Reklam
Reklam

YUMUŞAK: “EKİBE YENİ KATILAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

YUMUŞAK: “EKİBE YENİ KATILAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”
  • 24.10.2023
Reklam

6 Şubat 2023 asrın felaketinde Kahramanmaraş ve Elbistan’da başarılı çalışmalara imza atan KEDAK (Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği) eğitimlere aralıksız devam ediyor.

Gerek masa başı tatbikatları gerekse sahada çalışmalarını yürüten KEDAK, son olarak gerçeği aratmayan enkaz arama kurtarma tatbikatı yaptı.

22 Ekim 2023 Pazar günü İstasyon Mahallesi’ndeki arazide yapılan tatbikata yaklaşık 20 ekip üyesi ve izleyiciler katıldı.

Senaryo gereği saat 10.00’de gelen ihbarı değerlendiren ekip, 11.30 sıralarında olay yerine vararak arama kurtarma çalışmalarına başladı. 4’er kişiden oluşan 2 SAR ekibi, lojistik ekip, koordinasyon ekibi ile yapılan tatbikat yaklaşık 8 saat sürdü. Yine senaryo gereği enkazdan 2 cansız ve 1 canlı çıkarıldı.

Konu hakkında bilgi veren KEDAK Başkanı Gökhan Yumuşak, Kahramanmaraş depreminden sonra ekibe katılımların yoğunlaştığını ifade etti. Yumuşak, “Bu çalışmada ekibe yeni katılan arkadaşlarımız var. Kendilerine daha önce masa başı toplantılarımızda enkaz arama kurtarma, ekip oluşumu, kazazedeye davranış biçimi ve birçok konuda eğitimler verildi. Kendileri de bu tatbikatta masa başı toplantılarında aldıkları eğitimleri uyguladılar. İlk defa böyle bir çalışmaya katıldılar ancak hayat kurtarma isteği gönülde olunca her şey oluyor. Çok başarılıydılar, kendilerini gönülden kutluyorum.” dedi

“ORTAK ÇALIŞMA VE GÜVEN”

Gökhan Yumuşak, tatbikatta sadece arama kurtarma faaliyetinin yanı sıra ekip üyelerinin birbiri ile ortak çalışma ve güven ortamını da gördüklerini vurgulayarak şöyle devam etti: “Burada amaç sadece kazazede kurtarmak değil, ekip arkadaşınızın da güvenliği söz konusu. Örneğin bir duvar altında veya bir dehlizde çalışma yaparken diğer arkadaşınız sizin göremediğiniz, fark etmediğiniz tehlikeleri görerek birbirlerine uyarılarda bulunuyor. Veya ekip arkadaşının yorulduğunu fark ediyor, bu örnekler çoğaltılabilir. Ortak çalışmaya gelince, lojistik ekipten, SAR ekiplerine kadar malzeme istenmesi, jeneratörden elektrik verilmesine kadar bir zincir oluşuyor. Enkazda çalışan ekip biliyor ki elinizdeki bir delici veya kırıcı alet onay verilmeden çalışmayacak, bu da herhangi bir yaralanmaya neden olmayacak, güven de budur.”

“BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA HELVACIOĞLU’NDAN ZİYARET”

Gökhan Yumuşak, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun da tatbikatı ziyaret ettiğini belirterek, “Başkanımız bu konuda bizlerin yanında olduğunu her zaman hissettiriyor. Bugüne kadar yaptığımız tüm saha tatbikatlarımızda bizleri yalnız bırakmadı. Kendisine desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yumuşak, son olarak gönüllü olan herkesi KEDAK ailesine katılmaya davet etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ