Reklam
Reklam

DEMİRKAN: “AKARYAKIT ZAMLARI, TÜM ÜRÜNLERDE FİYAT ARTIŞINA NEDEN OLUYOR”

DEMİRKAN: “AKARYAKIT ZAMLARI, TÜM ÜRÜNLERDE FİYAT ARTIŞINA NEDEN OLUYOR”
  • 15.10.2021
Reklam

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mahmut Demirkan, dolar kurundaki ani dalgalanmalar nedeniyle başta akaryakıt olmak üzere doğalgaz ve elektrik gibi halkın zorunlu olarak kullandığı ürünlere zam yapılacağı söylentilerinin yanlış olduğuna dikkat çekti.

Demirkan, “Akaryakıta gelen zamlar A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatlarını olumsuz olarak etkiliyor. Bu da beraberinde enflasyon artışını getiriyor. En önemlisi zamların sorumlusu olarak esnafımız görülmektedir. Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değil. Soğuk kış günlerinin yaklaştığı bu günlerde dolar kurundaki yükselişin akaryakıt ürünlerine zam olarak yansıtılması piyasaları olumsuz etkiler. Bunun için yapılması gereken başta akaryakıt, elektrik ve doğalgaz olmak üzere ana kalem ürünlere zam yapılmasından kaçınılmalı.” dedi.

“ZAMLARMALİYETLERİ ARTIRIYOR”

Esnaf ve sanatkârın en önemli maliyet kalemi olan akaryakıta gelen zamların hem esnafı hem de halkı olumsuz etkilediğini vurgulayan Mahmut Demirkan, “Halen devam eden pandemi sürecinde dolar kuru bahane edilerek zam yapılmasından kaçınılmalı. Bu dönemde zam değil indirim yapılmalı. Çünkü özellikle imalat ve üretim sektörlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızın maliyetleri artarken kazancı düştü. Bu maliyet kalemlerinin en önemlisi de tabii ki akaryakıt. Akaryakıt indirimi beklerken zam gelmesi giderleri büyük ölçüde artırırken, aynı zamanda A’dan Z’ye tüm ürünlerin de fiyatlarını artırıyor. Yolcu veya ürün taşıma noktasında akaryakıt fiyatının artması doğal olarak imalat ve üretim sektöründe ve diğer tüm kalemlere de fiyat artışı olarak yansıyor. Bu durumun enflasyonu da doğrudan olumsuz etkilediği unutulmamalı. Esnafımız da vatandaşımız da fiyatlarda artış değil indirim haberi bekliyor. Yapılacak indirimler hem vatandaşa hem de piyasalara özellikle ekonomik anlamda rahatlamayı da beraberinde getirecektir.” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ