Reklam
Reklam

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI AYDIN: “2020 YILININ BAŞPEHLİVANSIZ KALMASINI KİMSE İSTEMİYOR”

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI AYDIN: “2020 YILININ BAŞPEHLİVANSIZ KALMASINI KİMSE İSTEMİYOR”
  • 14.10.2020
Reklam

“Asırlardır devam eden Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni bu yıl maalesef gerçekleştiremedik. Israrla bu geleneği sürdürebilmek için çok çaba sarf ettik ancak şu ana kadar pandemi koşulları nedeniyle net bir karar da veremedik”
“Eğer bakanlık ‘Şu şartlarda, şu kadar pehlivanla…’ veya ‘Şu koşullarda yapılabilir.’ derse, biz yapmaya hazırız”

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu yıl yapılıp yapılmamasında Koronavirüs Bilim Kurulu’nun kararı belirleyici olacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı açıklamada, 659. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yeni tip koronavirüs (COVİD-19) engeline takıldığını belirtti.

Gürkan, 6,5 asırdır devam ve UNESCO’nun Somut Olmayan Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni devam ettirebilmek için büyük çaba gösterdiklerini ancak şu ana kadar COVİD-19 salgınının buna müsaade etmediğini, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun vereceği kararların kendileri için referans olacağını dile getirdi.

“BİZ YAPMAYA HAZIRIZ”

Havalar çok soğumadan güreşlerin düzenlenebileceğini vurgulayan Gürkan, şöyle konuştu:

“Asırlardır devam eden Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni bu yıl maalesef gerçekleştiremedik. Israrla bu geleneği sürdürebilmek için çok çaba sarf ettik ancak şu ana kadar pandemi koşulları nedeniyle net bir karar da veremedik. Teknik olarak güreşler yapılabilir fakat pandemi koşullarını dikkate alarak Bilim Kurulunun vereceği kararlar bizim için referans noktası olacak. Eğer bakanlık ‘Şu şartlarda, şu kadar pehlivanla…’ veya ‘Şu koşullarda yapılabilir.’ derse, biz yapmaya hazırız.”

Olağanüstü bir dönemden geçildiğine dikkati çeken başkan Recep Gürkan, “Tabii ki asırlık bir geleneği sürdürmek ne kadar önemliyse, insan hayatı kuşkusuz hepsinden daha önemli. Birinci önceliğimiz, pehlivanlarımızın, teknik ekibin ve vatandaşlarımızın sağlığının korunması. Süreci takip ediyoruz. Eğer şartlar oluşursa Kırkpınar Güreşleri’ni gerçekleştirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gürkan, dünyada koronavirüs salgınının yeniden artışa geçtiğini, hep birlikte kurallara uyarak bu durumun üstesinden gelebileceklerini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE GÜREŞ FEDERASYONU BAŞKANI AYDIN: “2020 YILININ BAŞPEHLİVANSIZ KALMASINI KİMSE İSTEMİYOR”

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın da “659 yıllık geleneğin sekteye uğramasını, 2020 yılının başpehlivansız kalmasını kimse istemiyor.” dedi.

Aydın da yaptığı açıklamada özetle şunları ifade etti: “Millet olarak bizim kendi değerlerimiz var, hele hele yağlı güreş bizim medeniyetimizin, inancımızın bir parçası. Olacağı konusunda da olmayacağı konusunda da kesin bir şey söyleyemem. Salgına bakarsanız olmayacak gibi görünüyor. Şu ana kadar grekoromende 2 ve serbestte 2 olmak üzere 4 güreşçimizin olimpiyat kotası var. Hedef tabii kota almak değil, olimpiyatlarda madalya almak. 12 kota hedefliyoruz, 12’siyle de inşallah madalya maçına çıkacağız.” (AA)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ