Reklam
Reklam

ÜRETİCİLER ARTIK ANA YOL ÜZERİNDE BEKLEMEK ZORUNDA YAPMAYACAK

ÜRETİCİLER ARTIK ANA YOL ÜZERİNDE BEKLEMEK ZORUNDA YAPMAYACAK
  • 01.07.2020
Reklam

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ortaklığında kurulan Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LİDAŞ) Keşan Şubesi, buğday alımlarına bugün başladı.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren kamyon ve traktör römorklarına koydukları ürünlerini LİDAŞ depolarına getiren üreticiler, çalışmalardan memnun olduklarını bildirdi.

TMO'da buğday alımları başladı…

Selim Şen paylaştı: 1 Temmuz 2020 Çarşamba

Alımların ilk günü nedeniyle Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, İl Genel Meclisi Üyesi Halil Bayazıt, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, saat 10.30 sıralarında LİDAŞ Keşan Şubesi’ne ziyarette bulundu.

Burada konuşan Necmi Kaymaz, depolardaki kapasitenin 20 binden 90 bin tona çıkarıldığını belirterek, dikey depoların yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Depoya ürünlerini teslim etmek için sıraya giren üreticilerin artık Keşan-Enez karayolu üzerinde beklemek zorunda kalmayacaklarının altını çizen Kaymaz, Keşan Belediyesi’yle birlikte yürütülecek ortak çalışma ile depoların arkasında bir otopark oluşturulacağını ve araçların bu otoparkta bekleyeceğini kaydetti.

Necmi Kaymaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Kayıt işlemi bir defaya mahsustur. Borsalarda olduğu gibi aylık aidat ücreti alınmamaktadır. Bu işlemlerin üreticimize hiçbir maliyeti yoktur. Buraya ürün getiren üreticimize ürün başına 750 TL nakliye desteği var. LİDAŞ’ta hiçbir sorgulama yapılmıyor. Üreticinin Bağ-Kur, SGK borcu sorgulanmıyor, stopaj kesintisi yapılmıyor. 6 aya kadar kalacak ürünler için 6 lira, 6 aydan sonrası için de 3 lira kira desteği var. Ürecinin cebinden sadece 4 lira + KDV boşaltma hamaliye bedeli çıkacak. Laboratuvar analiz desteğini de devletimizden alabiliyorsunuz.”

Sistemin düzene girene kadar üreticilerden sabır isteyen Necmi Kaymaz, alım sezonunun hayırlı olmasını diledi.

Daha sonra konuşan AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç da sezonun hayırlı olması dileğinde bulunarak, depoların yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Tarımın artık dünyada akıl teriyle yönetilmeye başlandığının altını çizen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da “El yordamıyla tarım yok artık. Akıl teriyle tarım var.” dedi.

Helvacıoğlu da tesislerin Keşan’a yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Basın mensuplarına konuşan üreticiler de yapılan çalışmalardan memnun olduklarını aktardı.

 

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ