Reklam
Reklam

33 MİLYON TL’LİK HİBE KABUL EDİLDİ

33 MİLYON TL’LİK HİBE KABUL EDİLDİ
  • 07.12.2023
Reklam

Keşan Belediye Meclisi’nin Aralık ayı olağan toplantısı, bugün gerçekleştirildi.

Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, saat 15.00’te başladı.

Toplantıda Meclis üyeleri; Zafer Topçu, Barbaros Tokgöz ve Mithat Bulut mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Toplantıda gündem maddelerine; bazı müdürlüklerin 2023 yılı bütçesinde kullanılmayacak ödeneklerin ihtiyaç duyulan müdürlüklere aktarılması ve S.S.129 No.lu Paşayiğit Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin ücret tarifelerindeki artış talebi eklenirken, Mustafa Helvacıoğlu’nun 2022 yılı Sayıştay Denetim Raporu hakkında meclis üyelerine bilgi vermesi konusu önerge de meclis gündemine dahil edildi.

Toplantıda ilk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Keşan Kent Müzesi’ne Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenlemesi işlerinin tamamlanabilmesi için 33 milyon TL’lik hibe verilmesi görüşüldü.

“TRAKYA’DA BİR TANE BELEDİYEYE 33 MİLYON TL HİBE GELMEMİŞTİR”

Maddeyle ilgili konuşan Başkan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “57 mecliste 38 hibe almışız. Hakikatten çaba harcıyoruz. 33 yıldır 33 milyon TL hibe almamıştır bu belediye. 18 Mart’ta müzemiz ve bahçemizle hibeleri kabul ettiğimiz müzemiz Keşan’a değer katacak. 3 tane de sonraki ayda hibe gelecek. Trakya’da bir tane belediyeye 33 milyon TL hibe gelmemiştir.” dedi.

Madde grup başkanlarının görüşlerini ifade etmesinin ardından oy birliği ile kabul edildi.

Toplantında daha sonra Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nin üzerinin kapatılması ve tuhafiyecilere pazaryeri yapılması için İstasyon Mahallesi’ndeki arsanın satışı konuşuldu.

HELVACIOĞLU: “BU GEÇMİŞ DÖNEMİN AYIBI”

Maddeyle ilgili konuşan Mustafa Helvacıoğlu, Cumhuriyet Halk Parti’li üyelerin ‘Hayır’ oyu kullanacağını, ancak İYİ Parti’li meclis üyelerinden kendi ayakları üzerinde durmasını umduğunu vurgulayarak, “Ülke genelinde ayrıldılar burada ayrılamıyorlar neden ayrılamıyorlar bilemiyorum. Kapalı diye sunulan bu pazaryerinin derdinden kurtulalım. Bu geçmiş dönemin ayıbı. Gelin bu ayıbı birlikte örtelim. 19 milyon TL’ye proje hazırladık ama yaptırılmıyor. Hazırlattığımız projeye İmar Komisyonu da baktı. İhaleye çıktık ama arsa satışı lazım. Bedavaya satmıyoruz. Bu malı satıyoruz pazaryeri sorununu çözüyoruz. Belediyenin başka işlere de bakması lazım. 5 yıldır bu meclis ‘hayır’larla geçti. Kültür Bakanlığı’ndan 40 milyon TL hibeyi de bu yılın sonunda kaçırmayalım. Ancak siz kredi veriyoruz diye tutturmuşunuz. Et tırnaktan ayrılmaz dediniz. Pazarın üzerini kapatırsak sokaklardaki esnaflarımız ne yapacak? İkisine birden işlem yapmak kaydıyla tarihi bir fırsat geliyor. Ben Ocak ya da Şubat ayında çözüm buluyorum. Keşan halkına bakışınızı göstermek için bu maddeyi gündeme getirdim. Pazarcılarla toplantı yapacaktım ama rencide olmayalım istemedim. Hepsi kızgın size, tek tek görüşüyorum. Vatandaşı 7 yıl oyaladınız. Torbadan tavşan çıktı. Şimdi kapatalım diyoruz. Hadi meclis hep birlikte görevini yapsın. Bir gün pazaryeri Keşan’a yetmeyecek. Meclis olarak 27 dönüm yer kazandırdık. Bugün kim gelirse gelsin Keşan’ın pazaryeri bir gün burası olmayacak. Ancak bir süre olması için çözümler vardı. Tarihi fırsatı kaçırıyoruz.” dedi.

Gündem maddesiyle ilgili söz alan İYİ Parti Grup Sözcüsü Coşkun Lofçalı, önceki kararın arkasında durduklarını belirtti.

TÜMER: “4,5 YILDA, SİZİ 3 KERE PAZARDA GÖRMEDİM”

CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer ise şunları aktardı: “Siz, sadece istediğiniz gibi getirmeye gayret gösteriyorsunuz. Kaostan beslenmeye çalışıyorsunuz. Bununla ilgili çözüm vardı. Daha önce de anlatmıştım. 2020 yılında 16 milyon 509 bin TL’lik keşif bedeli var. Bizim kredi önerimiz vardı. 24 milyon TL geri ödeyecektik. Şuanda da 2 yılı kalmıştı. Ancak hayır krediyle yapmadınız. Bunun üzerine de 14 tane kredi istemişsiniz biz de vermişiz. Sizin 4,5 yılda burasıyla ilgili bir sürü toplantı yapıldı. Telefonda 6 ay sonra üstünü kapatıyorum diye söz verdiniz. Sayın başkan telefonda kiminle konuştunuz? Tuhafiyeciler bahse konu alanı istemiyor. Ben önceki meclis toplantısında sonra her cumartesi pazaryerindeydim. Hiç tepki de almadım. Söylediğimizi onaylayan pazarcılar var. 4,5 yılda sizi 3 kere pazarda görmedim. 3 tane İYİ Parti’li meclis üyesi de Keşan menfaatleri için burada. Biz ‘hayır’ demedik. Kredi olmaz diyorsunuz ama bu meclisin 2. maddesinde 90 milyon TL kredi talebi var. Biz zaten 2. maddeye, oranın altına otopark, üstünün yaşam alanı olarak kullanılsın istiyoruz. Bu yüzden uyuşmuyoruz. 4,5 yıldır sokaktakini düşünmediniz. Siz 3,5 sene önce Konferans Salonu’nda kiminle konuşup söz verdiniz? Nerede o sözünüz? Sokaktaki pazarcımız da o pazar alanını istemiyor. Yanlış hesap olduğunu göreceksiniz. ‘Bu benim sorumluluğum değil’ diyemezsiniz. Biz ‘hayır’ demedik. Kredi verdik siz almadınız. Şimdiye kadar bitmişti.”

BALCI: “GERİ KALAN 604 ESNAF KAR YAĞDIĞINDA NE YAPACAK”

Konuyla ilgili AK Parti Grubu adına konuşan Yakup Balcı da cuma ve cumartesi günleri 2 ayrı pazarın kurulmasına esnafın karşı çıktığını vurgulayarak, Ferudun bey, dışarıda 605 tezgâh olduğunu daha iyi biliyor. Gıda pazarında 456 kişiyi memnun edeceğiz ama geri kalan 604 esnaf kar yağdığında ne yapacak?” diye konuştu.

TÜMER: “BURASINI 2020 YILINDA KAPATACAKTIK”

Bu arada söz alan Ferudun Tümer de giyim pazarıyla ilgili ısrarla eski itfaiye alanının gösterildiğinin altını çizerek, “4,5 yıldır pazaryerine gelmediniz. Burasını 2020 yılında kapatacaktık. İmalatı 6 ay sürüyordu. Şimdiye kadar formülleri konuşacaktık. Israrla itfaiye dediniz. Hükümetin gücünü kullanıp Milli Eğitim Müdürlüğü’nün alanını alamadınız. 609 tuhafiyeci esnafımız itfaiyenin olduğu yere sığmıyor. Biz burası gıda pazarının bulunduğu alan için 1,5 katlı proje hazırlıyoruz. Pazarcı esnafıyla yaptığını toplantıda telefonla kiminle konuştuğunuzu hala söylemiyorsunuz. Sizin 4 buçuk yılda çözüm olmadığını gördük.” şeklinde konuştu.

HELVACIOĞLU: “O TELEFONUN KARŞISINDA SAYIN BAKANIMDI”

“Sultanahmet’te turist mi kandırıyorsunuz?” diyen Helvacıoğlu da şöyle dedi: “Bu pazaryerini ben yapmadım. O telefonun karşısında Sayın Bakanımdı. Şimdi sizin çözümünüz yok. Bizim çözümümüze de başarılı olacağız diye evet demiyorsunuz.”

Konuşmaların ardından, madde oy çokluğu ile reddedildi.

Toplantı, 3 ve 4. maddelerin Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesiyle devam etti.

Toplantıda, 2024 yılında uygulanacak vergi, harç ve ücret tarifeleri ile ilgili komisyon kararının görüşülmesine geçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yer alan Yakup Balcı’nın, su tarifesinin yüzde 25 oranda artırılması yerine, 2023 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 58,46 artış talep ettiği bildirilip, ilgili rapora bu konuda muhalefet şerhi koyduğu ifade edildi.

Toplantıda bir tartışma da su zammı konusunda yaşandı

HELVACIOĞLU: “MECLİS ÜYELİĞİNİZDEN MEMNUN DEĞİLİM”

Başkan Helvacıoğlu, konuşmasında şunları kaydetti: “2024 yılında uygulanacak vergi harç tarifeleri, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından uzun bir çalışma sonucu hazırlandı. Su konusunda halkımıza iyi görünüp yüzde 25 zam yapmak için çaba sarf edildi. Suyun olmadığı bir şehirde halkımıza iyi görünmek için suyu sudan ucuza getirmişler. Keşan Belediyesi’nin Keşan’a su getirmek için 38 milyon TL enerji gideri var. Suda 40 milyon TL giderimiz var. Yüzde 58 yeniden değerleme oranını istedik. Suyun bize maliyeti 32.70 TL. Biz şuanda 14.88 TL’ye suyu satıyoruz. Yüzde 100’ün üzerinde zarar ediyoruz. CHP, Edirne ve Uzunköprü’de her ay suya zam yapıyor. Sizin halkla işiniz yok. Edirne her ay zam yapmaya utandı da yüzde 30 indirim yaptı. Seçim gelmesine rağmen Keşan’ın suyunu aktif bir şekilde kullanmak için gerçek fiyatını istiyoruz. Zarar etmeyelim suyu maliyetine verelim. Eğer kaza ile seçim kazanırlarsa 1 Nisan’da mecliste tüm mülkler satılacak, su fiyatı değişecek. Meclis üyeliğinizden memnun değilim.” dedi.

BALCI: “MECLİS ÜYESİ ARKADAŞLARIMIZ KEŞAN BELEDİYESİ’Nİ ZARARA UĞRATACAK”

Yakup Balcı da su tarifesi konusunda anlaşamadıklarına dikkat çekerek, “Komisyon üyeleri memurların verdiği raporları gerçeği bulmuyor. Türkiye’de yüzde 200 enflasyon olduğunu söylüyorlar ama yüzde 25 zam yapmaya çalışıyoruz. O zaman neden mezar yerine yüzde 60 zam yapılıyor. Keşan Belediyesi’ni Ocak ayından sonra kötü günler bekliyor. İnşallah bu personelle Cumhuriyet Halk Parti’li arkadaşlarımız bir araya gelip anlaşırlar. O gün de yüzde 25 zam yapalım derler. Meclis üyesi arkadaşlarımız ideolojik davranarak Keşan Belediyesi’ni zarara uğratacak.” dedi.

TÜMER: “1 NİSAN’DA SİZ O KOLTUKTA OTURAMAYACAKSINIZ”

Helvacıoğlu’ndan sonra söz alan Tümer, “Edirne Belediyesi bu yıl yüzde 58 zam yapmış. Yüzde 30’unu da düşürecek. 4,5 yıldır vatandaşımızın yanında yer aldık. Ruhsat harcını hayatında kaç kere yatırır bir insan? Mezar yeri bir kere alınır. Ancak suyu her gün kullanıyoruz. Sizin mantığınızda hiç su kullanmayan bile 200 TL ödeyecek. Sayıştay ‘Kaçağınız çok’ diyor. Bunu düzeltmek lazımken ödeyene yıkmaya çalışmayalım. Keşan 1 Nisan’da başka bir sabaha uyanacak. Meclisli bir başkana uyanacak. Ama siz o koltukta oturamayacaksınız. Komisyon üyelerine ve memur arkadaşlarımıza teşekkürler.” diye konuştu.

Komisyon raporu, oy birliği ile kabul edildi.

6 ve 7. maddelerin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildiği toplantıda, bazı müdürlüklerin 2023 yılında kullanmayacağı ödeneklerin, ihtiyacı olan diğer müdürlüklere aktarılması oy birliği ile kabul edildi.

S.S.129 No.lu Paşayiğit Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin ücret tarifelerindeki artış talebi de Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantı; 2022 yılı Sayıştay Denetim Raporu ile ilgili meclis üyelerine bilgilendirici dosyanın verilmesiyle sona erdi.

Keşan Belediye Meclisi’nin ocak ayı toplantısının 4 Ocak 2024 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ