Reklam
Reklam

KALFA GÜNAY: “TOPLUMA LAYIK OLMAK VE ADALETİ TESİS ETMEK ZORUNDAYIZ”

KALFA GÜNAY: “TOPLUMA LAYIK OLMAK VE ADALETİ TESİS ETMEK ZORUNDAYIZ”
  • 01.09.2022
Reklam

Edirne Barosu Keşan Temsilciği, yeni adli yılın başlaması nedeniyle bugün Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen ve saat 12.30 sıralarında başlayan törene; Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, Edirne Barosu Keşan Temsilciliği Başkanı Avukat Deniz Kalfa Günay ve avukatlar katıldı.

Törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Edirne Barosu Keşan Temsilciliği Başkanı Avukat Deniz Kalfa Günay tarafından konuşma yapıldı.

Deniz Kalfa Günay, şunları ifade etti: “Bugün, Türkiye Barolar Birliği ve 81 il Baro Başkanı’nın birlikte düzenlediği ve altına imza attığı, kamuoyu ile de paylaşılan yargının ve mesleğimizin sorunlarına ilişkin düzenlenmiş olan metni aynen tekrarlıyorum, bu sorunlar hepimizin malumu. Ancak, ben bu bildiri de dile getirilen sorunlar dışında bir başka konuya değinmek istiyorum.

Hepimizin, tüm toplumun, en ağır koşullarda yaşadığı ekonomik ve sosyal problemlerin en temel kaynağının hukuk devletinden ve adaletten uzaklaşmaktan kaynaklandığını, çözümünün ise hukuk devletinin tüm kurumlarıyla birlikte tesisinde ve adalette olduğunu düşünüyorum. Liyakat kavramının çok önemli olduğu, her meslek grubunda liyakatli kişilerin göreve getirilmesinin şart olduğu, aksi halde sonuçların toplumsal felaketlere yol açacağı, onarılması uzun yıllar alacak zararlar doğuracağı ortadadır. Liyakat kavramı aynı zamanda bizlerin de hangi meslek grubunda olursak olalım, mesleğimize layık olmamız gerektiğini ortaya koymaktadır. Hangi meslekten olursak olalım, mesleğimize ve işimize layık olmamız, buna uygun davranışlar sergilememiz gerekmektedir. Bu durum, bizlerin özellikle yargı mensuplarının borcudur. Her türlü olumsuzluklara, dış etkenlere, baskılara, tehditlere rağmen, adaletin ve hukuk devletinin tesisi, yurttaşlarımıza en kaliteli adalet hizmetini sunma borcumuz bulunmaktadır.”

“TOPLUMA LAYIK OLMAK VE ADALETİ TESİS ETMEK ZORUNDAYIZ”

Deniz Kalfa Günay, şöyle devam etti: “Az önce, huzurunda saygı duruşunda bulunduğumuz ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, kahraman şehit ve gazilerimize, ebediyete intikal eden yargı mensuplarına, aziz Türk Milletine, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize borcumuz vardır. Bu topluma layık olmak ve adaleti tesis etmek zorundayız. Muhakkak ki sorunlarımız var, onları dile getirmek ve çözüm için çaba sarf etmeliyiz. Ancak, ülkemizin refahı, toplumumuzun mutluğu adaletin tesisi ile mümkündür. ‘Parmak sallanan’ değil, ‘parmak ile gösterilen’ bir yargı sistemini, adaleti tesis etmek zorundayız. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, bu milletin hukukçuları olarak, başımıza her ne gelirse gelsin, her türlü zorluk ve musibet karşısında dimdik durarak yaralarımızı sararak yolumuza devam etmeliyiz. Hukuktan ve adaletten ayrılmamalı, bize bu umudu aşılayan, ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ayrılmamalıyız.

19 Mayıs 1919 da başlayan ‘Kurtuluş ve Bağımsızlık’ mücadelesinin, daha iki gün önce 100. yıldönümünü kutladığımız, ‘Bağımsızlığımızın Sonsuza dek Parlayacak Yıldızı’ 30 Ağustos 1922 Büyük Taarruz Zaferi ile tamamlanmış ve 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyet ile taçlanmıştır. Ardı sıra yapılan devrimler ile güçlü bir devlet yapısı oluşmuş yolumuz aydınlanmıştır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından oluşturulan bu devlet yapımız ve onun yaktığı ışık, yakın coğrafyamızda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bizi ayakta tutmakta, yolumuzu aydınlatmakta ve geleceğe dönük umudumuzu her geçen gün arttırmaktadır. Bu vesile ile kendisini bir kez özlem, şükran ve rahmet ile anıyorum. Yeni adli yılımız, ülkemiz, yargı camiamız ve tüm yurttaşlarımız için hayırlı olsun. Hepinizi saygı ile selamlıyorum.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ