Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “TARIMSAL EKİPMAN DESTEKLERİ FİİLEN ORTADAN KALKTI”

GAYTANCIOĞLU: “TARIMSAL EKİPMAN DESTEKLERİ FİİLEN ORTADAN KALKTI”
  • 25.11.2021
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, ekonomik kriz nedeniyle çiftçinin tarımsal desteklerden yararlanamadığını söyledi.

TBMM’de bir açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, ekonomik krizin etkisinin Bakanlığın tarımsal makine ve alet kullanımında verdiği desteklerde görüldüğünü ifade ederek şunları söyledi:

“Tarım Bakanlığının desteklemelerini enflasyon canavarı ve dövizdeki belirsizlik yok ediyor. Son yıllarda Bakanlık, tarımda kullanılan alet ve ekipmanlar için destekleme veriyor ancak çiftçimiz bu desteklemelerden şimdilerde hiç yararlanamıyor. Neden mi? Çünkü desteklemeler zamanında ödenmiyor.

Uygulamaya göre çiftçi, aldığı alet ve ekipmanın proforma faturasını verecek, ürünü satan firma da sattığı ürünün yarı parasını destekleme olarak Bakanlıktan alacak. Ancak ödemeler en az yedi, sekiz ay geç yapılınca tarım makinalarını yapan üreticiler bunları satmak istemiyor çünkü sattığı ürünün fiyatı zaten bu zamanda çoktan artmış oluyor.

Dövizdeki belirsizlik satışları engelliyor; bu durumdan hem tarım aletleri üretenlerimiz hem de çiftçilerimiz şikâyetçi. Uyguladığınız ekonomi politikalarından dolayı çiftçimiz; ilaca, gübreye, mazota, tohuma yetişemezken şimdi de ekipman alamaz, alet ekipmanlara verilen desteklerden yararlanamaz duruma düştü.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ