Reklam
Reklam

“ZİNCİR MARKETLER ESNAFIMIZA YİNE YARA AÇTI”

“ZİNCİR MARKETLER ESNAFIMIZA YİNE YARA AÇTI”
  • 23.06.2024
Reklam

Kurban Bayramı tatilini değerlendiren Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, esnafın, zincir marketler nedeniyle iş yapamadığını söyledi.

“Zincir marketlerin şehir içinde ve sahillerimizde amansızca mücadele ettiklerine şahit oluyoruz. Sermeye ve rekabet güçleri yine esnaflarımıza yara açıyordu.” diyen Çakır, açıklamasında şunları ifade etti:

“9 günlük bayram tatili sona erdi. Uzun yıllar karşılaşmadığımız kalabalığı gördük ve yaşadık. Bunun sebebi okulların kapanması, yaz tatilinin başlaması. Bayram hareketliliği sahil kesimlerde daha da yaşandı, aşırı yoğunluğa neden oldu. Trafik yoğunluğuyla başlayan bayram tatilinde, bazı misafirlerimiz bulundukları çevrede çöp artışına, kanalizasyon sorununa, düzensiz konaklamaya neden oldu. Bu bayramda belediyemizin yoğun bir tempo içinde şehirde ve sahillerimizde çalışmasına şahit olduk. Emeği geçenleri kutluyoruz. Sahillerimize aşırı yüklenmede Saroz ne kadar dayanabilir? Bu soruyu ilgili makamlarla tartışmalıyız ve çözüm üretmeliyiz. Saros bu bölgenin incisidir, gerdanıdır. Herkes geldikleri şehrin stresinden kurtulmak için kendilerini masmavi Saros’un sularına bırakmak için can atıyor. Misafirlerimizi daha iyi kazanmak istiyorsak korumak istiyorsak konaklama ücretlerini tekrar gözden geçirmeliyiz. Bizim bu işte olanlara tavsiyemizdir. Esnaflarımız bayramı nasıl geçirdi diye sorarsanız; Şehir içindeki esnaflarımız normal bir gün gibi bayram hareketliliğini yaşadı. Yine de bayram telaşı kalabalığının vermiş olduğu hareketlilikten nasiplerini aldı. Pazarcı esnafımız bayram arifesinin mutluluğunu yaşadı. Sahillerdeki kurulu pazar yerindeki esnaflarımızın vermiş oldukları hizmet ve güven, sattıkları ürünlerin kalite ve ucuzluğu halkımızda olumlu karşılandı. Ama yine de ortak noktamız da birleştiğimiz, zincir marketlerin şehir içinde ve sahillerimizde amansızca mücadele ettiklerine şahit oluyoruz. Sermeye ve rekabet güçleri yine esnaflarımıza yara açıyordu. Buradan duyarlı hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Esnaflarımızı tercih edip yalnız bırakmadı. En üzüldüğümüz bir nokta da besicilik işi yapan üyelerimizin kurbanlarının çoğunu satamaması oldu.

Ekonominin getirdiği sorunlar, emekli vatandaşlarımızın bayram öncesi alamamaları, bekledikleri satışları yapamadılar. Halkımız bayramı nasıl daha iyi geçirebiliriz telaşı yaşarken, esnafımızda bu bayram bereketinden nasıl yararlanabiliriz, düşüncesiyle ailesiyle birlikte çalışmak zorunda kaldı. Giderlerinin bir bölümünü karşılaşmak için bayram onlar için büyük bir fırsattı. Koyun can derdinde, kasap et derdinde desek daha doğru olur. Bu söz günün anlam ve önemini daha iyi ifade eder. Bir bayramı daha yaşadık, bir ömür gibi geldi geçti. Bayramlar bizim hatıra defterinde kalan anılardır.  Kalplerimize huzur getirmesini, barış getirmesi dileğiyle geçirdiğimiz Kurban Bayramımız tüm esnaflarımıza gönlü sevgi ile dolu değerli hemşerilerimize tekrar mübarek olsun.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ