Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU CHP İLE AK PARTİ ARASINDAKİ YATIRIM FARKINI, “ONLAR BETONA, BİZ TOPRAĞA!” DİYE İFADE ETTİ.

GAYTANCIOĞLU CHP İLE AK PARTİ ARASINDAKİ YATIRIM FARKINI, “ONLAR BETONA, BİZ TOPRAĞA!” DİYE İFADE ETTİ.
  • 02.08.2019
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bugün Keşan’a gelerek, CHP Keşan İlçe Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, Gaytancıoğlu’nun yanı sıra; CHP Keşan İlçe Başkanı Heves Yıldız ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri ile bazı Belediye Meclisi üyeleri ve partililer katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan CHP Keşan İlçe Başkanı Yıldız, Meclisteki çalışmalarından dolayı Okan Gaytancıoğlu’na teşekkür etti.

Okan Gaytancıoğlu ise ülke gündemi ile özellikle de ayçiçeği fiyatına değindi.

Gaytancıoğlu, şunları ifade etti: “Merkez Bankası’nın başkanı değiştirildi, yerine başkası getirildi ve birden bire faizler 4.25 puan düşürüldü. Ekonominin canlanacağı tahmin ediliyordu. Ekonomi canlanmadı, canlanacağı da yok. Çünkü bu faiz düşümünden bugünde gördük ki sadece kamu bankaları aracılığıyla konut satışlarında yararlanılacak. Konutların satılması için kamu bankaları ile kampanyalar yapılıyor.”

Ekonomide herhangi bir canlanmanın olmadığını da kaydeden Okan Gaytancıoğlu, “12 milyon emeklimiz var. Emeklinin geliri açlık sınırının altında. Son günlerde açlık sınırı rakamları açıklandı TÜİK tarafından. 2 bin 175 TL asgari ücrete yakın bu rakamın altında emekli maaaşı alan milyonlarca emeklimiz var. Bu emeklinin durumu düzeltilmediği takdirde, intibak yasası çıkmadığı takdirde açlık sınırının altında gelire sahip olan insanların ne konut satın alması ne pazardan alış veriş yapması ne borcunu ödemesi mümkün değil. Yine 9 milyona yakın esnafımız var. Esnafımızın neredeyse %90’ı ne Bağ-Kur primini ödeyebiliyor ne vergilerini ödeyebiliyor. Çoğu AVM’lerin baskısı altında kalmış, işler yok. AVM’lerde kapanıyor artık. 17-18 milyon kişi zaten yoksulluk yardımı alıyor bu ülkede. 12 milyon çiftçimizde buna keza perişan bir vaziyette. Tohum, gübre, ilaç ve akaryakıt masraflarına yetişemez, borçlarını ödeyemez durumda. Cumhuriyet tarihinin işsizlik rakamları rekorlar üstüne rekor kırıyor. Bu ortamda halka umut vaad edebilecek bir müjde iktidardan gelemiyor. Cumhuriyet Halk Partisi kararlı tutumunu, istikrarlı tutumunu sürdürmeye devam ediyor ve devam edecek.” dedi.

 

Türkiye ayçiçeği üretiminin % 20’sini sağlayan Edirne bölgesindeki durumundan da bahseden Gaytancıoğlu, şöyle dedi: “Özellikle Keşan özelinde bakarsak Türkiye ayçiçeği üretimine çok ciddi katkılar sağlayan bir bölgede yaşıyoruz ve hâlâ bu bölge geçiminin önemli bir kısmını tarımdan sağlıyor. İstatistiklere baktığımızda kırsalda yaşayan nüfusumuz hâlâ %30 civarında. Ayçiçeği üretimini ciddi anlamda yapıyoruz. Toplamda 1 buçuk milyon ton ayçiçeği üretebiliyoruz. Ancak bizim ihtiyacımız 3 milyon ton.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na konuyla ilgili rapor gönderdiğini de belirten Gaytancıoğlu, “CHP iktidarında kesinlikle bir kilogram bile ayçiçeği ithal etmeyeceğimiz ama AK Parti’nin sürekli Türkiye’yi döviz dar boğazına soktuğu, petrolden sonra en fazla döviz ödediğimiz bir ürün ile ilgili rapor gönderdim. CHP tarım politikalarının bir sorumlusu olarak iddia ediyorum ki; CHP iktidarında Türkiye ne ayçiçeği ne ayçiçeğinin hamyağını ithal etmez. Çünkü biz çiftçimize güveniyoruz, topraklarımıza güveniyoruz, bilgimize güveniyoruz, teknolojimize güveniyoruz. Önemli olan maliyetleri düşürebilmek. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz diyoruz ki; 2 bin 600 TL’yi çiftçimize verelim, ithal etmeyelim. 1 kilogram ayçiçeğini 2,60 TL’den, tonunu 2 bin 600 TL’den bu çiftçimiz satsın. Geçen yıl zaten 2 bin 320 TL’ye Trakya Birlik tarafından çiftçiye ödenmiş %40 yağlı ayçiçeği için.” şeklinde konuştu.

Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, şöyle devam etti: “2 bin 600 TL bir ton ayçiçeğine ithalat bedeli olarak ödeniyorsa, alın teri döken çiftçimizin de bu bedeli alamsı gerekir.  Biz şunu söyledik; ‘2 bin 600 TL fiyat olmalı, ondan sonra 2020 yılı başına kadar ithalat olmamalı.’ İthalatın olmaması için de çok basit bir uygulama var. %20 olan gümrük vergisini dünya ticaret örgütünün bize izin verdiği % 27’ye çekmek. Yani 7 puanlık bir gümrük vergisi artışı ile bunu çok rahat sağlayabiliyoruz. Hükümet zaman zaman vergileri indirip, kaldırabiliyor. Örneğin geçen hafta %13’tü, %20’ye çekti. 20 yerine 27 uygularsa hiçbir sorun yok.”

Açıklamasında çiftçiye verilen desteklemelerden de söz eden Gaytancıoğlu, “Desteklemeler yıllardır ayçiçeğinde 40 kuruş olarak uygulanıyor. Yani 1 kilogram ayçiçeğini satıyorsunuz, 40 kuruş destek alıyorsunuz. Normalde 45 günde desteği almanız lazım. Bir buçuk yıl geçti ayçiçeği 2018 yılı satışı üzerinden, 2018’in desteğini 2019’un Mayıs ayında %70 olarak ödediler. En son AKP Genel Başkanı televizyonlara çıktı ‘Bayramdan önce 1 milyar 200 milyon TL çiftçinin hesabına yatacak.’ dedi. Bu zaten çiftçinin alacağı ve gecikmiş bir alacağı. Bunu şov yaparak açıklamanın bir anlamı yok.” dedi.

“ONLAR BETONA, BİZ TOPRAĞA!”

İktidara da seslenen Gaytancıoğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Madem İMF anlaşmaları bitti, Trakya Birlik’e, Karadeniz Birlik’e, Fisko Birlik’e ürün alımı için basit faizli, düşük faizli kredi verin. Niye, çünkü o kurumlarda 40’ar, 50’şer bin, 100’er bin üretici var. Madem üreticiyi desteklemek istiyorsunuz o zaman çıkın verin. Yılda 2 milyar dolar ithalat yaptığımız ama CHP iktidarında bu ithalatı yapmayacağımız bir üründe daha akılcı ve net politikaların hükümet tarafından uygulanmasını talep ediyoruz. Türkiye haftada 1 milyar dolar faiz ödüyor, 2 hafta faiz ödememiş olursunuz. Türkiye bu sene tam 1 buçuk milyon dekar alanda buğday ekmedi. 1 buçuk milyon dekar alana buğday ekseydi, dekardan da 300 kilogram verim alsaydı yaklaşık 4 buçuk milyon ton daha buğdayımız olacaktı. 200 dolardan satsaydık yaklaşık 2 milyar dolarda buradan para kazanacaktık. Yani buğday üretimi, ayçiçeği üretimini arttırarak tam 4 milyar dolar para Türkiye Cumhuriyeti’nde kalacaktı ve 1 ay faiz ödemeyecektik. 1 ay faiz ödememenin Türkiye ekonomisine maaliyeti, faizlerin dolar bazında yarım puan düşmesidir. İşte Cumhuriyet Halk Partisi ile AK Parti arasındaki fark budur. Onlar betona yatırım yapmayı düşünüyorlar, biz toprağa yatırım yapmayı düşünüyoruz, çiftçimize, üretime yatırım yapmayı düşünüyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ