Reklam
Reklam

TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

TÜRKİYE İŞ BANKASI’NIN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI
  • 26.08.2020
Reklam

Türkiye İş Bankası’nın 96. kuruluş yıldönümü nedeniyle, Keşan şubesi yöneticileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. 96. kuruluş yıldönümü dolayısıyla, İş Bankası Keşan Şubesi Müdürü Egemen Kaya ve beraberindeki personel, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saat 09.30 sıralarında gerçekleştirilen çelenk sunma programında, Şube Müdürü Kaya ve personeli saygı duruşunda da bulundu.

Programa katılanlar, çenek sunumunun artından anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

İŞ BANKASI NASIL KURULDU?

Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk, “Siyasal, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner.” sözleriyle yeni bir milli banka kurulmasının elzem olduğunu ifade etmişti.

O dönemde Ziraat Bankası ve Osmanlı Bankası faaliyet gösteriyordu. Ziraat Bankası zirai işlemlerde kendini geliştirmiş bir bankaydı. Osmanlı Bankası yerine yeni bir banka kurulması planlanıyordu.

Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası, Atatürk’ün direktifleriyle İzmir Birinci İktisat Kongresi’nde alınan kararlar doğrultusunda 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruldu.

İş Bankası ilk Genel Müdürü Celal Bayar’ın liderliğinde 2 şube ve 37 personel ile hizmete başladı. Banka, 1 milyon liralık nominal sermaye ile kuruldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası hisselerinin mülkiyeti, vasiyeti üzerine Cumhuriyet Halk Partisi’ne bırakılmıştı.

Bu hisselerden oluşan kârlar ise; yine Atatürk’ün vasiyeti üzerine, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılıyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ