Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “DOĞAYA YAPILAN HER TÜRLÜ OLUMSUZ MÜDAHALEYE KARŞIYIZ”

GAYTANCIOĞLU: “DOĞAYA YAPILAN HER TÜRLÜ OLUMSUZ MÜDAHALEYE KARŞIYIZ”
  • 13.06.2020
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, bugün Keşan’daki Enezliler Derneği Lokali’ni ziyaret ederek, gündemle ilgili değerlendirmede bulundu.

Saat 12.15 sıralarında, İl Genel Meclisi üyesi Sezgin Gündoğdu ve Erdem Bircan ile birlikte derneğe gelen Gaytancıoğlu, dernek yöneticileri tarafından karşılandı.

“KİRAZ ÜRETİMİ BİR SANATTIR”

Kiraz hasadı nedeniyle Enez’in Çeribaşı köyüne ziyarette bulunacaklarını belirten Okan Gaytancıoğlu, “Enez’de önder çiftçilerin girişimiyle kiraz üretimi yapılmaktadır. Kiraz üretimi bir sanattır. Bölgemizde yetiştirilen bu ürünün ihracatı da yapılmaktadır. Ancak piyasalardaki olumsuz koşullardan kiraz üreticilerimizde etkilenmektedir. İstihdama, iş gücüne ve ekonomiye katkısı açısından biz son derece önemsiyoruz. Bundan ötürü de onlara destek vermek ve eksikliklerinin olup-olmadığını görebilmek amacıyla Çeribaşı köyümüzü ziyaret edeceğiz. Tarım kendine özgü koşulları olan ayrı bir sektördür. Devlet tarafından desteklenmeli. Piyasanın çok iyi şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Çiftçinin mağduriyeti giderilmeli. Çiftçi kendi olanaklarıyla ürünlerini pazarlamaya çalışıyor. Onların yanında olmamız lazım. CHP iktidarında sadece kiraz üreticileri değil; her türlü üretimin yanında bizleri görecekler. Eğer bu ürünlerden ciddi ihracat geliri sağlanıyorsa, Akdeniz ve Ege İhracatçı Birlikleri gibi Trakya’da da ihracatçı birliği kurularak, çiftçimizi desteklememiz lazım.” dedi.

“DOĞAYA YAPILAN HER TÜRLÜ OLUMSUZ MÜDAHALEYE CHP OLARAK KARŞIYIZ”

Bölgeye kurulmak istenen “Patlatmalı İşlem ile Linyit Kömürü Üretimi” hakkında da değerlendirmede bulunan Okan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Patlatmalı İşlem ile Linyit Kömürü Üretimi tesisi konusunda Maltepe köyünü ziyaret ederek, halkımızı dinleyeceğiz. Patlatmalı bir tesisin yapılmasına karşıyız. Doğaya yapılan her türlü olumsuz müdahaleye CHP olarak karşıyız. Genel Başkanımızla yaptığımız toplantıda, pademi sürecinde AKP’nin doğaya çok zarar verdiğini ve özellikle Saros bölgesine verilen zararı anlattım. Saros’a müdahale yapılması durumunda, tüm CHP’li milletvekillerinin orada olacağını genel başkanımız söyledi. Patlatmalı işlemle, doğa tahrip edilmek isteniyor. Görevimiz, doğayı temiz şekilde gelecek nesillere bırakmaktadır. Bölgemizde sanayi de olmalı ancak, temiz sanayi olmalı. Taş ocağı da olmalı ama uzmanların ve halkın karşı çıktığı yatırıma bizlerde karşıyız. 30 Haziran 2020 tarihinde yapılacak toplantıya katılacağız. Bundan sonraki süreçte yapılacaklar konusunda elimizden geleni yapacağız.”

SAZLIDERE FSRU LİMANI…

Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Sazlıdere’ye yapılmak istenen FSRU Limanı için tarih bilimciyle görüştük. Tarih bilimci, o körfezin Anafartalar Deniz Savaşları’nda çok önemli olduğunu dile getirdi. 7 kilometrelik uzaklıkta fay hattının olduğunu ve bu bölgeye neden böyle bir yatırımın yapılmak istendiğini, yapılması durumunda da doğanın katledileceğini bizlerle paylaştı. Bundan ötürü de CHP olarak buna karşıyız. CHP her şeye karşı değil. CHP gelecek nesilleri, çiftçiyi, doğayı, ekonomiyi, suyu düşünüyor. Vahşi kapitalizm bunları değil, kârı ve parayı düşünüyor.”

KEŞAN HALKI SAHİLLERİN KİRALANMASI KONUSUNDAN RAHATSIZ

MUÇEV’in Saros sahillerindeki kiralamalarını değerlendiren Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “MUÇEV tarafından 11 yer kiralandı. Ancak, MUÇEV de 11 yerden sadece 2 tanesini kiralayabildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla geriye dönüşün olup-olamayacağı hakkında görüşmelerde bulundum. Keşan halkı sahillerin kiralanması konusundan rahatsız. Sahillerin halkın olması gerektiğini dile getirdim. Ama onların düşünceleri rant nerede varsa, parada orada vardır düşüncesi hakim. Biz de halk için rant varsa halk kullanmalı düşüncesindeyiz. Sahiller kiralanacaksa, bölgede yaşayan insanların kuracağı bir dernek ya da esnaflara verilebilir. Bölgemizde yaşayan insanlar emekli ya da zar zor geçimini sürdüren kişilerden oluşmaktadır. Bunlar denize girmek için birde para mı versinler? Bunlar son derece yanlıştır. Geriye dönüş bir zor gibi gözüküyor. Ama biz duruşumuzu değiştirmeyeceğiz.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ