir tane fazla koydunuz.

“SENİN İKTİDARIN MEMLEKETİ UÇURDUYSA BİZİM NE SUÇUMUZ VAR”

Bunlarında bir maliyeti var. siz oyalamasaydınız ucuza mal edeceklerini söylüyor. Bu 6 ayda bitmesi gereken bir proje. Senin iktidarın memleketi uçurduysa bizim ne suçumuz var. %4 olan fiyat farkı %8 olmuş. İhale şartnamesinde diyor ki depolar bitmeden para ödenmez. Burada diyor ki depo bitip teslim edilecek, ödeme yapılacak. Bu iş bittiğinde alınacak. İşi yaparken ödeme alamazsınız. Müteahhitler bunu sevmez çünkü iş bitecek tüm parayı harcayıp hak edişini sonra alacaksınız. Ama siz maç oynanırken ofsayt kuralını kaldırmışız. Burada bir iş bilmezlik var. 2 bin metre küp hacimli deponun işi teslim ettiklerinin 25. günü 118 bin lira ödemişler. Ödemeyi planlamışlar ve bir yere kadar da ödemişler.

“MUSTAFA HELVACIOĞLU BU PARAYI BABASININ EVİNDEN GETİRMEDİ”

Mustafa Helvacıoğlu şu işleri müdürünü görevden almış. Yeni gelen ekip bu ihaleye fesat karıştırmayı bulduktan sonra ödeme yapmıyor. Bu ihalenin hatalı yanlış olduğunu gösterir.

Biz diyoruz ki hat yanlış hatalı yapıyorsun. Biz bu parayı 25 meclis üyesi olarak hep beraber verdik. Mustafa Helvacıoğlu bu parayı babasının evinden getirmedi. Bu parayı verirken 60 bin Keşanlının cebinden çıkacak. İlk başladığının ikinci ayında kabul edip ekip kurduysan oraya şimdide yanlışı kabul et. Kabul etmiyorsan bu yanlışa ortaksın demektir. Kendi ekibi de benim anlattıklarıma kafa sallıyor.

Erikli şehir içi şebeke hattında 3 bin metre abone hat bağlantıları konusu var. 5 bin aboneyi 3 bin metre ile bağlayacaksınız. Bu boruyu elinizle koysanız biter. Burada yanlış bir hesaplama var. oraya en az ortalama 20 bin metre lazım. Ama ihalede 3 bin metre var. Buda bir iş fazlası. Başkana bunu yaptırıp yatırmayacağını soruyorum. Duyduklarıma göre bunu Keşan Belediyesi yapıp ihaleden çıkacakmış. 3 bin metre ile ancak 500 tane abone bağlarsınız. Bu okunmadan incelenmeden yapılmış bir proje.

“SU VE KANALİZASYON MÜDÜRÜNÜ NEDEN GÖREVDEN ALDINIZ?”

Mustafa Helvacıoğlu şu sorulara cevap versin; İhale ikinci sefer neden yapıldı. Fiyat farkları ve iş artışı hangi kalemlerde verildi. Yayla hattını kimin bilgisi dahilinde yaptı ve Yayla hattından çıkan maliyet ne olacak. Arkasında durduğu su ve kanalizasyon müdürünü neden görevden aldınız. İki aydır çalışan personel canla başla bir sürü eksiği tamamlamaya çalışıyor.

“KENDİ TAŞIMIZLA BAŞIMIZI YARIYORUZ”

Kendi taşımızla başımızı yarıyoruz. 11 milyonluk özelleştirme ile ilgili çarpıcı maddeler var dedik. En çarpıcısı kendi kukamızı yani kanal açma aracımızı şirkete 8 bin 100 liraya kiraladık. Şirkette 1 senedir çalışıyor. Bugün sıradan bir otomobilin aynı kirası 6 – 7 bin lira. Koca makineyi kiraladık. Peki bu kanal açma aracı Keşan Belediyesine her ay ne kadar fatura kesiyor? Bunu da açıklasın. İlk ayı biliyorum 5 bin lira. 8 bin liraya kiralamışız. Makine bizim ve bir personelle çalışıyoruz. Bir günün sonunda bu makine ihalede belirtilen birim fiyat üzerinden 3 milyona yakın iş yapacak. Şimdi sütü bitmemiş yetimin hakkını kim savunuyor? Sizin su işleriniz duruyor gül gibi personeliyle. Aletleriniz, iş marinalarınız ve kukanız duruyor ama siz her gün 11 bin lira Keşan’ın cebinden veriyorsunuz. İş ve tamirat yapamıyorlar çünkü yetişmiş personel değil.

“SAYIN HELVACIOĞLU O DAĞITTIĞI SU İŞLERİNİ TEKRAR NİYE TOPLADI?”

Sayın Helvacıoğlu o dağıttığı su işlerini tekrar niye topladı? Su işlerindeki personeli dağıtmıştı ama 2 ay sonra yeniden topladı. Şimdi arıza oluyor şirket gidip fotoğrafını çekip makbuzunu keserek parasını alıyor. Yapamadığı kısmını Belediyesi personeli yapıyor. 15 milyon 8 bin lira maliyeti olan su işlerini personeli, aleti ve bütün iş makineleri dururken 11 milyon liraya ihale ediyorsunuz. Bu da yetmiyor 2 milyonluk da malzeme vardı. Bunun içinde bir kısımda malzemeli. Bir şeyler oluyor ve Mustafa bey bunları yanlış yapıyor kabul etsin. Kendi personeli de farkında, herkes farkında. Keşan da farkına varsın. Öyle hamaset dolu sözlerle, video yayınlamakla beni meşhur edersin başka bir şey olmaz. Benim de böyle bir şeye ihtiyacım yok. Millet İttifakı’nı meclisine bin oy farkla 19 bin oy verildi. Biz o oyun namusunu korumak zorundayız.

“15 GÜN SONRA MÜFETTİŞ BEY BURADA”

15 gün sonra müfettiş bey buradalar. Kendisinden de randevu talep edeceğiz. Bunları denetleme raporunda anlattık ama cevap yok. Çünkü verebilecek cevabı yok. Zaten sayın başkan mecliste de cevap veremedi. Magazin yapıp gürültüye getirmeye çalışıyor. Çünkü savunulacak bir tarafı yok.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ