Reklam
Reklam

“İÇ PİYASADA, DEMETİ 30 TL’YE SATILIYOR”

“İÇ PİYASADA, DEMETİ 30 TL’YE SATILIYOR”
  • 22.04.2021
Reklam

Yeniceçiftlik köyünde, 2 yıl önce 10 dönümlük bir tarlaya ekimi yapılan kuşkonmazın hasadı gerçekleştirildi.

10 dönümlük araziye 2 yıl önce ekilen kuşkonmazın ilk hasadı yapıldı.

Hasada, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, Keşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Gökhan Kıyım ile arazi sahibi çiftçi Turay Uzan katıldı.

Trakya bölgesinde ilk defa ekilen kuşkonmazların tarladan toplandıktan sonra standart bir boy uzunluğunda kesilerek 300 gramlık demetler haline getirilip muhafaza altına alındığını ifade eden Uzan, “Verim, gerçek anlamda üçüncü yılında başlayacak. Şuan 350-400 kg aralığındaki verimimiz, böylece, dönümde 800 ile bin kg aralığına çıkacak. Şuan Marmara bölgesinde tek ekim alanı burası. Ürünün geliştirilmesi ve çevrede yayılması için Tarım ve Orman İl Müdürümüz ile Tarım ve Orman İlçe Müdürümüz buna destek oluyorlar. Kuşkonmaz, katma değeri yüksek olan bir ürün. Türkiye’de kullanılmasından ziyade tamamen ihraç ürünü. Şu anda iç piyasada, demeti 30 liraya satılıyor.” dedi.

“Ürün çeşitliliğimiz bu ürün ile birlikte giderek artıyor.” diyen Edirne Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt da “Vatandaşlarımız, bunu tanıdıkça tüketiminin artacağını düşünüyoruz. İçerdiği vitamin ve minareler bakımından özellikle pandemi sürecinde önemli bir ürün. Sebze olarak herkes tarafından tüketilebilir.” şeklinde konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ