Reklam
Reklam

EDIRNE’DEN YUNANISTAN’A 147.132 DÜZENSIZ GÖÇMEN GEÇIŞ YAPTI

EDIRNE’DEN YUNANISTAN’A 147.132 DÜZENSIZ GÖÇMEN GEÇIŞ YAPTI
  • 17.03.2020
Reklam

2019 yılı içerisinde Edirne il sınırlarında; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü ile sınır birlikleri tarafından 126.827 düzensiz göçmen yakalandı.

Yakalanan bu göçmenler Edirne İl Merkezinde bulunan Geri Gönderme Merkezine alınarak, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye’nin diğer şehirlerindeki Geçici Barınma ve Geri Gönderme Merkezlerine sevk edildi.

27 Şubat 2020 tarihinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden yola çıkarak, Edirne üzerinden Yunanistan’ın 204 Km’lik sınır hattına doğru yoğun bir göçmen akını başladı. Bu sınır hattının 192 Km’lik bölümünü Meriç Nehri, 12 Km’lik bölümünü de kara sınırı oluşturuyor. Bu sınır hattında, 4’üncü ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlıklarına bağlı, 8 Bölük ve 23 Karakol bulunuyor. Sınır karakol ve birlikleri kendi sorumluluk alanlarında meydana gelen geçişlere ait sayısal verileri, üst birlik ve komutanlıkları aracılığıyla Edirne Valiliğine bildiriliyor.

27 Şubat 2020 tarihinden bu güne kadar, Edirne il sınırlarından Yunanistan’a; 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından 55.904 ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı mıntıkasından da 91.228 olmak üzere, toplam 147.132 düzensiz göçmen geçiş yapmış olup, geçişler halen devam ediyor.

Yunan sınır güvenlik güçleri tarafından düzensiz göçmelere yönelik gaz, sis ve ses bombalarıyla plastik ve gerçek mermiler kullanılarak yapılan müdahaleler sonucu, 3 göçmen hayatını kaybetti, 214 göçmen de çeşitli yerlerinden yaralandı. Yapılan tedavi sonucu 206 yaralı göçmen taburcu edildi, 8 yaralı göçmenin tedavisi ise halen devam ediyor.  Ayrıca bu süre zarfında 7.096 göçmen çeşitli sebeplerle hastaneye müracaat etti ve tıbbi yardım aldı, 1.581 çocuğa kızamık ve palio aşısı, 44 gebe kadına da tetanoz aşısı yapıldı.

Yunan sınır güvenlik güçlerince yapılan sert ve insanlık dışı müdahaleler sonucunda yaralanan ve hayatını kaybeden 4 göçmen ile ilgili kendileri veya yakınları tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunuldu, aynı muameleye maruz kalan 25 göçmen ile ilgili başvuru süreci de Türkiye Barolar Birliğince takip ediliyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ