Reklam
Reklam

“CİNSİYETE DAYALI ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİ ÇAĞDIŞI BULUYORUZ”

“CİNSİYETE DAYALI ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİ ÇAĞDIŞI BULUYORUZ”
  • 18.07.2019
Reklam

Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi tarafından, bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından Japonya gezisi sırasında gündeme getirilen ‘Kadın Üniversiteleri’ konusunda basın açılaması yapıldı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi Başkanı Nilüfer Erk Oğuz, Başkan Yardımcısı Nazife Yergök, bazı Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı basın açıklamasını Başkan Erk Oğuz okudu.

 

Nilüfer Erk Oğuz, açıklamasında şunları ifade etti: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G20 zirvesi için Japonya yaptığı gezi sırasında Japonya’daki kadın üniversitelerinden etkilendiğini, ülkemizde de YÖK başkanına ‘çalışmanı buna göre yap’ diye talimatını verdiğini açıkladı. Japonya’da kreşten itibaren ilk, orta, lise ve ardından üniversite olmak üzere çok farklı bir yapıyı oluşturduklarını, bu adımların bizim ülkemizde de önem arz ettiğini açıklayan Erdoğan, yeni bir tartışmayı başlatmıştı da oldu. YÖK’te bu konuda çalışma başlatacağını ilan etti.

1973 yılında çıkarılan Temel Eğitim Kanunu kapsamında Türk milli eğitimin temel ilkeleri halen yürürlüktedir. Bu 14 ülkeden biri karma eğitimdir.

Cumhuriyet devrimlerinin ışığında Türk milli eğitimi özgür ve eşit bireyler yetiştirmeyi esas almalıdır. Bilimsel kadınlar ya da erkekler için değil geleceğimiz olan tüm gençlerimiz için gereklidir. Günümüzde teknolojik gelişmeler ile mesleklerin cinsiyeti yok olmuştur. Cinsiyete bağlı ayrımlar içeren üniversite eğitimi kabul edilemez.”

Erk Oğuz, YÖK’ün, kadın üniversiteler için harcayacağı zamanı ve kaynağı, gençlerin barınma spor ve sanat da buluşma, eğitim ile ilgili yaşanan sorunlar için değerlendirmesi gerektiğinin altını çizerek, “Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak; kadınların her alanda özgür ve eşit bireyler olmasını sağlayacak bilimsel karma eğitim istiyoruz! Kadınların aldıkları eğitime uygun olarak üretim sürecinde desteklemelerini istiyoruz. Bir cinsiyete dayalı üniversite eğitimini çağdışı buluyor, ülkemizin ihtiyaçları ile örtüşmediği görüyoruz. Cumhuriyet Kadınları olarak kadın üniversiteleri istemiyoruz.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ