Reklam
Reklam

‘YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR’

‘YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR’
  • 20.05.2021
Reklam

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, bugün yaptığı basın açıklamasında, Sazlıdere’ye yapılmak istenen FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı konusunda “Saros’u öldürüyorlar, adalet bekliyoruz. Yarın çok geç olabilir.” dedi.

Saros FSRU konusundaki mahkeme kararı için son düzlüğe geldiklerini ve Keşan Kent Konseyi olarak son bir imdat çığlığı yükselttiklerini belirten Karagöz, “Ne zamandan beri başka bir ülkenin doğalgazını Avrupa’ya pazarlamak üstün kamu yararı oldu?” diye sordu.

“YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR”

Hasan Karagöz açıklamasında şunları ifade etti: “BOTAŞ A.Ş. tarafından Saros Körfezi’ne yapılmaya çalışılan FSRU Limanı ve Kara Boru Hattı ile ilgili ÇED raporunun dört ayrı bilirkişi tarafından bilime, hukuka, uluslar arası sözleşmelere ve Anayasa’ya aykırılıkları açık bir şekilde ortaya konduğu halde mahkeme kararını beklemenden doğayı, ormanı, tarım arazilerini ve denizi tahrip etmeye devam ediyor. Bir yandan da deyim yerindeyse vandallığını örtmek ve yöre halkına şirin görünmek için adeta <elma şekeri> dağıtıyor. BOTAŞ’ın iddia ettiği gibi FSRU projesi <üstün kamu yararının> yanından bile geçmiyor. Hangi yerli ve milli doğalgazımızı Avrupa’ya pazarlayacağız? Ne zamandan beri başka bir ülkenin doğalgazını Avrupa’ya pazarlamak üstün kamu yararı oldu? BOTAŞ Saros’da üstün kamu yararı arayacaksa; Saros’un özelliğine ve güzelliğine baksın. Ayrıca her yaz Eceabat’tan, Enez’e kadar Saros sahillerinden en az 2 milyon yurttaşımızın yararlandığını da unutmasın. BOTAŞ amacına ulaşırsa eğer, fazla değil on yıl içinde Saros Aliağa Körfezine, Keşan-Enez hattı da Dilovası’na döner. Bu nedenle Saros’un imdat çığlığını duyalım. Başta Trakya Belediyeler Birliği ve Marmara Belediyeler Birliği olmak üzere tüm seçilmişlere, Belediye Başkanlarına, İl Genel Meclislerine, Belediye Meclislerine, oda, dernek, sendika, siyasi parti ve tüm sivil toplum örgütlerine sesleniyoruz! Saros ölüyor, Saros’u öldürüyorlar. Saros’a adalet bekliyoruz. Lütfen! Yetkili kurullarınızdan Saros gönüllülerinin mücadelesine destek kararları alarak sesimize ses, nefesimize nefes olunuz. Yarın çok geç olabilir.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ