Reklam
Reklam

“YASAKLAR ESNAFA UYGULANIYOR, ZİNCİR MARKET VE AVM’LER GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

“YASAKLAR ESNAFA UYGULANIYOR, ZİNCİR MARKET VE AVM’LER GÖRMEZDEN GELİNİYOR”
  • 08.12.2020
Reklam

Keşan Tuhafiyeci ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, pandemi döneminde büyük ekonomik sıkıntıya giren esnafın borçlarının ertelenmesini istedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında en büyük sıkıntıyı esnafın çektiğini dile getiren Kocaman, esnafın bu dönemde borçlarını ödeyemediğini, elektrik, su, doğal gaz gibi giderlerden muaf tutulması gerektiğini vurguladı.

Hasan Kocaman, şöyle devam etti: “Kısıtlamalar ve tedbirlerden en çok etkilenen her zaman biz esnaf olduk. 415 meslek kolundaki tüm esnafımız pandemiden muzdarip. Bu dönemde devletini yanında görmek istiyor. Büyük küçük tüm esnafımız bugüne kadar devletine olan sorumluluklarını yerine getirmiştir. Devletine yük olmamıştır. Ancak, bu kısıtlama döneminde birçok esnafımız bu sorumluluklarını yerine getiremediği gibi evine ekmek de getirememiş oldu. Dolayısıyla borçlarını, elektrik, SGK, kirasını, personel maaşını ödeyemez duruma gelmiştir. Tam da burada devlet, hibe desteği, kredi desteği ve yanında çalıştırdıkları elemanları için nakit desteği vermeli. Bu dönemde temel ihtiyaç olan elektrik, su, doğal gaz gibi giderlerden muaf tutulmalı. Ayrıca, kiracı olan esnafa da kira desteği, SSK ve BAĞ-KUR desteği verilmeli.

Pandemi süresinde esnafın kamuya olan borçları yapılandırmaları yeniden görüşülerek en az 6 ay ertelemeli ve sıfır faizle daha önce can suyu diye adlandırılan kredilerin ödemesi de aynı şekilde faizsiz bir şekilde pandemi bitene kadar ertelenmeli. Aksi takdirde esnafımızın hepsi icralık olacaktır.”

“OLAN BİZE OLUYOR, ZİNCİR MARKETLER VE AVM’LERE KISITLAMA GELMİYOR”

Pandemide alınan her tedbirin ilk önce esnafa yönelik olduğunu vurgulayan Kocaman açıklamasını şöyle sürdürdü: “Her gelen yasakta ilk önce esnaf etkilendi. Bizler Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası olarak başka bir durumdan daha muzdaripiz. Bizim odalarımız da tekstil, tuhafiye, terzi, ayakkabı ve zücaciye işi ile ilgili üyelerimiz bulunmakta. Her uygulanan tedbirde ilk önce bizleri kapatmaya ve kısıtlamaya gidiyorlar. Fakat bizimle beraber aynı işi yapan zincir marketlere ve AVM’lere bir kısıtlama gelmiyor. Yasaklar, kurallar, denetimler esnafa uygulanıyor; zincir market ve AVM’ler görmezden geliniyor. Bizler devletin üvey evladı mıyız diye düşünmeden edemiyoruz. Vergiyi ve SSK’yı öderken böyle bir ayrım yapılmıyor.”

“EĞER KAPANACAKSA TÜM TÜRKİYE KAPANSIN”

Tedbirlerin ilk önce esnafa uygulandığını belirten ve “Kapanacaksa tüm Türkiye kapansın.” diyen Hasan Kocaman, “İlçe hıfzısıhha kurulları tedbir amacıyla aldıkları kararlarda ilk olarak <şehir dışından gelen pazarcılar halk pazarına alınmasın> deniyor. Tamam, gelmesinler de bu esnafın ödemelerle yükümlü oldukları borçları ve bakmakla sorumlu oldukları ailelerine kim bakacak? Bunu göz önünde bulundurarak karar verirlerse çok iyi olur. Bu esnafımızın da mağduriyetlerinin giderilmesi ve belediyelerin gerekli önlemleri alarak işlerine gitmeleri gerekiyor. Bizler de can taşıyoruz; bizler de hastalanmayı göze alarak ekmeğimizin peşinde koşuyoruz. Sağlık herkese lazım, eğer kapanacaksa tüm Türkiye kapansın da hastalığın biteceğini bilelim. Önümüzdeki yaz sezonuna rahat girelim. Herhangi bir sektörün kapanmaması diğer esnaf kollarını olumsuz etkiliyor. Meslek kolu ne olursa olsun bizim birbirimize ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

“BU ZOR GÜNÜMÜZDE DEVLETİMİZİ YANIMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ”

Vatandaşa alışverişlerini yerel esnaftan yapılması konusunda çağrıda bulunan Hasan Kocaman, sözlerini şöyle tamamladı: “Buradan vatandaşlarımıza da seslenmek istiyorum. Bölgemizin esnafına işletmelerine sahip çıkalım. Alışverişimizi yerel esnafımızdan yapmaya çaba gösterelim. Bölge esnafımız güçlü olursa sizlere daha iyi hizmet verecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Vatandaşın sokağa çıkmasını istemediğimiz bir dönemde esnafa vatandaş nasıl katkı sağlayacak? Çarşı mağazalarımız açık ama sonuç ve şartlar her ne olursa olsun, bu zor günümüzde devletimizi yanımızda görmek istiyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ