Reklam
Reklam

“YAPILANDIRMA FAİZİNİN %6’SI HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANACAK”

“YAPILANDIRMA FAİZİNİN %6’SI HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANACAK”
  • 09.04.2021
Reklam

TBMM Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, bugün AK Parti Keşan İlçe Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Tarım Kredi Kooperatifi’ne borcu bulunan çiftçiye müjde verdi.

“TARIM KREDİ BORÇLARINA KARŞIN OLAN BÜTÜN HACİZ İŞLEMELERİNİ DURDURUYORUZ”

Aksal, konuyla ilgili şunları ifade etti: “Biliyorsunuz biz dönem dönem tüm borçları yapılandırıyoruz. Tarım Kredi Kooperatiflerine olan çiftçi borçlarını yapılandırılması ile ilgili talepler vardı. Bir çalışma yapıldı ve perşembe sabahı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda amme hizmetlerinin alacaklarına dair değişiklik yapılması konusunda bir kanun plan bütçe komisyonunda kabul edildi. Kabul edilen kanun teklifinin içerisinde çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına bir yapılandırma geliyor. Önümüzdeki hafta kanun teklifinin genel kurula gelmesini bekliyoruz ve kanunlaştığında çiftçilerimiz yararlanacak. Hatta kanunun geçmesini beklemeden çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına karşın olan bütün haciz işlemelerini durduruyoruz. 31 Aralık 2020 tarihine kadar çiftçilerimizin ödeyemediği ve takibe düşmüş borçlarına yapılandırma imkânı getiriyoruz.”

“YAPILANDIRMA FAİZİNİN %6’SI HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANACAK”

“Çiftçilerimiz, kanun çıktıktan sonra 3 ay içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunacaklar ve borçlarının yapılanmasını isteyecekler.” diyerek sözlerini sürdüren Fatma Aksal, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Borçları isterlerse peşin ödeyebilirler ama taksitlendirenler ilk taksiti ürünlerini sattıkları ekim ayında %30 olarak ödeyebilecekler. Geri kalan borçlarını da her yıl ekim ayında olmak üzere 3 taksitte ödeyecekler. Yapılandırma faizi %18 olacak. %6’sı hazine tarafından karşılanacak. Üreticilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını %12 faiz oranı ile yapılandırmış olacak. Türkiye’de banka faizlerinin %20’nin üzerinde olduğu düşünülürsek, %12 faiz oranı gayet makuldür. Bütün üreticilerimize, çiftçilerimize seslenmek istiyorum; bu imkândan yararlanın ve başvurularınızı yapın. Çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

“BAYRAMLA BİRLİKTE NORMAL BİR HAYATA DÖNMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Açıklamasının devamında COVID-19 vakalarıyla ilgili de konuşan Fatma Aksal, “Edirne’de pandeminin başında güzel mücadele ettik. Ancak sonrasında Avrupa’dan gelen mutasyonlar sebebiyle vaka sayıları arttı. Ama yine de ölüm oranları yüksek değil. Bunun bir sebebi virüsün mutasyona uğraması ve en önemlisi aşı. 60 yaş ve üzerine vatandaşların büyük bir kısmını aşılamış bulunuyoruz. Tüm nüfus aşılanana kadar ‘maske, mesafe ve temizlik’ elimizde olan en büyük silah. Bir süre daha fedakârlık yapmamız gerekiyor. Ramazan ayı biliyorsunuz sakin geçiyor, lokanta ve kahvehanelerimizi kapatıp bayramla birlikte normal bir hayata dönmeyi düşünüyoruz. Ramazan’ı fırsata çevirip pandemiyi kontrol altına alalım.” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ