Reklam
Reklam

“ÇİFTÇİLERİMİZİN 1 MİLYAR LİRA OLAN BORÇLARI, 167 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI”

“ÇİFTÇİLERİMİZİN 1 MİLYAR LİRA OLAN BORÇLARI, 167 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI”
  • 07.08.2020
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan’da düzenlediği basın toplantısında ülke gündemini değerlendirdi.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen ve saat 14.00’te başlayan basın toplantısına, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve partililer de katıldı.

“PANDEMİ SÜRECİNDE EKONOMİK SIKINTILAR DAHA DA ARTTI”

Meclis’in, 1 Ekim 2020 tarihine kadar kapalı olduğunu ve bu nedenle de her milletvekilinin kendi bölgesinde çalışmalarda bulunduğunu beliren Okan Gaytancıoğlu, “1 Ekim’e kadar bölgemizi gezeceğiz ve basılmadık yer bırakmayacağız. İlçe örgütlerimizle birlikte her köye, her mahalleye ve her yurttaşa ulaşmaya çalışacağız. Sorunları tespit ederek, iktidarı sorguya tutacağız. Ama ciddi bir pandemi sürecinden geçiyoruz ve bunun ciddi bir sıkıntısını yaşıyoruz. Türkiye ekonomisi pandemi öncesinde zaten sıkıntılıydı. Pandemi sürecinde, ekonomik sıkıntılar daha da arttı. Çalışamayan birçok kişi evine ekmek götüremedi. Meclis, kontrollü şekilde açıldı ve yasa fabrikası gibi çalıştı. Meclis kapanana kadar halkın çıkarına bir şey yapmadı. CHP olarak, isterdik ki çiftçinin borçlarını zamana yayabilseydi. Kuraklıkla ve tarlasına dolu vuran çiftçi borcunu yapılandırabilseydi. Esnaflarımız, yaşanan süreçten olumsuz etkilendi. İktidar, herkese krediler vermek için uğraştı ama kredilerin çoğu sicil affına takıldı. 4 milyon kişi kredilere başvurdu ama 3 milyonu, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın verdiği oranda kredilerden yararlanabildi. Ama kredilerin ödemeleri yaklaştı. Ekonomik dengeler dün itibarıyla, daha da bozuldu. Dövizde inanılmaz bir yükseliş var. Borsalar tepe taklak oldu. Meclis, pandemi sonrasında ne esnafın ne çiftçinin sorununa çözüm üretmek için uğraş vermedi. Açlık sınırının altında olan emeklilerin durumuyla ilgili bir iyileştirme yapılmadı. Ayrıca, yeni işsizler eklendi ve gençlerin istihdama katılmasıyla ilgili mecliste herhangi bir yasa görüşülmedi. Mecliste sorunların yerine, çoklu baro sistemi konuşuldu. Avukatlarda, çoklu baro sistemiyle bölünecekler. Bunların yanı sıra sosyal medya yasakları konuşuldu.” diye konuştu.

“CHP’Lİ BELEDİYELER HALKA HİZMET ETMEK İSTEDİ AMA İKTİDAR ENGELLEMELERDE BULUNDU”

Meclise, halkın sorunlarını içeren farklı konular getirdiklerinin altını çizen Gaytancıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsanlar, pandemi sürecinde çok yüksek elektrik faturalarıyla karşı karşıya kaldı. 2 ay elektrikler okunmadı. Hükümet, bu 2-3 aylık süreçte işleri olmayan ve işlerini yürütemeyen esnaflar, emekliler ile işinden olanların elektrik faturalarını, kiralarını, doğal gaz faturalarını üstlendiğini açıklasaydı. Belediyelerin, İller Bankası kesintileri yapılmayacaktı ama yapıldı. Özellikle CHP’li belediyelerin halka ulaşması engellendi. CHP’li belediyeler halka hizmet etmek istedi ama buna rağmen iktidar engellemelerde bulundu. Elektrik borçlarının yapılandırılması ve ödemesi konusunda çok baskı yaptık ama bunlar konuşulmadı.”

“ÇİFTÇİLERİMİZİN 1 MİLYAR LİRA OLAN BORÇLARI, 167 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI”

Çiftçilerin sorunlarına da değinen Gaytancıoğlu, “ÇKS’ye kayıtlı 2.1 milyon çiftçimiz bulunuyor. Aileleriyle birlikte bu rakamın, 8-10 milyon seviyesine ulaştığını görüyoruz. AKP’nin 18 yıllık iktidarında, çiftçilerimizin 1 milyar lira olan borçları, 167 milyar liraya çıktı. Geçen süreçte içerisinde, üretim artmadı ve ithalat arttı. Bununla birlikte borçlarda arttı. Türkiye’de Mayıs ayının sonu ve Haziran ayı başında, 70 şehre dolu yağışı yaşandı. Dolu yağışıyla birlikte 1 milyar lira zarar yaşandı. Mecliste, bu sorunlar görüşülerek, çiftçinin borçları ertelenebilirdi.” dedi.

“BAKANLIĞIN, ADRESE TESLİM KİRALAMA YAPTIĞINI GÖRDÜK”

Saros Körfezi’nde yaşanan gelişmelerin Meclis gündemine alınmasını istediğine ancak gündeme alınmadığına vurgu yapan Okan Gaytancıoğlu, “Gökçetepe köyünde 2 yıl önce herkesin denize girdiği bir kamp vardı ama şimdi belli başlı kişilerin girdiğini görüyoruz. Bu kampın TÜRGEV tarafından kiralandığını görüyoruz. Valinin, belediyenin, meclisin, muhtarın, İl Özel İdaresinin dahi bilgisi yoktu. Bakanlığın, adrese teslim kiralama yaptığını gördük. Eskiden orada hiçbir ücret ödemeden denize girerken, tel örgüyle çevrilip kimse giremeyeceği ifade ediliyor. Vakıf Sahili’nde de benzer durumlar söz konusudur. Orada da TÜGVA’ya verildiğini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“O GÜZELLİĞİ BOZACAK VE KENDİ YANDAŞLARINA FAYDALANDIRACAK”

Açıklamasında, Saros Körfezi’nde yapılması planlanan Saros FSRU Limanı Boru Hattı Projesi konusuna da değinen CHP’li Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, şöyle devam etti: “Bayramda 1 milyon kişiyi ağırladık. Saros kendi kendini temizleyen nadir bir yer ama hükümet ille de o güzelliği bozacak ve kendi yandaşlarına faydalandıracak. Şimdi FSRU Liman projesi için 10 bin ağaç kesilecek, 35 km borular döşenecek, gemi gelecek. 10 kişi çalışacak belki, çevre katliamı olacak. Her şey bozulacak. 7 km ilerisinde fay hattı var. Her yönden yanlış bir yatırım ve yanlışlığı hukuk tarafından da tescil edildi. Mahkeme durdurdu, ÇED olumsuz raporu verildi, fakat ihalesi yapılıyor. Biz tabii ki yine itirazda bulunduk ama nedir bu saldırı? Saros’tan ne istiyorsunuz? Bu da yetmezmiş gibi şimdi de Vakıf var. Köy hizmetlerine ait bir tesisimiz var. Kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği 10 lira. Ne güzeldi. Ucuza tatil yapıyoruz. Bunlar güzel şeylerdi. Bir öğrendik, orayı da başka bir vakıf almış. Hem de 12+7 yıllığına. Ben bunu TBMM’de gündeme getirdim. Tık çıkmadı. Cevap yok. Önerge verdim yine cevap yok. Doğru olduğunu ve daha başka şeylerin de olduğunu öğrendim. Araştırmalarım devam ediyor. Saros Körfezi hepimizin. Sahiller kiralanmamalı, belli başlı vakıflara devredilmemeli. Herkes denize girsin, herkes kullansın. Bu yanlışlardan dönülmesini talep ediyoruz. Doğa tahribatı istemiyoruz.”

“AKP’NİN BİR AN ÖNCE ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEMİYLE İLGİLENMESİNİ İSTİYORUZ”

Trakya bölgesinin en önemli tarım ürünlerinden birisinin de ayçiçeği olduğunu kaydeden Gaytancıoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: “Yılda 1 milyar dolar para verdiğimiz ayçiçeği konusu da çok önemli. Bölgemizin en önemli ürünlerinden birisidir. Verileri takip ediyoruz. Dünyada ithalatta birinciyiz. Ayçiçeği bölgemizin ürünü ve bunu ithal ediyoruz. Çiftçimiz de kazansın istiyoruz. Bizim bölgemizde yağ oranları yükseldi. Yurt dışından ithalatta ton başına 500 dolar ödüyoruz. Dolar da 7 lirayı geçti. 3.500 lira, 1 ton ayçiçeği için yabancıya para ödüyoruz. Bizimkiler yabancı mı? Bizim çiftçimize de bu parayı ödeyelim istiyoruz. Tarım Bakanımızı da göreve çağırdık. Geçtiğimiz yıl ilk defa tarım bakanımız ayçiçeğinin fiyatını açıkladı ve 2500 lira dedi. Tarım ve Kredi Kooperatiflerini de göreve çağırdı. Sayın Pakdemirli, çık televizyonlara ve tarım kredi kooperatiflerini göreve çağır. Rus çiftçisine verdiğiniz parayı, Türk çiftçisine de veriyoruz de. Senden bunu bekliyoruz. Rus çiftçisinin hak ettiği parayı Türk çiftçisi de hak ediyor. Hele bu sene ciddi bir kuraklık söz konusu. Üretimde ciddi düşüşler olacak. Ayçiçeği iyi başladı ama temmuz başından itibaren kavurucu sıcaklarla birlikte verimlerin %15, %20 civarında düşeceğini tahmin ediyoruz. Çiftçimizin mağdur olmasını istemiyoruz. AKP sayesinde Türkiye üretmeyi unuttu. AKP ve küçük ortağı artık gidicidir. Yapay gündemlere gerek yoktur. İnsanlar sokağa çıktıklarında birbirleri ile Ayasofya’yı konuşmuyor. Kredi kartı borçlarını konuşuyor. Bankalara ve birbirlerine borçlarını konuşuyor. Bu gündemlere ülkemizin ihtiyacı yoktur. ‘Kiramı ödeyemedim’ diyor. Çocuğum işsiz diyor. Pazara gidince ‘İstediğimi alamadım’ diyor. Ama AKP’nin gündeminde bunlar yok. AKP’nin bir an önce ülkenin gerçek gündemiyle ilgilenmesini istiyoruz.”

Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, basın açıklamasının ardından partilileriyle birlikte bazı ziyaretlerde bulundu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ