Reklam
Reklam

AKTAŞ: “SEKTÖR İÇİN BÜYÜK BİR ADIM”

AKTAŞ: “SEKTÖR İÇİN BÜYÜK BİR ADIM”
  • 17.08.2020
Reklam

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Komite üyesi Göksel Aktaş, Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, ikinci el araç satışlarında ‘güvenli ödeme’ yönetiminin zorunlu hale getirildiğini duyurdu.

Aktaş, yaptığı yazılı açıklamada, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yönetmeliğin sektörü düzene sokacağını, kayıt dışılık ve haksız rekabetin önüne geçilmesini sağlayacağını belirten Aktaş, şunları kaydetti: “Pandemi sürecinde sektörde yaşanan sıkıntıların giderilmesinde önemli rol oynayacak yeni yönetmelik tüm sektör için büyük bir adım. Sektöre önemli ölçüde çeki düzen getirecek, kayıt dışılığın da önüne geçilecek. Düzenlemeyle ikinci el araç ticareti artık daha güvenilir şekilde yapılacak.”

Göksel Aktaş açıklamasının devamında ‘Yeterlilik Belgesi’ hakkında şunları ifade etti: “Mesleki Yeterlilik Kanunu kapsamında 5 Haziran 2018 tarihinden itibaren zorunlu olarak yürürlüğe girmiş olan Motorlu Kara Taşıtları Alım – Satım Sorumlusu Seviye 5 sınavlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yapılan ertelemelerden dolayı şu an itibariyle 1 Eylül 2020 tarihinden sonra Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım işlemlerinde bu sistem yürürlüğe girecektir. Keşan TSO olarak biz mesleki yeterlilik sınavlarını Keşan İpsala Enez ilçelerimizde düzenliyoruz ve bu sınavlara herkes katılabilir, sınavlarda başarı olan adaylarımız mesleki yeterlilik belgesini alabilir.

Mesleki yeterlilik kanunu kapsamında adaylar, öncelikli olarak odamızda gerçekleştirdiğimiz sınavları başarılı bir şekilde tamamlayıp mesleki yeterlilik belgesini sahip oluyor. Ancak bu kanun kapsamında bu mesleki yeterlilik belgesi tek başına yeterli değil. Adaylar mesleki yeterlilik belgelerini aldıktan sonra Ticaret Bakanlığı tarafından verilen yetki belgesini de almak zorundadır. Bu yetki belgesi için öncelikle sadece oto alım-satımı ile ilgili vergi kaydı, işletme sahibinin mesleki yeterlilik belgesi ve işletme sahibinin en azın lise diploması olması şartları aranmakta. Özetle mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olup belgesini alan kişiler Ticaret Bakanlığı tarafından da oto alım-satımı ile ilgili yetki belgesini de aldıktan sonra bu işlemlerini devam ettirebileceklerdir. Elinde Yetki Belgesi olmadan satış yapan kişiler senede 3 işlem ile sınırlandırıldı. Bu belge olamadan alım satım yapan kişilere ceza uygulanacak, kayıt dışı alım satım yapan kişiler hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vergi mükellefi yapılacak.”

Sınav ve yetki belgesi süreci konusunda Keşan TSO’daki ilgili personelden bilgi alınabileceğini dile getiren Aktaş, TOBB MEYBEM (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi) ve Keşan TSO işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım Sorumlusu Sınavları’nın, yılda 4 kez Ocak-Nisan- Temmuz-Ekim aylarında teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirildiğini kaydetti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ