Reklam
Reklam

ÇİKOLATAYA HANIM ELİ DEĞDİ

ÇİKOLATAYA HANIM ELİ DEĞDİ
  • 14.10.2021
Reklam

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ile Ayşe Ana Pastanesi’nin ev sahipliğinde Callebaut Çikolata firmasının katkılarıyla düzenlenen ‘Çikolataya Hanım Eli Değecek’ etkinliği gerçekleştirildi.

Bugün yapılan etkinliğe, çok sayıda kadın katıldı.

Etkinlik öncesi, DC Barry Callebaut Güney Marmara Bölge Müdürü Muhammed Taşyürek tarafından firma ve çikolata hakkında bilgiler verdi.

Kakao çekirdeklerinin geleneksel reçetelere göre işlendiğinin ifade eden Taşyürek, şunları söyledi: “Callebaut firması 1911 yılında Belçika kuruldu. Dünya’da kakao çekirdeğini kavurarak işleyen, eski usullerle geleneksel reçetelere göre işleyen bir firma. O yüzden bizim çikolatamızdaki aromatik tat oradan gelmektedir. 1996 yılında Cacao Barry ile birleşerek Fransız ve Belçika firmaları çikolatada tek bir firma haline geldi. ‘Ruby’, topraktan çekirdeğe aromatik bir tat veren çikolatadır. Özelliği oradaki toprağın aromasını çikolataya veriyor. Yani yediğimiz zaman sanki bir meyve tadı veriyormuş gibi aromatik bir tat veriyor. Bizim bitterlerde şeker oranı az, kakao oranı yüksek. Yediğimizde gerçekten çikolata tadı alabiliyorsunuz. İçeriğindeki yazılanların hepsini uygulayan ve dikkate alan bir çikolata. O nedenle yediniz zaman gerçek anlamda bir bitter tadı alıyorsunuz. Sütlü çikolatanın içerisinde süt tozu olan ve kakao yağı ile harmanlanmış bir çikolata. Fildişi çikolatamızın özelliği ise içerisinde sadece kakao yağı olması.”

Etkinliğe katılanlara çikolata ustası Osman Yılmaz tarafından, üç aşamada çikolatalı açma, kase tatlı ve sufle yapımı gösterildi.

Etkinliğe katılan kadınlar da çikolata konusunda merak ettiği konularla ilgili bilgiler aldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ