Reklam
Reklam

CHP KADIN KOLLARI BAŞKANI NASİP ÇAKIR, DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

CHP KADIN KOLLARI BAŞKANI NASİP ÇAKIR, DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI
  • 05.12.2019
Reklam

CHP Kadın Kolları Başkanı Nasip Çakır, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının tanınmasının 85. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak, Dünya Kadın Hakları Gününü kutladı.

Çakır açıklamasında, şunları dile getirdi: “Bugün Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümü…

5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açılmıştır.

Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

5 Aralık 1934’de Atatürk bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncelik etmiş, kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçmiştir. Ve keçim kanununda yapılan değişiklik ile bundan tam 85 yıl önce kadınlar en demokratik haklarına kavuşmuşlardır.

Kadınların siyasal hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden birisidir.

1930 yılında çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma hakkı tanınan kadınların, milletvekili seçme ve seçilme hakları 5 Aralık 1934 Anayasa ve Seçim Kanun’da yapılan yasa değişikliği ile tanınmıştır.

Kadınlarımız 85 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşmasına rağmen, 1935’de ikinci iken şimdilerde 134.sırada yer almaktayız. Atatürk’ümüzün biz kadınlara vermiş olduğu bu haklar büyük ölçüde kağıt üzerinde kalmış ve kalmaya da devam etmektedir.

Kadınlarımızın kendi kaderi ile birlikte ülke kaderinde de söz sahibi olabilmelerinin yolu siyaset yapmaktan geçmektedir. Ancak ‘erkek egemen’ bir toplumda yaşadığımız için kadınlarımız seçmiş ancak seçilme hakkını yeterince kullanamamıştır.

Seçmek hakkımız olduğu kadar seçilme hakkımıza da sahip çıkarak mücadelemize devam etmeliyiz.

Bizim siyasette de yer almamızı sağlayarak yolumuzu açan Atatürk’ümüzü saygı ve minnetle anıyor ve 85. yılımızı kutluyorum.

‘Daha fazla kadın,daha güzel siyaset.’ diyerek 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günümüzü kutluyorum.”

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ