Reklam
Reklam

‘YEREL BASIN ACİL DURUM NOTU’ HAZIRLANARAK, TÜM SİYASİLERE GÖNDERİLDİ

‘YEREL BASIN ACİL DURUM NOTU’ HAZIRLANARAK, TÜM SİYASİLERE GÖNDERİLDİ
  • 27.08.2019
Reklam

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu tarafından hazırlanan ve Edirne Gazeteciler Derneğinin de altında imzası bulunan “Yerel Basın Acil Bilgi Durum Notu” içerikli rapor, Edirneli siyasilere gönderildi.

Türkiye’de yerel basının mali açıdan yaşadığı mevcut durum ve sorunları, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu tarafından hazırlanan bir raporla masaya yatırıldı. Hazırlanan rapor, 81 ildeki yerel yönetici ve siyasilere çeşitli iletişim araçlarıyla gönderildi.

Edirne milletvekillerine de gönderilen raporda çarpıcı tespitler ve çözüm önerileri bulunuyor.

Edirne Gazeteciler Derneği (EGD) Yönetim Kurulu Başkanı Derya Sarılarlı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; raporun rakamlarla ortaya konulduğunu belirterek, “Rapor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan tüm siyasi temsilcilere, bakanlara ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi. Dernek olarak altına imza attığımız raporu Edirneli milletvekillerine de ilettik. Yerel medyanın hayati sorunları bulunuyor. Bu sorunlara bir an önce çözüm getirilmezse, yerel basınımız telafisi mümkün olmayan hasarlar yaşayacaktır.” dedi.

HAZIRLANAN YEREL BASIN ACİL DURUM BİLGİ NOTU

Sarılarlı, yerel basının mevcut durumu ve sorunları ile çözüm önerilerini özetle şöyle anlattı:

RESMİ İLAN ALAN GAZETE SAYISI

Basın İlan Kurumu (BİK) Mevzuatı çerçevesinde resmi ilan ve reklam alan 1.089 gazetenin, yerel olanlarının 646 tanesi kurum şubesi bulunan yerlerde, 397 tanesi valilik görev alanında yayın yapmaktadır. 10 bölgesel gazetenin yanı sıra 36 adet yaygın gazete mevcuttur.

İSTİHDAM

Bu gazetelerin asgari kadrolarında halen 8 bin 683’i fikir işçisi olmak üzere dağıtım, baskı, büro işçileri ile birlikte yaklaşık 15 binden fazla kişi istihdam edilmektedir.

YEREL BASIN BATMA TEHLİKE SINIRINI GEÇMEK ÜZERE

Basınımızın bağışıklık sistemi çökmüş durumdadır. Her an hayatiyeti sona erebilir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar basın sektöründe iki-üç kat daha fazla yaşanmaktadır. Şöyle ki;

1-Dünya piyasalarından Çin’in kâğıt çekmesi nedeni ile 600 dolar/tonluk rakam 900 dolar/tona çıkmıştır. Döviz fiyatı ise iki misline yakın artmıştır. Diğer önemli girdiler olan boya, kalıp vb. çoğunlukla dışa bağımlıdır. Böylece girdi maliyetleri tolere edilemeyecek seviyede yükselmiştir.

2-Asgari ücrette ciddi artış meydana gelmiştir.

3-Ekonomik durgunluk nedeni ile işletmeler reklam harcamalarında kısıntıya gitmiştir. Bu da özellikle yerel gazetelerin reklam ve satış gelirlerini olumsuz etkilemiştir.

4- 15 Temmuz hain darbe girişiminin etkisi ile resmi kurumlar, (istisna olması gereken) davet usulü alımları alışkanlık haline getirmiş, ilana çıkmamaya başlamıştır. Bununla birlikte; acil alım, işlerin birleştirilmesi ya da parçalanması yöntemleri ile ilandan kaçınılmaktadır. Böylece yerel gazeteler ilan kayıpları yaşamakla birlikte rekabet şartları daralmakta, alenilik ilkesi zedelenmektedir. Hem BİK Kanunu, hem Kamu İhale Mevzuatı’na aykırı işlem yapılmakta, hem de kamu yararı ilkesi yara almaktadır. Resmi ilanların gazetelerde yayınlanmasını yük gören anlayış giderek istisnadan yerleşik kural haline gelmektedir.

5- 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası radyo ve televizyonların RTÜK paylarında indirime gidilmesine karşın 2 yıla yakın resmi ilan fiyat tarifesinde artışa gidilmemiştir.

Bu süreçte BİK Genel Kurulu, zamanında aldığı tedbirlerle (sayfa sayısında azalma, satış rakamlarında düşme gibi) gazeteleri kısmen rahatlatmıştır. Ancak bu tedbirlerin yanı sıra köklü adımlara ihtiyaç olduğu muhakkaktır.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ