Reklam
Reklam

“ÇANAKKALE SAVAŞLARI SIRASINDA BİR ASKERİN ÇANTASINDAKİ MORFİN OLABİLME İHTİMALİ YÜKSEK”

“ÇANAKKALE SAVAŞLARI SIRASINDA BİR ASKERİN ÇANTASINDAKİ MORFİN OLABİLME İHTİMALİ YÜKSEK”
  • 28.02.2022
Reklam

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca Kilitbahir Kalesi bölgesinde devam eden restorasyon çalışmasında toprağa gömülü bulunan ve 112 yıllık olduğu belirlenen 2 serum şişesi müzede sergilenecek.

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 1910 yılında paketlendiği ve savaşa katılan askerlerin tedavisinde kullandığı tespit edilen içi dolu cam şişelerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı tarihi alanda Namazgah Tabyası’nda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirten Kaşdemir, şöyle konuştu: “Sur duvarlarının restorasyon çalışmaları sırasında o dönemde askerlerin çantalarında bulunma ihtimali olan bir flakon, bir serum şişesi gün yüzüne çıktı. Bunlar cam şişe içinde saklandığı için bugüne kadar korunmuş ama restorasyon çalışmalarımız sırasındaki hassasiyetin, inceliğin, dikkatin sonucu olarak da kırılmadan elimize geçmiş oldu. Tabii içi dolu olan bir serum şişesinin, bir flakonun belki o zaman da Çanakkale Savaşları sırasındaki bir askerin çantasındaki bulunan bir morfin olabilme ihtimali yüksek.

Buradaki bütün hatıraların, malzemelerin, o Mehmetçiğin kullandığı, Mehmetçiğin eline dokunmuş o malzemelerin hatıralarının ne kadar büyük olduğunu, önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. İnşallah bu tarihi mekanlardaki bu gazi mekanlarındaki bütün o hatıraları yüksek olan malzemeleri, objeleri gün yüzüne çıkartıp, gelen ziyaretçimize sergileme imkanına sahip olacağız. Çanakkale ruhunun bu toprakların nasıl oluştuğunun, bu kahramanlığın, o büyük destanın nasıl yazıldığını gelen ziyaretçimize daha iyi anlatma imkanına sahip olacağız.”

Kaşdemir, flakonların yapılacak çalışmanın ardından Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde yer alan müzede sergileneceğini sözlerine ekledi. (A.A)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ