Reklam
Reklam

“ÇEVRECİLİK KONUSUNDA KİMSEDEN DERS ALMA NİYETİNDE DEĞİLİZ”

“ÇEVRECİLİK KONUSUNDA KİMSEDEN DERS ALMA NİYETİNDE DEĞİLİZ”
  • 17.06.2021
Reklam

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, Biyokütle Enerji Santrali imar planlarına yapılan itirazların kabulü konusunda ‘RED!’ oyu vermelerinin başka yönlere çekilmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz bu kararları alırken, kusura bakmayın çevrecilik konusunda kimseden ders alma niyetinde değiliz.” dedi.

Bugün basın mensupları ile bir araya gelen Sarıkeçe, son dönemde Keşan gündemini meşgul eden Biyokütle Enerji Santrali konusunda konuştu.

11 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi Toplantısı’nda, tesisle ilgili imar planlarına yapılan itirazlara red oyu verdiklerinin altını çizen Zafer Sarıkeçe, konuyla ilgili olarak parti yönetimi ile parti tabanından görüşler aldıklarını ve hatta Paşayiğit Mahallesi halkı ile görüştüklerini söyledi.

“PAŞAYİĞİT HALKINI BİZ KÖY İKEN DE MAHALLE İKEN DE UNUTMUŞUZ”

Bugüne kadar Paşayiğit’e yapılan yatırımlar konusunda için mahalle halkına hiçbir defa düşüncelerinin sorulmadığını vurgulayan Sarıkeçe, şunları ifade etti: “Biz bu projenin en başından beri kafamızda ki soru işaretlerini gidermek için Paşayiğit muhtarı ve o bölgede yaşayan insanlar ile görüştük. Çok acıdır ki o güne kadar bu insanlara fikir dahi sorulmamış. Kendimizi katarak öz eleştiride bulunuyorum. Bizler siyasetçi olarak sadece seçim zamanı oy istemişiz, işimiz bitmiş geri gelmişiz. Bana göre Paşayiğit’te çok rezaletler var. Çöpten tutun, su sorununa kadar birçok sorun var. Paşayiğit halkını biz köy iken de mahalle iken de unutmuşuz. Demagoji yapmıyorum. <Bugün mü aklınıza geldik diyorlar.> <Bize sordunuz mu?> diyorlar. Oradaki ki insanların cevapları bunlar. Keşan’da bu işe bir şekilde dahil olmuş insanlar ile yaptığım görüşmelerde de toplantılara Paşayiğit’te yaşayan vatandaşlarımızı da alınmasını söylemiştim. Keşke Karacaali köyünde ki gibi kadınıyla, çocuğuyla, yollara dökülüp kömür ocağını burada istemiyoruz iradesini ortaya koyanların aynısını orada da görebilseydik; ama orada tam tersi bir irade vardı. Biz bu iradeye de saygı göstermek zorundayız.”

‘BENCE SİYASETİN GÜZELLİĞİ BU’

İttifak ortağı Cumhuriyet Halk Partisi ile görüş ayrılıklarını <siyasetin güzelliği> olarak ifade eden İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, “Herkes bir şeyler söylediği için haliyle kafa karışıklığı mevcut. Akabinde ittifak ortağımız CHP ile birlikte bizlere ayrıca bir sunum daha yapıldı. Herkes kafasında bir karara vardı. Her parti sonuç olarak grup kararına uymak zorunda çünkü bizde de bu projenin onayına ‘evet’ diyen de ‘hayır’ diyen de vardı. Onların grubundan hayır yönünde karar çıktı. Bizim kendi tabanımızda yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde evet kararı ağırlıklı çıktı. Bu AK Parti’nin önümüze getirmiş olduğu bir karar değil. Belki bizim evetlerimiz ile AK Parti’nin evetleri müşterek ölçüde örtüşmüş olabilir. Bundan doğal bir şey de yoktur. İttifak ortağımız CHP ile kararlarımızın çoğunda müşterek evetlerimiz varsa zaman zaman bu tür konularda ayrı olabiliyor. Bence siyasetin güzelliği bu.” dedi.

Sarıkeçe, Keşan gündeminin ikinci konusu olan Saros sahillerinin kiralanmasıyla ilgili de görüşlerini dile getirdi ve Erikli ile Yayla sahillerindeki bazı kumsalların Keşan Belediyesi adına kiralanması için Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na İYİ Parti olarak açık destek verdiklerini ilan etti.

Zafer Sarıkeçe bu konudaki düşüncelerini şöyle aktardı: “Sayın Helvacıoğlu tarafından, <Keşan Belediyesi olarak işletelim> yönünde geçtiğimiz meclislerde gündeme gelmişti. Onun konuyu anlatamaması, aceleciliği veya bizim reaksiyon göstermemizden dolayı <hayır> dedik. <Sahiller halkındır, halkın kalmalı> diye bir karar aldık ama sahiller halkın kalmadı. Tam tersi talan günden güne büyüyor. Bununla ilgili kendi adıma öz eleştiri yapmak istiyorum. Keşke o günkü şartlarda biz Mustafa Helvacıoğlu’nun bu talebini sağlıklı görüşüp mümkün olan bütün yerleri Keşan Belediyesi adına alsaydık. Bu benim kişisel fikrim. Bugün gelinen noktaya baktığımda hükümet öyle bir talana müsaade veriyor ki insanlar bu sahilleri nasıl talan ederimin derdine düşmüşler. Sayın Belediye Başkanımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Salı günkü toplantıda bunu ivedi bir şekilde gündeme almalı. En azından Keşan’ın mücavir alanlarının kiralanmasını Keşan belediyesi üzerinden bizzat talep edip parasına bakmayarak ileride çok daha büyük sıkıntılar yaşamamak adına rica ediyorum. Maalesef İl Çevre Müdürlüğünün ve Valiliğin de bizim tarafımızda olmadığına inanmaya değil emin olmaya başladım. Bu benim şahsi fikrim. Artık Keşanlı kendi göbeğini kendi kesecek. Bu işte muhalefet, iktidar olmayacak hepsi bir yürek olacak. Buradan ilan ediyorum Keşan Belediye Başkanına İYİ Parti olarak açık destek veriyorum. Diğer partiler de bu konuda sayın belediye başkanının arkasında olmalı. Geçmişte olan olmuş. Herkes hata yapabiliyor. Biz İYİ Parti olarak hayır demekle hata etmedik. Keşke bu konuyu enine boyuna yatırsaydık. Sayın Helvacıoğlu’nu 8 parça değil de 11 parçaya ikna edip belli bir kısmını halka bedelsiz belli bir kısmını işletmeciler vasıtasıyla daha mantıklı konuma getirebilirdik. Bugün bakıyorum kestirip atmak doğru değil. Önümüzde çok kısa bir süre var. Kavgalarımızı daha sonra yaparız. Doğruyu bulmak adına muhakkak kavgalarımız olacak. Bu olayın kavga götürmeyeceği çok açık. Bir an önce bir olup bu yerlerin belediye eliyle Keşan’a kazanımını belediye başkanından rica ve talep ediyorum.”

“HELVACIOĞLU, SAYGI VE UYBAŞ’TAN ÖZÜR DİLEMELİ”

Sarıkeçe açıklamasının sonunda, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu, meclis toplantısında kâtip üyeleri Banu Saygı ve Özlem Uybaş’a yönelik söylemlerinden ötürü kınadığına işaret ederek, Saygı ve Uybaş’tan özür dilemesi gerektiğini savundu.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ