Reklam
Reklam

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ ÇIĞ’IN ONURUNA BİLİM KADINLARI ÖDÜLLERİ VERECEK

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ ÇIĞ’IN ONURUNA BİLİM KADINLARI ÖDÜLLERİ VERECEK
  • 24.06.2020
Reklam

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) ‘Cumhuriyetin gerçekleşmiş ülküsü’ olarak hitap ettiği Muazzez İlmiye Çığ’ın 106’ıncı doğum gününün onuruna, bu haftayı her yıl ‘Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası’ olarak kutlayacaklarını ilan etti.

Konuyla ilgili CKD Genel Merkezi’nin açıklamasını Keşan kamuoyuyla paylaşan CKD Keşan Şubesi Başkanı Avukat Nilüfer Erk Oğuz, CKD’nin 106. yaşını kutlayan Muazzez İlmiye Çığ’ın onuruna,  bundan böyle her yıl 20-27 Haziran tarihleri arasını ‘Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası’ ilan ettiklerini ve gelecek yıl ilk kez bu tarihler arasında, Türkiye’nin önde gelen bilim kadınları arasında seçilenlere ‘Bilim Onur Ödülü’ vereceklerini duyurdu.

Erk Oğuz, CKD Genel Merkezi’nden bugün yapılan yazılı açıklamayı paylaştı.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “106 yaşındaki Sayın Muazzez İlmiye Çığ’ın bir bilim insanı ve bir Türk kadını olarak elinde tuttuğu aydınlanma meşalesinin, onun adına her yıl düzenlenecek ulusal boyutta bir programla, halkımıza ulaştırılmaya devam edilmesinin zamanı çoktan gelmiştir.

Derneğimiz tarafından bundan böyle her yıl düzenlenecek ‘Muazzez İlmiye Çığ Türk Bilim Kadınları Haftası’nda, ulusal ve uluslararası bilim camiasında başarılarıyla öne çıkan kadınlarımıza onur belgesi verilecek ve Büyük Önderimiz Atatürk’ün kadınımıza ve bilime verdiği önemi anlatan konuşmalar ile ‘Anadolu Medeniyetleri’ konusunda bilimsel konferanslar düzenlenecektir.

Böyle bir arşiv oluşturduğumuzda bunu aynı zamanda kamuoyunda canlı tutmak da istiyoruz. Bilim alanında öncü kadınlarımızı belirleyerek, onların başarılarını yine onlarla yapılmış röportajlarla, yazılı ve görsel medya araçlarına çeşitli zamanlarda sunmak da bundan sonra bizim gündemimiz arasında olacak.  

CKD olarak daima, kız çocuklarımızın bilim insanı olmasını özendirmekle de kendimizi yükümlü saymaktayız. Önümüzdeki yıl bu kapsamda bilim haftamızda, yukarıda belirtilen konularda makale, öykü vb. yarışmalar düzenlemeyi de amaçlıyoruz.

Üniversite ve yüksek lisans kız öğrencileri arasında ise bilimsel çalışma yapmak konusunda gelecek vadedenler arasından ümit ediyoruz bazılarına, mümkün olduğu ölçüde, düzenli olarak CKD özel bursu vermek de hedeflerimiz arasında…

Bilim camiamızın, demokratik kitle örgütlerinin ve Sayın Muazzez İlmiye Çığ’ın, büyük önem verdiği gençlerimizin, bu girişimimize katkı vermesi dileğiyle halkımızın bilgisine sunuyoruz.

Türk kamuoyu onun adını, daha çok 1990’larda kitaplarının basılmasıyla duymaya başladı. Onun, televizyon programlarında gençleri daima bilim ve aydınlanma yolundan gitmeye çağıran konuşmaları; yılmaz Atatürkçü kişiliği; Anadolu insanına duyduğu sevgi ve gösterdiği saygı ve bağımsız Türkiye sevdasıyla ortaya koyduğu vatansever duruşu, halkın büyük sevgisini kazandı. Muazzez İlmiye Çığ, bugün Türk insanının asırlık bilim çınarı olarak efsaneleş, Cumhuriyet’in de vücut bulmuş ülküsüdür.”

Açıklamanın devamında Muazzez İlmiye Çığ’ın biyografisine de şöyle yer verildi: “Muazzez İlmiye Çığ, 20 Haziran 1914 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Hititoloji ve Sümeroloji okudu. Mezun olduktan sonra uzman olarak, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Çiviyazılı Belgeler Arşivi’ne atandı. Müzede 31 yıl boyunca görev yapan Çığ, Sümer, Akat ve Hitit dillerinde yazılmış on binlerce tableti gün ışığına çıkardı; arşivledi; bazı tabletlerin kopyasını yaparak katalog haline getirdi. 50 ve 60’lı yıllarda çeşitli yurtdışı kongre ve sergilere katıldı. Emekli olduktan sonra Sümer ve Hititler üzerine 13 kitap ile <Atatürk Düşünüyor> ve <Vatandaşlık Tepkilerim> kitaplarını yazdı. <Vatandaşlık Tepkilerim> kitabından dolayı yargılandı ve beraat etti. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından <Fahri Doktor> unvanıyla ödüllendirildi.”

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ