Reklam
Reklam

ÜRETİMDEN SONRA SIRA PAZARLAMADA

ÜRETİMDEN SONRA SIRA PAZARLAMADA
  • 01.04.2022
Reklam

Edirne Valiliği, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Keşan Belediyesi işbirliğinde kurulan KESKÜP’ün (Keşan Sepetçi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi) kuruluşunun 1. yılı nedeniyle bugün kahvaltılı program düzenlendi.

Nehir Hotel’de geçekleşen ve saat 10.00’da başlayan kahvaltıya; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Edirne İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun, Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Nergis Mustafapaşa, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, İŞKUR Keşan Merkez Müdürü Mehmet Yazıcı, KESKÜP Başkanı Melda Dağtaş ile kooperatif üyesi kadınlar katıldı.

Kahvaltının açış konuşmasını yapan Melda Dağtaş, kendilerini yalnız bırakmaya herkese teşekkür ederek, “Umarım bundan sonra da birlikte yatırımlarımıza devam ederiz. Emekleriniz ve yanımızda olduğunuz için tekrardan teşekkür ederim.” dedi.

Edirne İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun da Edirne’de 16 kadın kooperatifi bulunduğunu ve 14’ünün faal bir şekilde çalıştığını kaydederek, “Tabii en büyük destek Sayın Valimiz ile eşi hanımefendiden geliyor. Belediye başkanlarımız ve tüm kamu kurum kuruluşları da destek veriyor. Bizim amacımız bir yerlere getirmek. Artık dijital pazarlama gündemde. Kooperatiflerimizi özellikle Türkiye Odalar Borsalar Birliği bünyesinde 26 tane oda ve borsanın dijital Trakya platformuna üye yapmak, orasını bir dükkân veya iş yeri olarak düşünürsek orada her birinin bir iş yerinin olup satış yapmalarını amaçlıyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı da destek oluyor. Bizim amacımız kooperatiflerimizi daha hızlı bir şekilde gündemde tutmak, Türkiye gündemine taşımak ve fuarlara katılım sağlamak. Belediyelerimizle yazışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Edirne İl Müdürü Bilgin Özbaş ise bir toplumun gelişmişliğinin en önemli göstergesinin, kadınlara ve çocuklara verilen değer olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “2 olan kooperatifimiz 6’ya çıktı. Şuan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Edirne Tarhanası menüdeki yerini aldı. Atatürk Orman Çiftliği’nde, büyük AVM’lerde Edirne Tarhanası ve Edirne markası adı altında ürünlerimiz satılıyor. Şuan kadın kooperatiflerimizin bir kısmının ürettiği ürünler Amerika’ya ihraç ediliyor. Bazı kooperatiflerimiz sadece üretim değil giyim sektöründe anlaşma yaptılar. Her hafta 2 bin tane pantolon dikiyorlar ve alınıp götürülüyor. Aslında kooperatiflerimiz iyi bir noktaya geldi. Temeldeki hedefimiz bunun tabana yayılması. Belki çok büyük paralar değil ama bizim ekonomik nedenlerden dolayı set verdiğimiz, parasal olarak desteklediğimiz özellikle dar gelirli aileler günde gelip 3 veya 5 tane pantolon dikiyor ve akşam evine giderken 40 veya 50 lirasını cebine koyuyor. Amacımız bunun tabana yayılması. Kadınlarımıza yol göstermesi ve yuvalarına giderken ellerindeki ekmek parasını kendilerinin götürüyor olması.”

Toplantıda son olarak Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’da iki kooperatifimizin varlığı bizleri rol model olarak memnun ediyor. Kadınlara verilen önemin, ticarete verilen birliğin ve beraberliğin önemi ortaya çıkıyor. Sayın Valimizin Keşan’da temsili olan Sayın Kaymakamımızı,  Belediyemizi, tüm ticaret odalarımızın, halk eğitimin, milli eğitimin, muhtarlarımızın desteklerini kesinlikle yadsımamamız gerekiyor. Bence en büyük destek devlet ayağı oluyor. Edirne’de ödül versek ilk 3’e ikimiz gireriz diye düşünüyorum. Dinamiklik ve yapı var ama şansızlık dönemindeyiz. Çünkü pandeminin, ekonominin, savaşın, zamların ve piyasaların dalgalanması sadece KESKÜP’ü, TEKKOOP’u veya diğer kadın kooperatiflerimizi değil bütün her işletmeyi sarsıyor. Küresel bir sıkıntı var. Ben umutluyum. Yaz ve bahar geliyor. Düzeleceğiz, bu böyle gitmez. Yaşı ileri olanların kriz yaşadıkları dönemleri hatırlamalarını ve bu işin geride kaldığını herkes biliyor. İki kooperatifimizin de vizyonu var aslında. Özellikle KESKÜP’ün yaptıkları Trakya’da tek. Aslında ortada bir farkındalık var. Biraz konsept ve imaj değiştirerek bu işin olacağına inanıyorum. Zaman zaman ümitsiz oldukları anlar, acaba biz doğru yolda mıyız dedikleri anlar oluyor. Ama Keşan birlik ve beraberlik içinde  bu iki tane kooperatifimizi yaşatmıyorsa Keşan’a kilit vuralım. Biz KESKÜP’ten de TEKKOOP’dan da memnunuz. Onların elini bırakma hiç niyetimiz yok, bırakmamaya sözümüz var.” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ