Reklam
Reklam

HELVACIOĞLU: “HALKIMIZIN VE ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

HELVACIOĞLU: “HALKIMIZIN VE ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”
  • 08.01.2021
Reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında, pandemiden olumsuz etkilenen vatandaşlara ve meslek gruplarına destek olmak amacıyla başlatılan seferberlik hareketi hakkında açıklamalarda bulundu.

Saat 12.45 sıralarında başlayan basın toplantısında Belediye Başkan yardımcıları Yakup Balcı ve Nuran Uslu da hazır bulundu.

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen vatandaşlara ve meslek gruplarına, destek vermek için başlatacak olan ‘seferberlik hareketi’ hakkında bilgi paylaşmak için toplantıyı düzenlediklerini belirten Başkan Helvacıoğlu, “7 Aralık 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen 2021 yılının ilk meclis toplantısında, koronavirüsü nedeniyle ekonomik anlamda zarar gören esnafımız ve bazı meslek gruplarımız için kapsamlı bir destek paketini görüştük. Belki de Türkiye’ye örnek olacak bir destek planı ile ilgili önergemizi meclisimize sunduk. Bilindiği üzere kafe, kafeterya, restaurant, lokanta, köfteci, bar, fastfood, organizasyoncu, internet kafe, oyun salonları, kahveci gibi işletmeler kapatıldı ve bu işletmeler ile birlikte süreçten bazı meslek gruplarımız olumsuz etkilendi. Esnafımız açısından olumsuz sonuçlar doğdu ancak sağlık açısında tedbirler sonuç verdi. Bizler de meclisimize sunduğumuz önerge kapsamında saydığımız kapatılan ve kısıtlanan işletmecilerimiz başta olmak üzere, buna bağlı olarak olumsuz etkilenen tüm müzisyenlerimiz ve sahne sanatçılarımız, geçimini hamallık ile sağlayan vatandaşlarımız, seyyar satıcılarımız, şehir içi taşımacılık kapsamında, M plaka, T plaka, S plaka ile birlikte İzzetiye ve Paşayiğit taşıma kooperatifleri gibi meslek gruplarımıza maddi katkı, indirim uygulamaları ve diğer destekleri içeren destek paketinin meclisçe şubat ayında görüşülmesini istedik. Şubat meclisimizde inşallah tüm meclisimiz ile birlikte bu desteklerin içeriğini karara bağlayacağız. Bu kararlar 2 bin 500 kişiyi ilgilendiriyor. Meclis kararımızla desteğimiz olacak. Ocak, şubat ve mart ayları boyunca pazaryerlerimizden işgaliye parası alınmayacak. 600’e yakın kiracımız var. Kapalı esnafımızdan 3 ay boyunca kira alınmayacak, açık esnafımıza da %50 indirim uygulanacak. Bu dönemde yol yapmak yetmiyor. Bunların dışında 500 ton kömür yardımında bulunuyoruz. 2. dalgada 5 milyon TL’lik bir destek paketi söz konusu.” dedi.

“KALPTEN KONUŞTUĞUMUZ ZAMAN DİLE GEREK YOKTUR”

Pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşayan meslek guruplarına önemli destekler sunacaklarını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Biz çok iyi biliyoruz ki kalpten konuştuğumuz zaman dile gerek yoktur. Bu anlamda bizim yolumuz samimiyettir, gayrettir. Vatandaşlarımızın ve esnafımızın pandemi sürecinden en az etkilenerek çıkması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bu konuda önemli çalışmaları hayata geçiren ve uygulayan Türkiye’de örnek belediyeler arasındayız. Yine bu konuda da mütevazi olmayacağız, çünkü işin özünde vatandaşlarımızın sağlığı var. Sokak dezenfeksiyonundan, sosyal mesafenin sağlanmasına, dezavantajlı grupların desteklenmesinden sokakta sahipsiz yaşayan hayvanlara kadar mücadelenin her aşamasında önemli roller üstlendik. Su faturalarında %20 indirim yaptık. Günlük kullanım için 600 bin maskeyi vatandaşlarımıza ulaştırdık. 100 bin ton dezenfektanı dezenfektan çeşmemizden ücretsiz bir şekilde vatandaşlarımıza ulaştırdık. 100 bin km mücavir alanlarımız dahil ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Toplu taşıma araçlarının dezenfeksiyonuna önem verdik. Yaklaşık 3 bin defa toplu taşıma araçlarımızı ilaçladık. Yaklaşık 6 bin aileye gıda paketi desteği sunduk. Testi pozitif çıkan vatandaşlarımıza C vitaminli meyve paketi desteği vermeyi sürdürüyoruz. Biz biliyoruz ki iyilik paylaştıkça çoğalır. Biriz ve beraberiz, salgınının yarattığı maddi-manevi tahribatı en aza indirmek için toplumun her kesimiyle dayanışma gösteriyoruz. Tüm olanaklarımızla halkımızın yanındayız. Bütün dileğimiz, ülkemizin bu süreci kısa zamanda bertaraf etmesidir. Bugün itibariyle, müjdesini verdiğimiz meslek gruplarımıza yönelik destek paketinin, şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Daha sonra söz alan Yakup Balcı, Keşan Belediyesi bünyesinde yer alan Personel Limited Şirketi’nde görevli personel ile sendika sözleşmesi imzaladıklarının altını çizerek, “Çok önemli bir gelişme oldu ve 256 personelimiz maaş dengesizliğini ortadan kaldırdık. Bu konuda Nuran Başkanım ve Meclis Üyemiz Sema Hanım ile çok çalıştık. İşçimizi enflasyona ezdirmedik.”

Mustafa Helvacıoğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Destek paketinde süresinin ihtiyaç olması halinde uzatılıp-uzatılmayacağı sorusuna yanıt veren Mustafa Helvacıoğlu, pandeminin uzaması halinde desteklerin de devam edebileceğini ancak bu konunun mecliste görüşüleceğini kaydetti.

Bazı belediyelerin ‘Askıda fatura’ uygulamasını hatırlatılması üzerine konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Olan olmayana versin. Ben bunu belediye başkanı olarak söylersem, belediyeye faydası olacak. Vatandaşımın fatura borcundan çok ekmeğe ihtiyacı olacak belki. Suyu kesmiyoruz, emlak parası zorlamıyoruz, tabela vergisi için icraya vermiyoruz. Belediye olarak kazanırız ama gıdaya ihtiyacı olan vatandaşlarımız olabilir.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ