Reklam
Reklam

BELEDİYE, MEZARLIK BİRİMİ TALİMATNAMESİ HAZIRLADI

BELEDİYE, MEZARLIK BİRİMİ TALİMATNAMESİ HAZIRLADI
  • 14.10.2019
Reklam

Keşan Belediyesi, sorumlu olduğu mezarlıklardaki defin işlemlerinde ve cenaze nakillerinde standart oluşturulması amacıyla Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun talimatı ile Mezarlık Birimi talimatnamesi hazırladı.

Muhtarlık İşleri Müdürlüğüne bağlı Mezarlıklar Birimi tarafından hazırlanan talimatnamede; tahta, kefen takımı ve benzeri malzemelerden oluşan ücretsiz cenaze levazımatının Keşan Belediyesinin sorumlu olduğu; Asri Mezarlık, Enez Yolu Mezarlığı, İstasyon Mahallesi Mezarlığı, Paşayiğit Mezarlığı ve İzzetiye Mezarlığı’ndaki definlerde geçerli olduğunu belirten Mezarlıklar Birimi Sorumlusu Taner Güngör, cenaze nakillerinin il sınırları içine veya dışına 08.30-20.00 saatleri arasında gerçekleştirileceğini bildirdi.

Adli durumlar hariç cenaze nakillerinin il sınırları içine veya dışına akşam 20.00-08.30 saatleri arasında yapılmayacağına vurgu yapan Güngör, talimatnameye göre vefatın evde gerçekleşmesi halinde cenazenin hastane morguna alınacağını bildirdi.

27 Ekim 2018 tarih ve 2018-199 sayılı meclis kararına istinaden cenaze nakli işleminin il sınırları dışına yapılması halinde gidiş-gelişin toplam olarak hesaplanacağını belirten Taner Güngör, talimatnameye göre kilometre başına cenaze sahibinden 1,15 TL nakil ücreti alınacağını, otoyol, köprü, tünel, vapur geçiş ücretlerinin cenaze sahibine ait olduğunu kaydetti.

Cenaze nakil aracı ile il sınırları içinde veya dışında görev yapılan nakillerde cenazeyi istenilen yere bıraktıktan sonra bekleme yapmadan geri dönüş yapacağına vurgu yapan Güngör, talimatnameye göre cenaze aracı şoförleri ve mezarlık görevlilerinin şahıslardan ayrıca ücret talep etmeyeceğini aktardı.

Taner Güngör, talimatnamede yer almayan konular ile ilgili tüm yetkinin sadece belediye başkanına ait olduğunu ifade etti.

Keşan Belediyesinin gelecek planlaması yaparak yeni ve ilave mezar alanları oluşturulması konusunda da ciddi mesai harcadığına işaret eden Güngör, Alo 188 Cenaze Hattı’nın 7/24 görev başında olduğunu ve vatandaşların her zaman yanında olduğunu ifade etti.

Güngör, Keşan Belediyesinin vatandaşların cenazesi olduğunda sadece acısını yaşayacağını geri kalan tüm hizmetlerin Keşan Belediyesi tarafından verileceğini bildirdi.

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ