Reklam
Reklam

HELVACIOĞLU: “İLETTİĞİNİZ TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

HELVACIOĞLU: “İLETTİĞİNİZ TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”
  • 31.07.2019
Reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesinin mücavir alanı olan Yayla Sahili’nde vatandaşla halk buluşmasında biraraya geldi.

Yayla Park’ta gerçekleştirilen ve dün saat 18.00 sıralarında başlayan buluşmaya; ESTAB Başkanı ve Belediye Meclisi üyesi Süleyman Gürsel Paçaman, Belediye Başkan yardımcıları Yakup Balcı, Nuran Uslu, Mustafa Altay, Mücahit Erdoğan, Levent Keçimen, geçmiş dönem Edirne milletvekili Cemaleddin Uslu, Belediye Meclisi üyeleri Nehir Gergin, Sema Aras, Tarık Uysal ile ve Fen İşleri Müdürü Benhür Felek, İmar İşleri Müdürü Güliz Uslu Ergenler, Veteriner Hizmetleri Müdürü Mahmut Yıldırır, Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, Temizlik İşleri Müdürü Yasin Paçaman, Bilgi İşlem Müdürü Ayşegül Arslan Aydın, Su Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran, Muhtarlık İşleri Müdürü Ali Yılmaz,  Hukuk İşleri Müdürü Av. Orkan Özkaya, Yayla Köyü Muhtarı Emine Arıcan ve Yayla Sahili sakinleri katıldı.

HELVACIOĞLU: “YAYLA SAHİLİ BİZLER İÇİN ÇOK KIYMETLİ BİR BÖLGE”

Tüm katılımcılara teşekkür eden ve görevi devraldıktan sonra Keşan ile bölge adına hızlıca çalışmalar yürüttüklerini bildiren Başkan Helvacıoğlu, “Siyaset bitti ve ben şu anda tüm Keşan ve mücavir alanının belediye başkanıyım. Yayla Sahili’nde neler yaptığımızı, neler yapmak istediğimizi ve bunları ne zaman yapmamız gerektiği konusunda sizlerle buluştuk. Yönetilen tüm eleştirilere açığız. Biz buraya dert dinlemeye, sorunları dinlemeye, çözüm noktasında notlar almaya geldik. Yayla Sahili bizler için çok kıymetli bir bölge. Sizlere mahcup olmadan hizmetler üretmek istiyoruz.” dedi.

Sakinler de buluşmada; limanın denize ve sahile olan olumsuz etkileri, yol ve kasis istekleri, ilaçlama ve temizlik istekleri, ışıklandırma, park ve spor alanları, sağlık ocağı ve eczane istekleri hakkında görüş ve önerilerini iletti.

Vatandaşların görüş ve önerilerinden sonra Birlik Başkanı Paçaman ve birim amirleri de ilgili oldukları konular hakkında bilgilendirmede bulundu.

Paçaman, “Sahilde çok ciddi şekilde kıyı tahribatı var. Yapılan incelemeler sonrası kıyı erozyonunu önlemek ve kumu tekrar kazanmak adına önleyici bir bariyer konulması planlanıyor. İlgili bakanlık bu bariyeri 2017’ye kadar tamamlamayı planlamış ancak herhangi bir çalışma yapılmamış. Birlik olarak bölgenin turizm anlamındaki altyapı sorunlarını çözmek adına ilgili paydaşlarla görüşmeler yapıyoruz. Sorunların çözümü konusunda güzel gelişmelerin yaşanması için çabalarımız var.” dedi.

Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Yıldırır ise, “Larva mücadelemize hava sıcaklığı 15 derecenin üzerine çıktığı zaman başladık ve 20’şer günlük periyotlarla tam 9 kez Yayla’ya geldik.  Sivrisinek üremesinde muazzam bir döngü var. ULV aracımız rüzgarsız havalarda görev yapınca etkili oluyor. Müdürlük olarak çöp bidonlarının kapalı olması bizim işimizi kolaylaştırır.” şeklinde konuştu.

Su Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran, “Danişment Sahili’nin kanalizasyon şebeke inşaatının yapılması ve arıtmaya bağlanması için proje yapılması konusunda Meclisimiz karar aldı ve İlbank’a hem bu iş için hem de Atık Su Arıtma Tesisi’nin revizesi ve kapasite artırımı için başvuruda bulunuldu. Bölgedeki sıkıntıların en aza indirilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

İmar ve Şehircilik Müdürü Güliz Uslu Ergenler ise, şöyle dedi: “Tüm Türkiye’nin vergi gelirlerinden yaklaşık %3’lük bir pay belediyelere nüfusları oranında pay edilir.  Maalesef ki bu dağıtım sadece Keşan’da olan vatandaşlarımız için yapılıyor. Sahillerde yaşayan vatandaşlar için ne yazık ki pay belediyemize gelmemektedir. Sahilden sadece su ve emlak vergisi belediye alıyor. Yayla’daki sahil bölgesi 3. derece doğal sit alanıdır. Bu alanların dışı 1. derece doğal sit alanıdır. Bu alanlarda bazı değişiklikler yapıldı ve yasa gereği imar planları konusundaki yürütme durduruldu. Bundan sonra ne yazık ki yeni inşaat yapımına izin veremiyoruz. Koruma amaçlı imar planı hazırlatılması gerekiyor. Konu hakkında İller Bankası’na yetki verildi. Burası Turizm gelişim bölgesi. Bölgede yetki karmaşası da var. Yeni planlarda muhtemelen ilk 50 ve ikinci 50 metreye yeni konut yapımına izin verilemeyecek. Mevcut binalar tadilat ve tamirat yapılabilecek. Yıkıp aynı alana yeniden yapım da söz konusu değil.”

Fen İşleri Müdürü Benhür Felek de taş ve asfalt yapımı konusunda plan ve program dahilinde çalışma yürüttüklerini Yayla’ya 35 kamyonun üzerinde taş gönderildiğini gelecek yıl da ot biçimi konusunda daha hızlı ve erken müdahalede bulunacaklarını dile getirdi.

Temizlik İşleri Müdürü Yasin Paçaman: “Deniz talaşı konusunda çalışmalarımız sürüyor. Akıntılar nedeniyle dönem dönem fazlalıklar olabiliyor. Çöp kovası konusunda ihalemiz yapılacak en kısa sürede sizlere ulaştıracağız.”

Başkan Yardımcısı Levent Keçimen de Yayla Sahili’ndeki ek hizmet binasının yenilendiğini ve 09.00-16.00’ya kadar tahsilat servisi olarak hizmet verdiklerini, su aboneliği konusunda bir personelin görevli olduğunu bildirdi.

Hukuk İşleri Müdürü Orkan Özkaya da biriminin faaliyetleri hakkında şunları dile getirdi: “Belediyemize borcu olan vatandaşlarımıza ayrım gözetmeksizin sıradan borç takip sistemine göre ödemelerini rica eden ihtarnameler gönderiyoruz. Biz her zaman görüşmeye hazırız. Tahsilat oranımız ne kadar yüksek olursa biz de size o kadar geri hizmet üretebiliriz. Amacımız icraya vermek değil faiz ödemesi yapılmasının önüne geçmek.”

Bilgi İşlem Müdürü Ayşegül Arslan Aydın da ödeme konusunda kısa zaman sonra belediyenin İnternet sitesinden online ödeme yapılabileceğini ifade etti.

Ses ve gürültü denetimi konusunda da Çevre ve Sağlık Teknisyeni Osman Coşkun bilgi verdi.

2009 yılından bu yana Çevre ve şehircilik Bakanlığından Keşan Belediyesi olarak gürültü denetimini aldıklarını ifade eden Coşkun, belirli periyotlar ve şikayete istinaden denetimler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

MUHTAR ARICAN: “LÜTFEN SAHİLLERİMİZİ NASIL BULDUYSAK, NASIL BULMAK İSTİYORSAK, ÖYLE BIRAKALIM”

Yayla Köyü Muhtarı Emine Arıcan da toplantıda şunları bildirdi: “Öneri, destek ve şikayetlerinizi dinlemek için buradaydık. Sorunlarınıza ve dolayısıyla sorunlarımıza çözümler arıyoruz. Hep birlikte güzel sonuçlar elde edebiliriz. Lütfen sahillerimizi nasıl bulduysak, nasıl bulmak istiyorsak öylece bırakalım.”

UYSAL: “ÇOK ÇALIŞKAN VE DERDİ SADECE HİZMET OLAN BİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ VAR”

Meclis üyesi Tarık Uysal da toplantıda şu düşünceleri paylaştı: “Çok çalışkan ve derdi sadece hizmet olan bir belediye başkanımız var. Bölge konusunda meclis üyesi olarak başkanımız tarafından görevlendirildim. Bölgenin sorunlarını yakından bilen biriyim. Çözüm için gerekli adımları birlikte atmayı sürdüreceğiz. Tek derdimiz sorunlarınızı en iyi şekilde ve en kısa sürede çözmek.” 

HELVACIOĞLU: “İLETTİĞİNİZ TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

Toplantı sonunda Yayla sakinlerine teşekkür eden Başkan Helvacıoğlu, “Bölgemizdeki sorunların çözümü konusunda 3 partiden olan vekilimizle birlikte ortak çalışmalar yürütüyoruz. Yayla Sahilinin liman sorunu, sahilde yaşayanlardan dolayı bizim sorunumuzdur. Sadece emlak vergisi ve çöp ile su parası almak gibi bir düşüncemiz yok. Yayla’nın sorunu bizim ve Keşan’ın sorunudur. Sorunların çözümü konusunda sizin önünüzde önderlik etmek aracı olmak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda her yıl artan şekilde daha güzel bir Yayla’yı birlikte yaratacağız. İlettiğiniz tüm sorunları ilgili dış müdürlük ve makamlara bizzat ileteceğim ve çözümü konusunda takipçisi olacağım. Her türlü şikayetinizle ilgili Alo 153’e ulaşabilirsiniz. Bankamatik Yayla’da yok ama en kısa sürede bu sorununuzu çözmek için girişimde bulunacağım. Toplantıda birim amirleri, meclis üyeleri, başkan yardımcıları olarak notlarımızı aldık. Bunları raporlayıp Kaymakamımıza ve valimize ileteceğiz. Sizlere hizmet etmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sizin için canla başla çalışıyoruz.  Yayla dönemimizde geriye değil ileriye gidecek. İktidarın gücünü kullanarak çözümler üreteceğiz. Destekler de alacağız. Çok güzel ve verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ