Reklam
Reklam

YETKİ BELGESİ OLMADAN EMLAKÇI OLUNMAYACAK

YETKİ BELGESİ OLMADAN EMLAKÇI OLUNMAYACAK
  • 20.08.2020
Reklam

Keşan’da emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçı esnafı ve emlakçılık yapmak isteyen adaylar, 5 Haziran 2018’de Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında adaylar kamera eşliğinde sınava tabi tutuluyor.
TOBB MEYBEM (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi) ve Keşan TSO iş birliğiyle Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Belgelendirme ve bilgilendirme sınavlarında 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapılıyor. Teorik ve performansa dayalı sınavlar Ankara’dan gelen komisyon üyelerince Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yapılırken, teorik ve mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylar kamera eşliğinde sınava giriyor.
Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis üyesi Onur Yılmaz da, Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, Emlak Danışmanlığı Belgesi hakkında açıklamada bulundu.

YETKİ BELGESİ OLMADAN EMLAKÇI OLUNMAYACAK
Sınavla ilgili bilgi veren Keşan TSO Meclis üyesi Onur Yılmaz, “Uluslararası akredite olmuş nitelikli ve belgeli insan gücünü artırmak amacıyla yapılmış seviye 5 dediğimiz sorumlu emlak danışmanı sınavımızı gerçekleştiriyoruz. Bu sınavlar sonucu kazanılacak belgeler eşliğinde alınacak olan yetki belgeleriyle artık bu iş yapılıyor olacak. Tapu dairesi de bunu soracak. Dolayısıyla bu geçiş sürecinde Ticaret Bakanlığı’nın 31 Ağustos 2020’ye kadar olan bu süreç içerisinde insanların alması gereken seviye 5 belgelesinin üçüncü sınavını Keşan’da yapmış olmaktan dolayı mutluyuz. Sınavların 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapılıyor. Sınavlar için çevre ilçelerden de talep oluyor. Pratik olan karşılıklı mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylarımızı tek tek alınıyor. Kamera eşliğinde sınavlar gerçekleştiriliyor. Kapalı zarflarda sorular geliyor. Kamera kayıtları bitmeden yeni kapalı zarflarla kapatılıp Genel Müdürlüğe gönderiliyor. Oradan da tekrar bir incelemeden geçiyor. İncelemeden geçtikten sonra başarılı adaylar için MYK’ya (Mesleki Yeterlilik Kurumu) başvuru yapılıyor. Ve MYK’dan belgeleri geliyor.” dedi.


ALINAN BELGE SADECE TÜRKİYE DEĞİL YURT DIŞINDA DA GEÇERLİ OLACAK
Sınava katılan bütün üyelerin başarılı olmasını istediklerini belirten Yılmaz, “Almakta olduğumuz bu belgeyi emlak sektöründe faaliyet gösterecek kişilerin alması zorunlu hale geldi. 5 Haziran 2018’den önce olanlar için muafiyet hakları olanlar var. Denetimler Ticaret Bakanlığına bağlı Ticaret İl Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Emlak sektöründe faaliyet gösterecek olan herkesin hatta daha evvel belgesini almamış olan ve halen ticari faaliyeti bulunan esnaflarımızın da bu belgeyi alması zorunlu hale getirilmiştir. Alınan belgelerin 5 yıl süresi olup sadece Keşan için değil Türkiye genelinde ve yurt dışında da geçerli bir belgedir.” şeklinde konuştu.
EMLAKÇILARA EN AZ LİSE MEZUNU OLMA ZORUNLULUĞU GETİRİLİYOR
Emlakçılık mesleğine saygın bir vizyon kazandırıldığını kaydeden Onur Yılmaz, “Yeni dönemde emlakçılara en az lise mezuniyeti ve Mesleki Yeterlilik Kurumundan Yeterlilik Belgesi alması şartı getiriliyor.” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ