Reklam
Reklam

İYİ PARTİ İL BAŞKANI DEMİR: “KADINA KARŞI ŞİDDET İNSAN HAKKI İHLALİDİR”

İYİ PARTİ İL BAŞKANI DEMİR: “KADINA KARŞI ŞİDDET İNSAN HAKKI İHLALİDİR”
  • 06.08.2020
Reklam

İYİ Parti Edirne il Başkanı Ekrem Demir, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmesinin gündeme gelmesini eleştirdi.
Demir, son günlerde itirazların yükseldiği ve Türkiye’nin geri çekilmesinin gündeme geldiği İstanbul Sözleşmesi’nin kadına karşı şiddeti, açıkça insan hakkı ihlali ve ayrımcılık olarak tanımladığına işaret ederek, sözleşmenin uygulanmasını istedi.
Türkiye’de genel başkanı kadın olan tek parti olarak kadına yönelik her türlü şiddete ve ayrımcılığa karşı olduklarını ifade eden Ekrem Demir, şöyle devam etti:
“Kadına yönelik şiddet ülkemizde artarak devam ediyor. Ne yazık ki şiddet her alanda artıyor. Farklı bahanelerin ardına sığınarak, Türkiye’nin tarafı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmak istemesi kabul edilemez. 2014 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin tüm hükümleri ülkemizde yerine getirilmiş olmasa da uygulamaya yansıyabilen hali ile sözleşme,  kadınların şiddetten korunmasında önemli hukuki belge niteliği taşıyor.
Anayasamızda da kadının şiddete karşı korunmasına dair maddeler var. Ancak uygulamadaki eksiklikler nedeniyle şiddetin önüne geçilemiyor. Yine iktidarın sözleşmenin iptal edilmesi konusunda bir gayretlerinin olduğunu görüyoruz. Türkiye’de yüzlerce kadın cinayeti işlenirken, kadına şiddet gerçeği ortada dururken, İstanbul Sözleşmesi’nden daha doğal ne olabilir. Her türlü şiddetin karşısındayız. Biz bu sözleşmenin sonuna kadar arkasındayız ve destekliyoruz.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ