Reklam
Reklam

YILIN İLK BUĞDAYI 2,50 TL’DEN SATILDI

YILIN İLK BUĞDAYI 2,50 TL’DEN SATILDI
  • 19.06.2019
Reklam

2019 yılının ilk buğdayının sembolik satışı, dün, Keşan Ticaret Borsasında yapıldı.
Yeniceçiftlik köyünden üretici Musa Aslan tarafından getirilen 1 ton buğday, yapılan açık artırma sonucu Keşan Ticaret Borsası üyesi Tuncay Yavaş tarafından 2,50 TL’den alındı.
Saat 11.00’de başlayan salon satışı öncesi konuşma yapan Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, hayırlı bir sezon ve kazanç dileyerek, bu yıl ilk defa uygulanacak lisanslı depoculuk hakkında bilgi verdi.
Keşan Ticaret Borsasının Türkiye Ürün İhtisas Borsası Ananim Şirketi’ne ortak olduğunu belirten Kaymaz, buğday alımlarında, lisanslı depoya buğday ürünü gitmeden, anlaşma yapılan 6 bankadan birine gidilerek yatırım hesabı açtırılacağını belirtti.
Necmi Kaymaz, bu yıl malını hasat eden çiftçilerin ürünlerini, TMO’ya ya da lisanslı depoya getirip teslim edebilmeleri için önce Keşan Ticaret Borsasına gelerek kayıt yaptırmaları gerektiğini belirtti.
Kaymaz, çiftçilerin, ürünlerini TMO-TOBB LİDAŞ’a teslim ederken kayıt için bazı evraklar gerektiğini de bildirdi.
Keşan Ticaret Borsasına kayıt için gelecek gerçek kişilerin beraberlerinde nüfus cüzdan fotokopisi, Gerçek Kişi Müşteri Tanıma Formu, bankalardan alınacak yatırım hesabı belgesi ve yatırımcı taahhütnamesi; tüzel kişilerin ise kuruluş ilanının yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi örneği, Ticaret Sicil’den alınan faaliyet belgesi örneği, vergi levhası örneği, imza sirküleri, tüzel kişi müşteri tanıma ve temsilci tayin formu, aracı kurum veya bankadan alınacak yatırım hesabını gösterir belge ve yatırımcı taahhütnamesi ile birlikte gelmeleri gerektiğini bildirdi.
Necmi Kaymaz, ücretsiz olarak yapılacak kayıttan sonra üreticilerin cep telefonlarına sistem tarafından bir mesaj geleceğini ve bundan sonraki tüm işlemlerini bu gelen mesajla yapacaklarını da söyledi.
Kaymaz, lisanslı depoculuk sistemi ile malını getirecek olan çiftçinin, bu konuda devletin açıkladığı her türlü desteklemelerden yararlanma hakkına sahip olacağını, isterlerse malını daha sonra satmak için elektronik ürün senedi alabileceklerini ve diledikleri zaman ister tüccara ister TMO’ya satabileceğini de vurguladı.
Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen de, TMO yerine artık TMO-TOBB LİDAŞ’ın olduğunu anımsatarak, çiftçilerin Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti Bankasından yatırım hesabı açtırabileceğini kaydetti.
Şen ayrıca, 9 ay sıfır faizle krediyi, borcu olmayan çiftçilere sadece Ziraat Bankasının vereceğine de kayıt düştü.
Konuşmaların ardından yapılan salon satışında çiftçi Musa Aslan’ın getirdiği 1 ton buğday, 1,35 TL’den açık artırmaya sunuldu. Açık artırmada, ilk buğday ürününü, 2,50 TL’den Keşan Ticaret Borsası üyesi Tuncay Yavaş aldı.

Musa Aslan’a ayrıca Keşan Ticaret Borsası tarafından 50 litre mazot fişi ile plaket, Keşan Ziraat Odası tarafından da çeyrek altın hediye edildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ