Reklam
Reklam

AV. NİLÜFER ERK OĞUZ: “GÖRÜŞ ALINMADAN, OLDUBİTTİ HAVASINDA SONUÇLANMASI YANLIŞ!”

AV. NİLÜFER ERK OĞUZ: “GÖRÜŞ ALINMADAN, OLDUBİTTİ HAVASINDA SONUÇLANMASI YANLIŞ!”
  • 21.07.2020
Reklam

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Keşan Şubesi Başkanı Av. Nilüfer Erk Oğuz, CKD olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedileceği yönündeki tartışmalar üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘a çağrıda bulunduklarını belirtti ve  tartışmaları kaygıyla karşıladıklarını kaydetti.

Erk Oğuz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları ifade etti: “Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve hukuki bağlayıcılığı olan İstanbul Sözleşmesi’nin temel amacı, kadınları her türlü şiddetten korumak, kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaya katkıda bulunmaktır. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni imzaladıktan sonra, yürürlükteki diğer kanuni düzenlemelerin yanı sıra bu sözleşmeyi de esas alarak 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu çıkarmıştır.”

KANUN NASIL ETKİLENECEK?

Nilüfer Erk Oğuz, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle birlikte kanunun nasıl etkileneceği yönünde de şunları söyledi: “6284 sayılı Kanun ve uygulama yönetmelikleri sayesinde şiddet gören kadınlarımızı korumak yönünde önemli ilerlemeler elde edilmeye başlanmıştır. Konuyla ilgilenen herkesin bildiği veya bilmesi gerektiği gibi bugün, ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi hususunda İstanbul Sözleşmesi değil (ki zaten Sözleşmenin bu özelliği yoktur, olamaz), bu Sözleşmeye dayanarak ve toplumsal duyarlılıklarımız göz önünde tutularak hazırlanan 6284 sayılı Kanun hükümleri geçerlidir.

Hal böyleyken, İstanbul Sözleşmesi’nin neden feshedilmek istendiği konusu açıklanmaya muhtaçtır. Ayrıca, Sözleşmeden çekilmemiz durumunda, 6284 sayılı Kanun temelinde olumlu sonuçlar vermeye başlayan Bakanlığın eşgüdümündeki çalışmaların ne yönde etkileneceği sorusu da gündeme gelmektedir.”

‘GÖRÜŞ ALINMAMASI YANLIŞ’

Girişimin, kadın mücadelesi içindeki demokratik kitle örgütlerinin görüşleri alınmadan, oldubitti havasında sonuçlanmasını yanlış bulduklarının altını çizen Erk Oğuz, “Bu düşünceyle, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili söz konusu gelişmeleri değerlendirmek ve görüşlerimizi doğrudan aktarmamıza fırsat tanımak üzere, kadın kitle örgütleriyle bir araya gelme girişiminde bulunmasını istiyoruz. Bu konuda Bakanlıkça yapılacak çağrıya Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak memnuniyetle katılacağımızı şimdiden bilgilerinize sunuyoruz.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ