Reklam
Reklam

“ATATÜRK’ÜN BU TERCİHİ, GÜZEL ÜLKEMİZİN GELECEK NESİLLERE EMANETİNİN DE BİR NİŞANESİDİR”

“ATATÜRK’ÜN BU TERCİHİ, GÜZEL ÜLKEMİZİN GELECEK NESİLLERE EMANETİNİN DE BİR NİŞANESİDİR”
  • 22.04.2021
Reklam

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, yarın kutlanacak olan ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ dolayısıyla mesaj yayınladı.

Pekcan mesajında şunları ifade etti:

“23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden, milli mücadele tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisidir. Çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın ve erkek topyekun verilen bağımsızlık mücadelesinin sadece işgal kuvvetlerine değil tüm dünyaya ilan ve kabul ettirildiği bir tarihtir. Türk milleti Gazi Mustafa Kemal önderliğinde, TBMM’nin açılmasıyla egemenliğini dost ve düşman herkese ilan etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal, 1924 yılında Meclis’in açıldığı 23 Nisan tarihi bayram ilan etmiştir. Bundan 5 yıl sonra ise bu bayram çocuklara hediye edilmiş ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 1979 yılında ise ilk olarak dünyadan 6 ülke çocuklarının katılımıyla milli bayramımız uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bu yönüyle çocuklarına bayram hediye eden ve bütün dünya çocukları ile de bunu paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’miz olmuştur.

Meclisimizin açılışı ve bugünün bayram ilan edilerek her yıl ulusal ve uluslararası düzeyde kutlanması gençlerimize hem değerlerimizi hatırlatmakta hem de sorumluluklar yüklemektedir. Demokrasi, özgürlük, bağımsızlık ve milli irade kavramlarının gençlerimiz tarafından benimsenmesi, korunması ve bu uğurda verilecek karşılıksız mücadelenin ve fedakarlığın en büyük örneğidir. Bu anlamda, 23 Nisanlar ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın bu bilinçle yetişmeleri için önemli birer vesiledir.

Mustafa Kemal, <Ben her kerameti Meclisten bekleyenlerdenim> der. Meclisin sahip olduğu keramet ise şüphesiz <Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir> ilkesidir. Bu nedenledir ki Kurtuluş Savaşı’nı Mustafa Kemal’in liderliğinde ve dünyaya örnek olan bir dayanışmayla kazanan milletimizin özgürlük ve bağımsızlığa ulaşma kararlılığının merkezi TBMM’dir.

Yurttaşları arasında hiçbir ayrım gözetmeyen, hiç kimsenin bir diğerinden üstün olmadığı, her vatandaşının eşit haklara sahip olduğu genç Türkiye Cumhuriyeti’nin lideri Atatürk, bu kıymetli günü aynı zamanda çocuklara armağan etmiştir. Atatürk’ün bu tercihi, güzel ülkemizin gelecek nesillere emanetinin de bir nişanesidir.

Unutulmamalıdır ki milletin vekâletini taşıyan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin asli görevi, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek, ülkemizin dünyada söz sahibi olmasını sağlamaktır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ