Reklam
Reklam

50 TL OLAN YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI 18 MART’TAN İTİBAREN 150 TL’YE ÇIKARILMIŞTI

50 TL OLAN YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI 18 MART’TAN İTİBAREN 150 TL’YE ÇIKARILMIŞTI
  • 14.04.2022
Reklam

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) 18 Mart 2022 tarihli 31782 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren Yurt Dışına Çıkış Harcı fiyatının yeniden düzenlemesi ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesi hususunda talepte bulundu.

Keşan TSO, yurt dışına çıkış harcı fiyatlarının artması ile birlikte bölgede mobilya, perde, beyaz eşya, mağazacılık vb. sektörlerde faaliyet gösteren üyelerinin, yurt dışına çıkarken ödedikleri harcın, ihracat yapan işletmeleri olumsuz etkilediği, üyelerinin işleri gereği ölçü almak, deneme yapmak ve yerinde uygulama örneği göstermek için günlük olarak sürekli giriş- çıkış yaptıklarını dolayısı ile bölgesel ihracatta azalmalar meydana geldiği, bu harçların yeniden düzenlenerek sınır bölgesinde faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin muaf tutulması yönünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne girişimlerde bulundu.

MECLİS BAŞKANI ÖZKAYA: “ARTAN HARÇ MALIYETLERİ YÜZÜNDEN ÜYELERİMİZ OLUMSUZ ETKİLENMEKTEDİR”

Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya tarafından yapılan açıklamada, “Günümüz ekonomisinde hali hazırda zaten ticaret alanlarında daralmalar meydana geldiği gibi yurt dışına ihracat yapacak olan üyelerimizin artan harç maliyetleri yüzünden ticaretleri olumsuz etkilenmekte ve ihracatlarında azalmalar meydana gelmektedir. Örnek verecek olursak; mobilya, perde, beyaz eşya, mağazacılık vb. sektörlerde faaliyet gösteren üyelerimiz, işleri gereği ölçü vb. durumlar için sürekli yurt dışına giriş-çıkış yapmaktadır. Dolayısı ile harç maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklı mağduriyetler yaşanmaktadır. Sınır ilimiz Edirne genelinde faaliyet gösteren Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin, bölgesel ticaretine destek olmak adına, yurt dışına çıkış harçlarının yeniden düzenlenerek Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin muaf tutulması için, Keşan TSO olarak bağlı olduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimize,  T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığımıza yaşanan mağduriyetin iletilmesi hususunda talepte bulunduk.  İnşallah kısa sürede başvurumuzun olumlu sonuçlarının yansımasını bekliyoruz. Konu ile ilgili takiplerimize devam edeceğiz.” dedi.

Öte yandan, 50 TL olan yurt dışı çıkış harcı bedeli, 18 Mart’tan itibaren 150 TL olarak uygulanmaya başladı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ